täällä paikallisessa linja-auto firmassa on niin paljon eläkeläisiä kuskina,et jännityksellä saa odotella et milloin ensimmäinen onnettomuus sattuu.ja liekkö tuolla montakaan vakituista ku näyttää noita kuskeja olevan laidasta laitaan, muun työn jatkeena ajaa.kyllä siinä moni väsyneenä lähtee lisärahaa ansaitsemaan esim.
pitkille tilausajoille koululaisia kuljettamaan...
t:muuan äityli
pitkille tilausajoille koululaisia kuljettamaan...
t:muuan äityli
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olen huolestunut samasta asiasta. Linja-auton turvallinen kuljettaminen vaatii ammattitaitoa, jota saa vain jatkuvasti ajamalla.
Terveys on ehdottomasti tärkeää. Ei sairas, sokea tai alkoholisti pysty ammattitaitoiseen ajosuoritukseen.
Onneksi nyt AKT:ssä on asia ilmeisesti huomattu.
Olen hieman arastellut lähteä linja-automatkalle nykyään tämän takia.
Olisin sitä mieltä, että ennen kun piti ajaa ensin kuorma-autoa vakituisesti kaksi vuotta ammattiliikenteessä ennenkuin pääsi linja-auton rattiin, se tuotti taitavampia kuskeja kuin nykyään. Mutta kun kuskeista on pulaa, niitä pitää yrittää tuottaa liukuhihnalla.
Turvallisuus ei ole niin tärkeää.