mitä autossa pitää olla vakiona

Mitä ostamassasi autossa pitää olla vakiona? Jos saisit itse suunnitella eikä hinnoista puhuttais, ni mitä siinä olis?
131823
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

ACC, Xenonit, Nahkajakkarat sähköillä ja vakionopeuden säädin.
> 200km/h
< 10s 0->100km/h

Äänestä

ratti, kääntyvät etupyörät, moottori, vedenpitävä ja ruostumaton kori (alumiini tai puu tai muovi), istuinpaikat 7:lle, riittävästi tavaratilaa, pysähtyy tarvittaessa ja sisältää vain yli 10 vuotta vanhaa sähkötekniikkaa ja elektroniikkaa. Ja 5 vuoden takuu.

Äänestä
  • ..noilla vaatimuksilla ( lukuunottamatta koria ) -> kipaiseppa Delta-Auton sivuille tsekkaan se Kian tila-auto. ;-))

    Äänestä

ja vain minimimäärä sähköisiä lisävarusteita (ei ikkunannostimia, sähkölukkoja, penkinsäätöjä, kattoluukkuja, luistonestoja, ajonvakautuksia, lukkiutumattomia jarruja, ohjaustehostinta, kaistavahteja, etäisyystutkia,...). Eli auto, joka on suunniteltu ominaisuuksiltaan sellaiseksi, että se pysyy tiellä ilman tietokonettakin ja että sillä ajaminen paikasta toiseen on helppoa keneltä tahansa, ilman että koko ohjaamo on täynnä häiritesevää nappulaviidakkoa ja valosirkusta.

Tuollaisia autoja on uusina vähän ja ovat aika kalliita.

Äänestä

Nahkasisustus, vakionop.säädin, keskuslukitus, ilmastointi(manuaalinen riittää hyvin) ja/tai sähköinen kattoluukku, sähkösäädöt ikkunoiden ja peilien lisäksi myös penkeille,
yli 200 hv bensiinimoottori!
...ja ne ABS-jarrut.


Mielellään 4-vetoinen.

Äänestä

Kaikki: aut.vaihteet, aut.ilmast.,vak.nop.säädin,alut,esp,nahkaverhoilu, abs,sähkölasit,sähkösäätöiset ist.,kattoluukku,yli 200 kmt huippunopeus,alle 9 sek.kiihtyvyys, farmarikorimalli.

Äänestä

Nahkajakkarat, aut. ilmastointi, sähk. kattoluukku, sähkölasit, kesk. lukko, hanurigrillit. Kiihtyvyys 5-8 sek. huiput >200. Ei mitään sähköpenkkejä, navikaattoreita, hauskanestoja, ynnämuita vempeleitä. Minä päätän minne se auto menee ja miten!

Äänestä

Ainakin nämä saisi löytyä:

- Farmarikori
- Kaukosäädettävä keskuslukitus
- Sähköikkunat ainakin edessä
- Sähkösäätöiset taustapeilit
- Ilmastointi (manuaalinenkin riittää)
- Stereot


Näiden lisäksi voisi olla seuraavat nykyisessä olevat varusteet:

- Vakionopeussäädin
- Nahkaverhoilu (ei mitään Daewoon "muovinahkaa")
- Alumiinivanteet kesärenkailla

Myös automaattivaihteisto voisi olla ihan mukava.

Äänestä

takaveto lukkoperällä (kitka),ahdettu...ei turvapusseja eikä luiston estoa,nahkajakit,hiilihappo ilmastointi (ei teho häviöitä )... myös välijäähdyttimen jäähdytys hiilihapolla..;)

Äänestä

ja Suomen talvessa ehdoton varuste olisi oltava sähköinen tuulilasin lämmitin. Tuulilasi sulaa jäästä minuutissa, eikä tarvitse olla huolissaan, vaikka alijäähtynyttä vettä sataisi koko ajan.

Valitettavasti tätä ei ole kaikkiin autoihin edes tarjolla, mutta varmaankin tämä tulee yleistymään. Itselläni tämä on ja se on todella hyvä. Siitä on hyötyä kesälläkin ja varsinkin kosteina syksy aamuina, jos lasi pääsee huurtumaan sisäpuolelta.

Äänestä
  • Muuten hyvä, mutta kun fordilta ei löydy hyvää automallia.

    Äänestä

  • Mutta kirjoitti:

    Muuten hyvä, mutta kun fordilta ei löydy hyvää automallia.

    Fordilla on tosi monta hyvää mallia uusin mondeo, tai tulossa oleva uusin fokus.. myös c-max on tosi kiva, kesällä sitten autonvaihto edessä ford viedään vaihtoon mutta ford myös ostetaan, merkistä ei luovuta..autossa pitää olla ilmastointi, aluvanteet( jotka kyllä on..ja isot onkin), sähköpeilit ja -ikkunat, sähköpenkki on myös kätevä, vielä kun sais vänkärin puolelle samanlaisen..pitää olla myös tilaa koiralle.. väriltään tietty sähkönsininen tai tummanpunainen..

    Äänestä

ilmastoinnista en enään luovu! Se on ykkönen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


teinipopittaja kirjoitti:

Mitä ostamassasi autossa pitää olla vakiona? Jos saisit itse suunnitella eikä hinnoista puhuttais, ni mitä siinä olis?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu