Olin aikaissa ottaa uutta mustetta ihoon ja nettisivuja tutkailtuani päätin ottaa yhteytta Takomo Tattoon Joniin. Puhelimeen aikaa havitellessani vastasi sellainen ylimielinen kukkopoika että päätin kiikuttaa rahani toisaalle. Hienoahan se on jos osaa kuvia tehdä niin että moni tykkää mutta ainakin tässä tapauksessa on urea tainnut kihahtaa kalloon. Onneksi Suomessa on paljon taitavia tatuoijia joista monet oivaltavat olavansa asiakaspalveluammatissa.
Tokijan tatuoija on taiteilija siinä missä monet muutkin luovien alojen ihmiset mutta koska hän myy palveluksiaan kuluttajalle tämän toiveiden mukaisesti, tulisi palvelun ostajaa kohdella kohteliaasti. Ja ystävällisyys sekä toisen ihmisen kunnioittaminen nyt ovat myös ihan perusjuttuja käytöstapojen saralla.
Netissä tuli myös vastaan pulju jonka sivuilla oli säännöt asiakkaille. Siis niille tyypeille jotka maksavat ko. liikkeen henkilökunnan palkat ja tilan vuokran. Säännöissä luki mm. "kunnioita tatuoijaasi" ja "tatuoija on artisti joka tietää mikä näyttää hyvältä" "älä valita" . Jossakin kohden lienee virhe arviointikyvyssä jos tällaiseen ylimielisyyteen on varaa. Siinä kohden jos asiakkaat alkavat tuntua alemman lajin eliöiltä tai tatuointia haluavia tuntuu oikeutetulta kyykyttää on ehkä aika vaihtaa alaa. Tatuoija on asiakaspelveluammatissa eikä suinkaan jumalolento jolta nöyrästi saa rahatukon kanssa anella palvelua.
Tatuoijien asiakaspalvelu
2
181
Vastaukset
- ammattilainen3
Ymmärrän pointin, mutta minä itse vuosia alan ammattilaisena toivoisin kivoja käytöstapoja myös asiakkailta. Ja suurin osa onkin oikein kivoja, mutta välillä tekee mieli itkeä verta kun tingittään ja valitetaan opiskelijuutta/työttömyyttä/rahattomuutta jne. - tatuointi ei ole elintärkeä kuin tekijälleen, koska on toimeentulo. Jos ei ole varaa, ei pidä ottaa. Minä olen ammattilainen, en opiskelija joten minun ei tarvi kitkuttaa opiskelijabudjetilla. Lisäksi oma ryhmänsä on The Asiakkaat jotka ajattelevat että asiakaspalvelijan täytyy kestää ihan mitä tahansa. Ja ne, joihin on jostain syystä halunnut luottaa sen verran ettei ota varausmaksua (asiakkaat jotka ovat käyneet jo aiemmin jne.), ja sitten tulee tuntia ennen peruutus, että "ku en nyt ookkaan maisemissa", "ei oo rahaa" jne. Tai koko tyypistä ei kuulu mitään - ehkä olen naiivi koska luotan ylipäänsä kehenkään. Ja sitten vietät palkattoman vapaapäivän kun se jolle aika on varattu, ei ilmaannukkaan. Yrittäjällä kun ihan kaikki vapaa-aika on palkatonta. Näitä siis todellakin on pieni vähemmistö, suurinosa, ihan reilusti yli 90 % on aivan mahtavia tyyppejä, ja minäkin koitan olla samanlainen myös heille :) Muutaman kerran olen itse perunut ajan koska asiakkaan asenne on ollut kertakaikkiaan niin paska, ettei mielenterveyteni olisi kestänyt terapeuttina oloa/vittuilua/asennevammaa.
En väitä että vika on ap:ssa. Haluan vain sanoa tatuointialan ammattilaisen sanan siitä ettei se ainainen itkumutkusitkukaan mitään herkkua ole ja joskus on itselläkin hymy aika tiukassa kun maksat ensin itsesi kipeäksi veroista jne. ja saat kuunnella ruikutusta milloin mistäkin. Ylimielisiäkin tatuoijia varmasti on, en kiistä.- ponyboom
Otin oman tatuointini Kampissa Flamessa. Tuli asioidessani sellanen olo että olin jotenkin tosi suureksi vaivaksi. Henkilökunta ilmeili keskenään kun kuvalle haettiin oikeaa paikkaa ja ilmaisi kehonkielellään selkeästi että haluamani tatuointi on jotenkin naurettava. Tatuoija kiroili ja voivotteli tatuoinnin kanssa aivan kuin olisin tahallani tullut sinne kiusaamaan typerällä tatuoinnillani. Ja ihan oli olkavarteen asiallinen kuva, ei mitään minkä pitäisi ketään loukata. Aika ikävä fiilis jäi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077793
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1146098- 835207
- 1414563
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113240- 623034
- 582948
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102464- 612447
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562076