Saksasta oppia Suomeen

Eikö olisi aika ottaa oppia liikenteen mallimaasta Saksasta.
Sielä on rangaistavaa provosoida takapuskurissa istuen samoin kuin vilkuttaa takana valoja provosointimielessä.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Väärin, siellä jos vilkauttaa valoja takana, niin etummainen väistää välittömästi.
Eikä siellä haluta estää nopeampaa, vaan annetaan hövelisti latua, sillä se on kaikkien etu.

Äänestä

Kuka on provosoinut takapuskurissa istuen? Linnatuomio mokomille provokaattoreille.
Ei takana vilkutella valoja provosointimielessä, vaan että hitaampi älyäisi siirtyä oikealle kaistalle hidastamasta nopeampien liikettä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saksan tapaan kirjoitti:

Eikö olisi aika ottaa oppia liikenteen mallimaasta Saksasta.
Sielä on rangaistavaa provosoida takapuskurissa istuen samoin kuin vilkuttaa takana valoja provosointimielessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu