Joulu ja Tv

joulu2

Kun on laittanut avomiehelle, hänen sekä omille vanhemmille joulua koristelemalla kodin, kattamalla pöydän kauniiksi, valmistamalla ruokia ja pyrkien tekemään hyvää joulumieltä..niin Miksi jo tuntia myöhemmin avomiehen isän pitää avata Tv? Ja avomies istuu suu auki töllöttämässä isänsä vieressä.

Kuuluuko tv teidän jouluunne? Tiedän, toiselta kanavalta tuli joulukonsertti, mutta nämä katsoivat amerikkalaista mätän ruokaa suuhuni-ohjelmaa.
EIKÖ voisi olla yksi päivä kun ollaan Sosiaalisia?

Aikaisempina jouluina olen piilottanut kaukosäätimet. Tänävuonna unohdin.

Tv on ollut ongelma jo monissa muissakin tilanteissa, kuten puhelimen ym. Näprääminen.

Onko teillä kokemuksia vastaavanlaisesta?

Kun ei se Elämä siellä ruudun takana ole, vaan pienissä hetkissä. Ja jos joku haluaa katsoa tvtä joulun, se on Ok! Kunhan ei tee sitä niiden parissa, jotka oikeasti haluavat viettää sosiaalista joulua.

6

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+16

      Minulla on koko elämä pyörinyt TV:n ympärillä. En oikein osaa olla ihmisten kanssa ja kotona vain katson telkkaria tai olen koneella. Lapsuuden kodissani piti olla hiiren hiljaa, kun vanhemmat katsoivat telkkaria koko ajan. Nykyisessä suhteessani mieskin katsoo koko ajan telkkaria ja mielellään nukahtaisi telkkarin ääreen. Voit vain arvata, että meidän suhde on kaaoksessa ja kaikki läheisyys puuttuu. Olen hyvin yksinäinen. Voipi olla, että tässä on muitakin ongelmia kuin telkkari mutta se antaa hyvän pakopaikan... Hyvää joulua.

    • Urvelouunoja

      Jos ihminen katsoo kaikki muut vuoden päivät töllöä, niin miten se osaa yhtenä päivänä olla sitä töllöttämättä? Kaukosäädin piiloon paljon useammin.

    • mamikka

      Siskon mies tuli vanhemmilleni ja köllähti sohvalle makamaan. Tuli kyllä Joulupöytään ja söi mahansa täyteen ja sitten uudestaan sohvalle. Tätä vuorotteli pari päivää. taisi vähän telkkariakin välillä katsella.

      • 18 + 8

        Joulu on rentoutumisen aikaa.


      • Itse en ainakaan

        Tällaisia tasapäätaneleita pitäisi naisihmisten ehdottomasti lakata passaamasta.


      • ………...

        Jos haluaa apua, kannattaa ihan vaan reippaasti jakaa tehtävät. Ei ne talossa vieraana olevat ihmiset välttämättä osaa tai tohdi omin päin ryhtyä hommiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      17
      2573
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      92
      2465
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1344
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      121
      1238
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      89
      1228
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      279
      1141
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      18
      974
    8. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      949
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      12
      937
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      59
      863
    Aihe