180cm 55kg :(

16v poika

olen 16v poika ja minua ärsyttää kun terkkarit aina huomauttelee että pitäisi syödä enemmän vaikka minä todella yritän ne on sanonut jo ihan ensimmäisestä luokasta lähtien. solisluuni myös näkyvät jonkin verran ja kun niihin vähän kolahtaa nii sattuu aika paljon ja sääriluissa sama juttu joten olisi kiva saada massaa niitten päällekkin. arkipäivinä syön aina kouluruoan ja kotiruoan mutta kotiruoka on yhä useammin joku mikroruoka joka ei aina täytä ja joskus teen kyytipojaksi sen jälkeen jauhelihaa ja heitän sekaan kaikenlaista ja välipalojakin syön yleensä leipää tai viiliä tai jukurttia. välipaloihinkin olisi kiva saada vaihtelua mutta en keksi oikein mitään. treenaan kotona punnerruksia painonnostoa yms. mutta se einäy massassa vain lihaskunnossa näkyy parantumista. joten miten saisin painoni nousemaan kiitos vastauksista etukäteen!

8

417

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nahkis2
    • nälkää saa syödä

      Ovatko vanhempasi hoikkia? Ovatko he olleet nuorina hoikkina?

      Jos vanhempasi ovat tai ovat olleet hoikkia, en olisi kovin huolissani. Silloin hoikkuus on geeneissä. Siihen viittaa myös se, että olet aina ollut laiha.

      Olet kuitenkin siellä alipainon rajoilla, joten ymmärrän terveydenhoitajien huolen.

      Olet huomannut saavasi lihaksia, joten suunta on oikea. Lihakset myös kuluttavat enemmän energiaa, joten sitä sinun pitäisi saada. On hyvä, että syöt koulussa kunnolla. Mikroruoassa ei periaatteessa ole mitään vikaan, mutta ei se ehkä ole jokapäiväiseen ruokailuun hyvä.

      Mieti, mitä olet oppinut koulun kotitaloustunnilla. Onnistut varmaan keittämään riisiä, makaronia tai perunaa. Siihen lisäksi joku kastike jauhelihasta tai broilerinsuikaleista ja vaihtelun vuoksi välillä kalaa. Voisitko kotona puhua siitä, että vuoroon tekisitte kunnon iltaruoan. Ja tietysti kasvikset kuuluvat kunnon ruokaan.

      On hyvä, että ruokavalioosi kuuluu viiliä ja jugurttia. Ne ovat hyviä välipaloja tai jälkiruokia. Niihin voi lisätä marjoja tai hedelmänpaloja. Aamulla ne maistuvat hyvin myös myslin kanssa, jos ei ole aamupuuroa.

      Muistan, että teini-iässä mikään määrä ruokaa ei tuntunut riittävältä. Ruokaa piti aina jatkaa leivällä. Toisaalta perunaa sai kotona syödä niin paljon kuin maittoi.

      Kananmunaa kannattaa syödä myös eri muodoissa. Keitettynä, paistettuna, munakkaana jne. Kolme munaa maidolla jatkettuna ja sekavihannespussi kaikki yhdessä ovat jo hyvä pikaruoka, kun heittää vähän suolaa, pippuria ja yrttimausteita mukaan ja ottaa täysjyväleipää kaveriksi. Paistamiseen sopii esimerkiksi rypsiöljy. Öljyllä saa monet kasvikset maukkaiksi.

      Sanoit, että iltaruoalla sinulle jää nälkä. Syö se nälkä pois.

      Tekstistäsi välittyy, että pääasiassa syöt kunnon ruokaa ja sitä ravitsevaa ja terveellistä linjaa kannattaa edelleen jatkaa.

      • 16v poika

        kyllä vanhempani ovat olleet hoikkia. ja kiitos vinkeistä menenpäs heti tekemään jotain välipalaa ! :)


    • Syödä ja syödä

      Onko se syöminen todellakin ainoa tekijä, joka vaikuttaa niin laihuuteen kuin lihavuuteenkin?

    • kunnon ruokaa
    • Ma ma

      Teepäs itsellesi munakasta nälänpitimeksi. Samalla lihakset saavat proteiinia kasvuvoimaksi. Juustoa, rahkaa, myös voita ja öljyä sinun kärsii syödä surutta. Pitävät nälkää, antavat voimaa.

    • kunnon ravintoa
      • 55kg poika

        kiitos kaikille vastauksista olen alkanut syödä aamupalaksi ja välipaloiksi leivän kanssa mysliä ja leivälle lisään voita normaalia enemmän paino on noussut jo pari kiloa !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3583
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3560
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3342
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2779
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2046
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1972
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      43
      1790
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1686
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1645
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1400
    Aihe