Taukojen poistaminen

roope933

Hei !
Joillekkin ehkä päivänselvä kysymys, mutta itseäni mietityttää.
Saako työnantaja poistaa yli yhdeksän tunnin työpäivästäsi kaikki tauot, ruokatauko mukaan lukien ja korvata sen sillä ruokatauon eli puolen tunnin palkalla ? Kaksi vuotta olen ollut kauppakeskuksen eräässä myymälässä töissä ja minkäänlaisia taukoja ei ole ollut. Työnantaja on sanonut että jos syöt niin liike pysyy auki ja syöt takahuoneen oven vieressä että pystyt tarkkailemaan tuleeko asiakkaita, jos tulee niin eikun palvelemaan..

Saako näin tehdä ?

7

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tauot

      Palkan maksan työstä en tauolla istumisesta.Syö kotonas sitten.

    • 14+18

      Tämän takia rennot toimistotyöt on paljon viihtyisämpiä työpaikkoja, esim minä voin pitää taukoa pelkästää yhden tunnin aikana esim 30min. Joskus saatan lähteä kauppoihin työajalla tunnin ajaksi.
      Meillä on tietty tavoite johon tulisi päästä mutta se on useimmiten helppo saavuttaa.
      Voi olla että tulee olemaan vaikeuksia tottua enää normaaliin 2 x 10min, 1 x 30min taukoihin.

      • voi elämä mitä...

        Ja mitenhän tuo auttoi aloittajaa... hyvää joulumieltä vai?


    • huhuh

      Ei saa. Ota HETI yhteys liittosi edustajaan tai paikalliseen työsuojeluvaltuutettuun. Kuka työnantaja edes kehtaa tehdä noin?? Miten voikin olla pokkaa...

      Tätä se tekee kun kaikki edut viedään asteittain.. Voi ruoja!! R-kioiskeilla kuulemma sama ongelma. Miten ihmeessä käy edes vessassa jos kyttää asiakkaita??

      • retroa liivissä

        Mamujen tapa kun ovat perustaneet valtion ja kunnan avustuksilla ruokaravintolan.Jos suomalainen nainen luo työuransa mamu-kuppilassa loppuu se lyhyeen.Eivät ole oppineet kunnioittamaan paikallista laisäädäntöä ja työehtosopimuksia.Sen lisäksi naisten paikka on nyrkin ja hellan välissä mamulandiassa.


      • kivennaisvesipallo
        retroa liivissä kirjoitti:

        Mamujen tapa kun ovat perustaneet valtion ja kunnan avustuksilla ruokaravintolan.Jos suomalainen nainen luo työuransa mamu-kuppilassa loppuu se lyhyeen.Eivät ole oppineet kunnioittamaan paikallista laisäädäntöä ja työehtosopimuksia.Sen lisäksi naisten paikka on nyrkin ja hellan välissä mamulandiassa.

        Saatiin tähän vielä sotkettua maahanmuuttajien ravintolatkin, vaikka kyse oli kauppakeskuksen liikkeestä. Voi hyvänen aika sentään!

        Aloittajalle: voit ottaa yhteyttä myös työsuojeluviranomaisiin.


    • hiyfffg

      Ainakin lounastauko on lakisääteinen normipituisessa työpäivässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      34
      3178
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      97
      1654
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1555
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1395
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      91
      1260
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      26
      1149
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      56
      1045
    8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      232
      991
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      971
    10. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      125
      970
    Aihe