Minulla on 5,5h työsopimus ja olen tehnyt kuitenkin ensimmäisen työviikon jälkeen jatkuvasti 7h päivää nyt n. 4 kk ajan. Nyt työaikaani uhkataan lyhentää tuohon sopimuksen mittaiseen päivään. Mielestäni on olemassa joku laki joka suojaa työaikaa jos olet tehnyt sitä vakiona tarpeeksi kauan, huolimatta sopimuksesta. Olisiko jollain lisää tietoa?
Työaikalaki/työsopimuslaki
paavopesusieni320+
3
138
Vastaukset
- vodflg
Hyvä, mielenkiintoinen kysymys. Nosto, jos joku tietäisi.
- kyse
Jos 7 tunnin työaika on ollut vakiintunut pitkäaikainen käytäntö, se on voinut muuttua työnantajaa sitovaksi työsuhteen ehdoksi.
Sitten herääkin kysymys, onko 4 kk tarpeeksi pitkä aika, että voidaan puhua vakiintuneesta käytännöstä.
Jos halua oikean vastauksen, niin kysy ammattiliitostasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 846609
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2905464Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii984151- 312994
- 522900
- 1202103
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472040Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991767- 721301
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1591151