Minkä ikäisenä salille?

Ebinnakki

Morjens! Oon 15v ja mietin että oonko tarpeeks vanha käymään salilla silleen kunnolla. Toki salillahan voi käyä minkä ikänen tahansa, mutta tarkotan että minkä ikäisenä voi tuollasta kunnon semirankkaa treeniä jossa tarkotuisena saada sitä lihasmassaakin silleen suht hyvin. Kiitti vastauksista jo etukätee

4

228

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valmentaja74

      Kyllä 15-vuotias voi aivan hyvin käydä salilla. Pari-kolme kertaa viikossa, hyviä perusliikkeitä kuten jalkakyykkyä, askelkyykkyä, maastavetoa, leuanvetoa, soutuja, pystypunnerrusta, penkkipunnerrusta, monipuolisesti keskivartalojumppaa jne. Hanki hyvä ohjaaja näyttämään tekniikat kuntoon ja opastamaan asiassa heti oikealle tielle. Myös rinnalleveto levytangolla kannattaa opetella, jos vaan saat osaavan ohjaajan; sillä saa hyvää yleisvoimaa ja räjähtävyyttä. Tsemppiä!

    • korvaushoitoon mars

      Lueskeltuani eräitä bodyfoorumeita olen tullut siihen lopputulokseen, että tuon ikäisenä pitäisi olla jo korvaushoidossa.

    • Jälleen kerran! Biologinen ikä ja kalenteri-ikä eivät ole yksi ja sama asia.
      Joku joutuu aloittamaan parranajonsa 14v pituuskasvunsa päättäneenä.
      Jollakin toisella ei ole vielä äänenmurrostakaan.

      Me selvitimme asian kuvauttamalla poikamme ranteen ja pyytämällä ortopedin lausunnon. Tulos oli, että 15v kundin kasvupäätteet olivat sulkeutuneet ja luusto "valmis".
      Osallistui 16v painonnoston poikien SM kisoihin.

    • M Siiri.

      Joo eli aloittajalle tiedoksi, yhdellä toisella foorumilla tulee ilmi, että sinun iässä korvaushoito on jo täysin mahdollista. Ja selvennykseksi että ilman korvaushoitoa salilla käyminen on käytännössä turhaa.

      Googleta nimi M Siiri ja sitä kautta löydät runsaasti erilaista tietolähdettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      301
      1075
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      65
      917
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      77
      898
    4. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      71
      775
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      711
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      40
      705
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      44
      617
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      34
      607
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      51
      569
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      42
      541
    Aihe