Kun käyttöohjeessa kehotetaan huuhtelemaan se pois korvista? Ja omasta mielestäni olisi parempi, kun se pysyisi kauemmin korvissa?
Mistä siis kyse?
Mistä siis kyse?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Removax on tarkoitettu poistamaan vahatulppa korvasta, siksi se pitää huuhdella pois. Jos haluat sellaisen tuotteen jota ei huuhdella, osta Removax Oil, Audispray tai Vaxol.
Voit pitää vaikka koko yön ja sitten aamulla terveydenhoitajalle, joka huuhtoo vahatulpan pois korvasta.
Korvakäytävän öljyämiseen on eri tuotteet.
"Removax on tarkoitettu poistamaan vahatulppa korvasta, siksi se pitää huuhdella pois."
Ei asia ole noin suoraviivainen. Eihän removax tee suoranaisesti sitä "poistamista", vaan sen tehtävä on liuottaa/pehmittää se vahatulppa, jolloin korvavahan pitäisi normaalisti tulla melko juoksevana korvasta pihalle lähes "itsestään", sillä korvakäytävässä on värekarvoja, jotka edesauttavat vahan yms. epäpuhtauksien poistumista korvakäytävästä.
Mutta voi mennä sinne terveydenhoitajalle puhdistuttamaan, kuten monasti olen tehnyt, kunhan vain on ensin tilannut ajan viikkoja etukäteen terveysaseman aikuisneuvolaan.
Silti en ymmärrä tuota "yön yli"-sääntöä: "Voit pitää vaikka koko yön". Miksei tippoja voi laittaa kolmena, tai vaikka viitenä päivänä peräkkäin, jolloin liuotusvaikutus olisi jo toimivakin?
En saanut vielä vastausta siihen kysymykseen, millä tavalla Removax on vaarallista, kun en huuhdo sitä pois heti yhden yön jälkeen. Laitoin juuri removaxia korviin ja aion laittaa tulevinakin päivinä. Mitä minulle/korvilleni nyt saattaa tapahtua? Mikä se vaaran paikka, tai terveysriski on?
Olen huomannut tällä palstalla, että jos kysymys sisältää yli kaksi lausetta, niin vastausta on enää turha odottaa. Lukutaidottomuutta, vai isompien asioiden hahmottamiskyvyttömyyttäkö?
Korvia ei saa putsata pumpulipuikolla.
No sitähän minä tein 35 vuotta.
Kerran meni toinen korva kokonaan lukkoon, kun se kova vahatulppa meni tärykalvoon kiinni ja en saanut sitä itse pois huuhtomalla sillä pienellä jutulla, mikä tulee removaxin mukana ja maksaaaa.
Laitoin yöksi removaxia, jotta ehtii vaikuttaa kunnolla.
Menin työterveyteen terveydenhoitajalle, joka huuhtoi sen ison ja kovan klöntin pois korvasta.
Ihan kuin olisin saanut uuden korvan (kuulon)
Vaha oli ilmeisesti jo viikkoja heikentänyt kuuloani.
Terveydenhoitaja kertoi tämän olevan ihan normaalia.
Putsaa paljon niitä vahatulppia korvasta.