Ikinä ei voi keskustella

ukko_57

Meidän riidoille on yhtenäinen piirre se, että asioista ei voi puhua jälkikäteen ilman riitaa. Eli miettiä mitä tapahtui, miksi eilinen meni pilalle. Jos yrittää, niin tuloksena on että tämäkin päivä menee samoin, ja ehkäpä vielä pari seuraavaakin, riidellen.

Riitely voi alkaa ihan mistä vain. Eikä koskaan todellakaaan hän voi pyytää anteeksi. Huutoa ja uutta syyttelyä kyllä piisaa .

Eli meidän tapauksessa: vaikeneminen kultaa, puhuminen hopeaa.

Sopimuksetkaan eivät häntä sido. Minulta niitä kyllä vaaditaan.

Luulen että turhat riidat vähenisivät jos niistä voisi jälkikäteen puhua. Mutta ei.

2

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lilli Lilli

      Oisikohan näin kuin ns. meillä. ettei mies kerta kaikkiaan ota kuuleviin korviinsa vinkkiä asioista.
      Kun on keikkaa-pukkaa-aika, en kaipaa kuin kotirauhaa pahimpien sekavuorojen aikaan.(Asiasssa kyllä ajoissa informoinut!)
      Asiaa ei paranna silloin innokas "tussun" luo pyrkiminen ollenkaan. Voi olla ettei tussua ole edes kotonaan vielä, kun onkin duunissa. Tai ihan rättikuittina haluaa äkkiä ruokaa, ja elpymään, eikä tussuntäyte kiinnosta kun ei jaksa muuttua kuin uneen ja taas arkeen.
      Samoin taloudellisista jutuista ei päästä yksimielisyyteen sitten millään... kaksi ihmistä joilla ei ole mitään juridista, tai asumissidettäkään- kun kyläily antanee oikeuden olla kamun luona- mutta tuskin oikeutta puuttua toisen ikioman, ansaitun rahan käyttöön. Vihaan niitä ilkeilyjä niin paljon, että oikeasti minulla kilahtaa... Jos suunnittelen mitä, myös maksan sen asian kulut kahdelle- että ois onnellinen siitä, eikä puuttuisi esim, sanomalla että minulla pitää olla jokin vararahasto- tms. Miksi? Kenelle? Mihin, kun en tiedä edes että olisimme sopineet mistään yhteisestä proggiksesta...

      Viimeksi ainakin kilahdin kunnolla.
      Ja tänään taas. En jaksaisi- tuskin monikaan nainen työsessioissaan näin joulunaluskiireissä... ihan pikkuasioita vatkata enempiä. Kyllä ne pitää voida selvittää muutamin sanoinkin tarvittaessa, samoin se jos on ollut riitaa, pitää voida tavalla tai toisella sopia- ettei samoista asioista vaahdota ilta toisensa jälkeen.
      Tuossa nyt muutamia...Peruskauraa, eikö? No, ei meillä ns. ole peruskauraa. Se pitää käydä kymmeniä kertoja läpi... sekin mikä on jokin satunnainen sattumus, tai ihan jonkin ulkopuolisen tahon tekemä asia.
      Onko unten maa ihmisen omassa kodissa? Niin luulin. Eipä vaan saa olla. Ja kilahtelin siitäkin. Inhottaa kaikki yöllä "keskusteleminen". Ei muuten mutta nukkumisen tunnit se syö. Ja arjessa väsymys painaa luomia.

      Sopimukseksi katson ne sovitut, mitkä eivät ole painostus juttuja. Alistumaan en käy, aito sopimus sisältää aina kummallekkin jonkin jutun, hyvänä esimerkkinä että yksi hommaa ruuan, toinen tiskaa ja siivoaa. tai kuski ajaa, mutta toinen maksaa enempi kuluja.
      Sopimus ei ole sen tyyppinen, millä kapeutetaan toisen omaa ja normaalia elämää.

    • anelma4

      kannattaa kokeilla paikkakunnan parisuhdekurssia ja siellä nimenomaan vuorovaikutusta,jossa puhutaan miltä minusta tuntuu? eli ehkä vaimo oppisi näin paremmin ilmaisemaan omia toiveitaan paremmin, eikä syyttelemään toista osapuolta...ehkä riitelykin vähensi. tzemppiä teille

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3888
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1869
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1324
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1256
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1135
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      901
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      868
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      851
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      841
    Aihe