Omaisten käytös - mihin vedetään raja?

DN38416

Työskentelen alalla pitkäaikaishoitopaikassa lähihoitajana. Viimeisinä kuukausina osastomme erään asukkaan omainen on käynyt useaan otteeseen vierailemassa ja lähes joka kerta osastomme henkilökunta on saanut häneltä kriittistä palautetta miten ko. asukasta hoidetaan ja aina jostain hoitometodista hän valittaa.

Jotkin asiat ovat ymmärrettäviä, ja niihin olemme pyrkineet jatkossa kiinnittämään huomiota. Mutta useimmiten saamme sellaista kritiikkiä, joka ei vain saa hoitohenkilökuntaa hermostumaan vaan myös altistaa asukkaan terveysriskeille.

Hiljattain jouduimme esim lähettämään asukkaan sairaalaan päivystykseen tuntemattomasta syystä johtuvan oksentelun takia ja omainen antoi kritiikkiä siitä, että asukas lähetettiin sairaalaan ambulanssilla pyjama päällä. Olisiko meidän siis pitänyt vaihtaa ensin juhlavaatteet päälle ottaen huomioon asukkaan heikko kunto? Luulisi että tuossa kohtaa ensisijainen asia olisi asukkaan saaminen tarvittavaan hoitoon eikä se mitä hänellä on yllään.

Myöskään ko asukkaalle ei saisi syöttää hapanmaitotuotteita (jugurtti, rahka, viili yms.) koska "hän ei ole niistä ennen pitänyt". Ja kuitenkin niinä kertoina kun hänelle em tuotteita on tarjottu hän on syönyt niitä hyvällä halulla ja jopa kiittänyt. Huomioitavaa myös että asukas ei kykene kiinteää ruokaa syömään ja keittiömme lähettää usein juuri jugurttia tmv.

Usein saamme myös kritiikkiä liian aikaisesta illalla sänkyyn laittamisesta, vaikka asukas on selkeästi uupunut, koska nukahtaa tuoliin ja taipuu herkästi kaksinkerroin. Ja kuitenkin hoitajia sätitään kun sänkyyn häntä laitamme.

Muitankin vastaavia juttuja löytyy todella pajon ja kun hänelle koetetaan asioita selvittää rauhanomaisesti hän vain kiistää kaiken vetoamalla siihen että on itse lääkäri. Olen kohdannut haastavia omaisia ennenkin, mutta tämä nimenomainen tapaus saa koko henkilökuntamme hermostumaan, varsinkin kun oma lääkärimme ja osaston esimies eivät kykene asiaa hoitamaan.

Vaikka hoitohenkilökunnan tuleekin joka tilanteessa pysyä ammatillisena ja rauhallisena, ei se mielestäni tarkoita että heidän tulee loputtomiin tuollaista käytöstä sietää. Ihmisiä mekin olemme, emme ohjelmoitavia robotteja, joille saa huutaa ja sättiä kun huvittaa. Oma mielenterveyskin siinä kärsii. Nyt minulla on lähes aina työpäivää edeltävänä iltana hirveä stressi kyseisestä omaisesta.

Voiko vastaavanlaisesta omaisesta tehdä ilmoitusta johonkin, jos siihen tuntuisi olevan aihetta? Kun esimieheen tai lääkäriin ei voi asiassa luottaa, mistä voisi saada apua?

1

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tjhikka

      Pyytäkää siirtoa potilaalle toiselle osastolle tai kerrokseen, vaihtakaa henkilökuntaa muilta osastoilta vuoroviikoin.Anokaa lähestymiskieltoa öomaiselle, tapaamisoikeus vain kerran kuussa.Valitukset vain kirjallisina, ei puhekontaktissa omaisten kanssa ilman kolmatta osapuolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3052
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2651
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2604
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      105
      2324
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      51
      2163
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      345
      1916
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1566
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      74
      1423
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1258
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe