Mulla on huulet näin talvisin rohtuneet ja jotenkin epätasaset,et huulipunat eivät levity tasasesti.Voisko huulia kuoria kuorintavoiteella tai jollain ihmeaineella?Bebanhteniä olen myös käyttäny tuloksetta.
huulet
kuorintaan..
3312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ensiksikin haluan sanoa, että bebanthenia ei saa käyttää liian usein, sillä se sisältää kortisonia. Suositeltavaa on juuri kuoria huulet, näin vaikuttavat kosteuttavat aineet imeytyvät paremmin, kun kuiva ja kuollut solukko irtoaa. Voit käyttää valmista kasvoille tarkoitettua kuorintaa huulilla, mutta hiero kevyesti. Voit toki tehdä kuorinta- aineen myös itse ja sekoittaa hunajan joukkoon sokeria. Pyyhi kevyesti pois pumpulilla. Tämän jälkeen levitä hunajaa huulillesi vaikka vartiksi. Lopuksi levitä hyvää ja kosteuttavaa huulirasvaa kuten Blistexin MedPlus huulirasvaa mikä sisältää mm. lanolinia, mehiläisvahaa, campheria, mentholia ja eucalyptysta. Tätä voit myös käyttää päivittäin toisin kuin bebanthenia.
Siis Bepanthen sisältää kortisonia? Mistä lähtien? Minulle ihotautilääkäri suositteli sitä huulirasvaksi, eikä kyllä moisesta maininnut. Mikäköhän näistä vaikuttavista aineista sitten on kortisonia, kun en sitä näe täältä sisällysluettelosta? Hui, olen käyttänyt sitä päivittäin jo varmaan pari vuotta ainakin... Huulien kuivumisesta muuten sen verran, että yksi hyvä kuorinta on seuraavanlainen: levitä huulirasvaa huuliisi ja harjaa ne sen jälkeen kuivalla hammasharjalla. Tämä irrottaa todella hyvin kaikki ikävät "iholepareet" huulten pinnasta.
bepanthen ei todellakaan sisällä kortisonia!!!!!