Facebookissa toimiva hyvänmielenryhmä EYPMT

mitä ihmettä nyt

Hiukan mediahuomiotakin osakseen saanut hyvän mielen ryhmä on joutunut melkoisen pyörityksen kohteeksi. On jälleen käynyt ilmi ryhmän perustajien omia herjaus ja huijaus tapauksia.

Niin mahdottoman ikävää kuin se onkin, ei tämä ole edes ensimmäinen kerta ja mikäli historia itseään toistaa ja diktatuurin aika ei pääty - ei todenäköisesti viimeinenkään.

Ryhmän perustaja on siis toisessa facebook ryhmässä haukkunut muutamia äitejä karuilla sanankäänteillä, lainkaan sanojensa seurauksia tai mahdollisia vaikutuksia lapsiin ajattelematta. Netistähän ei mikään poistu.
Asiaa kun alettiin ruotimaan ja monet henkilöt tekivät aiheesta ryhmään kyselyä kävi niin, että perustaja poisti järjestyksessään jokaisen aihetta koskevan aloituksen ryhmästä minuuteissa - ja lopulta jopa kaikki henkilöt jotka aiheesta olivat kyselleet tai muuten näihin aloituksiin kommentoineet.

Ensimmäinen kerta tämä ei todellakaan ole, kun kyseisen diktaattorin vasara kolahtaa syyttävästi pöytään, vaan aiemmin hän on poistanut ryhmästä jäsenet jotka ovat ilmoittaneet äänestäneensä Vuoden Turkulainen-äänestyksessä jotain muuta henkilöä, kuin ryhmän perustajaa itseään.
Käytännössä kommentin ei tarvitse olla loukkaava saati asiaton provosoidakseen diktaattorin käyttämään mielivaltaansa, hänelle riittää kommentti tapaan "äänestin vuoden Turkulaiseksi Robinia".
Harkitkaa siis kahdesti mitä julkaisette ryhmään, mikäli mielitte sitä kautta jotakuta auttaa.

Kun ylläpitäjä keskittyi poistelemaan ryhmästään kommentteja ja selittelemään tekojaan virhettään myöntämättä ja vastuuta omasta virheestään muualle sysäten, kävi keskustelu aiheesta useassa paikassa kiihkeänä. Keskusteluun osallistui myös henkilö joka kertoi miten yp oli huijannut häneltä valheellisin lupauksin ilmaiset ripsienpidennykset sekä alennetulla hinnalla vastaavat ystävälleen. Meitä on moneksi.

Tällä hetkellä keskustelu aiheen ympärillä solisee kiivaana, eympt ryhmässä sen sijaan uusien aloitusten tekeminen on kokonaan estetty ylläpidon suojelemiseksi. Hän väitti pyytäneensä anteeksi kiusaamaltaan henkilöltä, mikä ei paikkansa pitänytkään. Lisäksi hän on poistanut ryhmästä julkisen anteeksipyyntönsä, joka todellisuudessa oli vastapuolen päälle syyn vierittämistä. Kyseisessä kirjoituksessaan yp kuitenkin lupaa siirtyä syrjään ryhmän vetämisestä joksikin aikaa - katsotaan riittääkö selkäranka lunastamaan lupaustaan tässä asiassa ja siinä missä lupasi päästää kiusaamansa henkilön mukaan ryhmään kertomaan oman kantansa (tällä hetkellä vain kiusaajalla on ollut mahollisuus oma kantansa kertoa, kiusattu ei ryhmään pääse puolustautumaan, saati lukemaan itseään koskevia keskusteluja, jotka on tosin jo poistettu koska niissä ilmeni yp:n vastaista tekstiä ja kiusatun puolustamista).

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        236
        4013
      2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        123
        2317
      3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        82
        1996
      4. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        141
        1471
      5. Mistä kehon osasta

        Pidät minussa eniten?
        Ikävä
        77
        939
      6. Hotelli kainuu

        Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
        Kuhmo
        37
        930
      7. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

        Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
        Maailman menoa
        127
        927
      8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

        Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
        Luterilaisuus
        331
        860
      9. Pitäis vaan lopettaa

        Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
        Ikävä
        8
        847
      10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

        Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
        Seinäjoki
        62
        770
      Aihe