tehohoito

Elikäs, osaisikos joku sanoa mikä olisi paras tehohoito, minkä "tavallisen" kaupan hyllyltä saa.
Mulla on värjäilyn yms. tuloksena hiukset kuivaa takkua. Nää takkuuntuu samantien, ja hiukset katkeilee harjatessa.
Märkinä hiukset tuntuu huovalta.
Eli mitä ainetta kannattaisi kokeilla, että saisi näihin takas edes vähän kiiltoa ja pehmeyttä.
Joku öljy, suihke, naamio...?
Kiitos vinkeistä.
82567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Itsellänikin oli aiemmin värjäilyn ja käsittelyjen tuloksena kuivat ja takkuiset latvat. Suihkun jälkeen meni noin puoli tuntia että sai märän tukan selväksi. Kävin leikkautaan hiukset kampaajalla ja samalla värjäytin. Sen jälkeen olen käyttänyt doven värjätyille hiuksille tarkoitettua sampoota ja hoitoainetta. Hiukset ovat pysyneet paljon parempana kuin aiemmin, käyttäessäni esim. garnieria tai pantenea.. Tuossa doven sarjassa on joku hiusnaamiokin, joka on tarkoitettu värjätyille hiuksille. Tekee kuulemma hiuksista kiiltävät ja sileät. Itse en ole vielä kokeillut.

Kampaaja suositteli jotain kampaamosampoota ja hoitoainetta, mutta yhteishinta olisi ollut noin 60 euroa, joten jäi ostamatta =)

Eli suosittelen sinulle että käyt leikkauttamassa kuivat latvat (jos niitä on) pois, jolloin latvat eivät enää takkuunnu. Sitten voisit hankkia jonkun märkiin hiuksiin jätettävän hoidon. Itse käytän latvoihin lorealin korjaavaa syvähoitoa, ja olen ollut tyytyväinen. Myös yver rocherin latvahoitoa olen käyttänyt aikoinaan, ja ei ole siitäkään tuotteesta mitään valittamista.

Äänestä
  • Se on vähän siitäkin kiinni, mihin kukakin on valmis satsaamaan. Kun löytää SEN hiustuotteen kampaamosta, tuote on taatusti painonsa verran kultaa. Etenkin kun siitä tulee hyvä mieli joka päiväksi ja hiukset tuntuvat ihanalta. Siitä ilosta ainakin itse maksan mielelläni. ;)

    Mutta tosiaan, kuka on mihinkin valmis satsaamaan.

    Äänestä

  • Muuten, mitä tuotteita se kampaaja sulle oikein suositteli, kun noin hintavia olivat?

    Äänestä

  • Tukka kirjoitti:

    Se on vähän siitäkin kiinni, mihin kukakin on valmis satsaamaan. Kun löytää SEN hiustuotteen kampaamosta, tuote on taatusti painonsa verran kultaa. Etenkin kun siitä tulee hyvä mieli joka päiväksi ja hiukset tuntuvat ihanalta. Siitä ilosta ainakin itse maksan mielelläni. ;)

    Mutta tosiaan, kuka on mihinkin valmis satsaamaan.

    kampaamon tehohoitoa käytät? olen itse pettynyt goldwelliin.. ja paljonko maksaa?

    kiitos vastauksestasi:)

    Äänestä

  • Tukka kirjoitti:

    Muuten, mitä tuotteita se kampaaja sulle oikein suositteli, kun noin hintavia olivat?

    Elikkäs se kampaaja suositteli Kerastasen Bain de Force -sampoota ja Kerastasen Ciment anti-usure hoitoainetta. Purkit olivat todella pieniä, n. 10 cm korkeita, ja hurjan hintavia. Kyseessä oli Oulun Jöröjukka.

    Äänestä

Tämä menee nyt varmasti aivan ohi otsikon,mutta....kokeileppas KUIVIIN hiuksiin(ei tarvitse olla edes puhtaat hiukset) hieroa oliiviöljyä (juttua oli samasta aiheesta tuolla alhaalla jossakin),aloita latvoista ja sitten kampaat harvalla kammalla hiukset pariin kertaan läpi,että öljy leviää (tee toimenpide pää alaspäin,helpompi).

Kuiva pyyhe hiusten ympärille ,vaikutusaika 10 min. jopa tuntiin.Huuhtele ensin lämpimällä vedellä ja sen jälkeen pese shampoolla (tarvittaessa vaikka kaksi kertaa).Jos tuntuu ekalla kerralla olevan liikaa öljyä,ensi kerralla sitten vähemmän.

Hiukset ovat oikeasti kiiltävät ja kampa soljuu läpi,ei ole takuista tietoa....Eikä tuoksahda oliiville shampoopesun jälkeen.Ja halpaahan oliiviöljy on...Kokemuksesta voin sanoa,että pätee hyvin vaalennettuihin puolipitkiin hiuksiin ja latvoihin eritoten.

Käytä kuuriluontoisesti,esim. joka toinen pesu ja välissä tavallista hoitoainetta.

Saman asian ajaa kaupasta saatavat öljyhoidot.

Äänestä

Kipaiseppas ammattikouluun parturipuolelle, siellä tehdään haudehoitoja jotka tekevät hiukset kiiltäviksi, pehmeiksi ja pesun jälkeen helposti kammattaviksi. Itse opiskelijana ja liiketyön tekijänä tiedän sanoa, että useammissa liikkeissä tätä hoitoa ei tehdä ollenkaan, toisissa se taas on aivan uskomattoman kallista. Ammattikoulussa, ainakin meillä sen hinta on vain 7e, eli ainekulut.

Äänestä

Suosittelen Propecia (finasteride). Olen käyttänyt sitä jo vuosia hyviä tuloksia. On vaikea löytää hyvämaineinen apteekki, mutta saan sen täältä ilman reseptiä http://genericmedstonorth.com/?wm=10034&tr=8027

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_6828384 kirjoitti:

Elikäs, osaisikos joku sanoa mikä olisi paras tehohoito, minkä "tavallisen" kaupan hyllyltä saa.
Mulla on värjäilyn yms. tuloksena hiukset kuivaa takkua. Nää takkuuntuu samantien, ja hiukset katkeilee harjatessa.
Märkinä hiukset tuntuu huovalta.
Eli mitä ainetta kannattaisi kokeilla, että saisi näihin takas edes vähän kiiltoa ja pehmeyttä.
Joku öljy, suihke, naamio...?
Kiitos vinkeistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu