Jehovan todistajien haaratoimistojen
saamia lahjoituksia käytetään muun muassa
katastrofien uhrien auttamiseen
(Apostolien teot 11:27–30; 2. Korinttilaisille 8:13–15).
Koska avustustyötä tehdään palkatta,
rahaa ei mene hallintokuluihin,
vaan
koko summa voidaan käyttää varsinaiseen avustustyöhön.
http://www.jw.org/fi/jehovan-todistajat/usein-kysyttyä/annatteko-te-katastrofiapua/
saamia lahjoituksia käytetään muun muassa
katastrofien uhrien auttamiseen
(Apostolien teot 11:27–30; 2. Korinttilaisille 8:13–15).
Koska avustustyötä tehdään palkatta,
rahaa ei mene hallintokuluihin,
vaan
koko summa voidaan käyttää varsinaiseen avustustyöhön.
http://www.jw.org/fi/jehovan-todistajat/usein-kysyttyä/annatteko-te-katastrofiapua/
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hys hys hiljaa ei saa torvea toitottaa, kun pitää antaa salassa.
Matteus 6:3
Mutta kun sinä annat armonlahjoja, älköön vasen kätesi tietäkö, mitä oikea tekee, 4 jotta armonlahjasi olisivat salassa; silloin Isäsi, joka katselee salassa, tulee palkitsemaan sinut.
luoonnonkatasrofirn tapahtuessa on kylläkin hyvä,
että
paikalliset viranomaiset osaisivat
PYYTÄÄ APUA todistajilta ,
heillähän on
hyvää kokemusta niissä auttamisesta
ja yleensäkin järjestelmällisesti toimimisesta.
JT ovat ensimmäisten joukossa avustamassa.
Lähettääkö todistajat apua myös lähi-idän maihin kuten esim. Syyria ja Iran, joissa jehovan todistajia ei varmaankaan montaa ole?
Avun tarvitsijoita noissa maissa ainakin on runsaasti.
...tarkoitin siis Syyria ja Irak.
Niin että miten on?
Auttavatko jt:t myös alueilla (kuten lähi-itä) joissa ei juurikaan ole valtakunnansaleja ja seurakunnan aktiivisia jäseniä???
On erittäin harvinaista, että Jehovan todistajien järjestö auttaisi ketään, vaan lahjoitukset käytetään pääasiassa uusien jäsenten värväämiseen kirjallisuutta painamalla ja valtakunnansaleja rakentamalla. Myöskin hyväntekeväisyys- ja avustusjärjestöille lahjoittamista paheksutaan, eikä JT:n sopisi lahjoittaa muualle kuin valtakunnansalin lahjalaatikkoon.
Jos joskus harvoin järjestö auttaa ketään, siitä otetaan mahdollisimman suuri markkinointihyöty irti, kuten tämäkin tapaus osoittaa.
aika idioottomaista avustaa vain niitä jotka uskoo samalla tapaa. varsinaista rakkautta joo
Virallisluonteinen viisaus oli lahkossa jokin aika sitten, että hyväntekeväisyyttä ei saanut tehdä eikä lahjoittaa koska järjestelmäasioitten päättäjäiset ovat niin lähellä muutenkin että paremmin hyötyvät kun saa kaupitelluksi heille vartiotornin.
Nyt ei niinkään voimakkkaasti hyökätä hyväntekeväisyyttä vastaan, kun vartiotornissakin saattaa löytää siitä mainoksen, mutta että salilla neuvottaisi, ei.
Siksi tähän tiedoksi todistajille: On esim. Pelastusarmeijan joulupata, Hurstin hyväntekeväisyys, jota voi tukea. Oliko hänellä se jouluateria varattomille ?