Suomi ei välttämättä osallistu? "Rahaston 21 miljardin euron siemenpääoma otetaan EU:n budjetista ja Euroopan investointipankilta." Suomi on EU:n nettomaksaja ja Suomi on myös Euroopan investointipankin omistaja yhdessä muiden EU-maiden kanssa. Suomi on minun käsittääkseni mitä tiukimmin mukana EU:n investointirahastossa EU-budjetin ja Euroopan investointipankin kautta.
http://yle.fi/uutiset/suomi_ei_valttamatta_osallistu_eun_investointirahastoon_-_mita_mielta_olet_ratkaisusta/7698755
http://yle.fi/uutiset/suomi_ei_valttamatta_osallistu_eun_investointirahastoon_-_mita_mielta_olet_ratkaisusta/7698755
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oho! Kokkareella on aivot???
Ei Suomella ole tässä taloustilanteessa varaa, ihan oikea päätös.
4000 rikastujaa matkalla Suomeen eläteiksi... Tämä on varmaan parempi sijoitus?
No pitihän se arvata ettei se kokkare osaa sittenkään käyttää rahoja oikein....
Euroopan investointipankki:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Euroopan_investointipankki
Miksi Ylellä on tarve julistaa, että Suomi ei välttämättä osallistu Euroopan investointirahastoon? Ylen keskustelijoihin otsikko näkyy uppoavan yleiseksi totuudeksi asti.
Hyvä ettei osallistu.
Katosi koko keskustelu Yleltä pikavauhtia, kun otsikkoa mentiin ihmettelemään ja kansa heräsi, että maksammehan me sittenkin vastoin pääministerimme väittämää.
Suomi-neito antautuu heti vaalien jälkeen kenelle tahansa.