Eli suomalainen veljeni on asunut saksassa kaksi vuotta ja on sielä töissä. Nyt hän suunnittelee ensimmäisen auton ostoa. Saksassa hän ei autoa juurikaan tarvitse ja hän haluaisi tuoda auton suomeen koska vierailee Suomessa sukulaisten luona usein ja Suomessa tarvitsisi autoa paljon enemmän. Hänen on tulevaisuudessa muuttamassa kokonaan suomeen mutta ei vielä.
Kysymys kuuluukin:
1. Voiko hän siis ostaa auton nyt Saksasta ja tuoda sen suomeen niin että ei tarvitsisi maksaa Suomen auto veroa ?
2. Voiko hän jättää auton Suomeen kun palaa itse takaisin Saksaan niin että Auto olisi täälä valmiina kun tulee taas suomeen, eli maksaa normaalisti vakuutukset Suomessa autosta, mutta ei joutuisi maksamaan autoveroa ?
3. Kun ostaa auton saksasta saako sen heti tuoda Suomeen Verottomana vai tarvitseekö sitä käyttää Saksassa joku tietty aika ensin ?
4. Saisinko minä itse lainata veljeni autoa silloin kun hän on itse saksassa ja hänen auto Suomessa, saisinko ajaa sillä ? jos hän ei joutuisi maksamaan Suomen auto veroa ?
Auto saksasta, käyttö suomessa, jos asuu kummassakin maassa ??
samppa5
5
275
Vastaukset 5
- samppa5
Ja vielä yksi kysymys
5. Tarvitseeko auton vakuutukset olla Saksassa vai Suomessa, jos itse asuu saksassa mutta tuo auton suomeen ja käyttää sitä pääasiassa suomessa ? - 18+6
Kolme päivää aikaa...
http://www.tulli.fi/fi/yksityisille/autoverotus/muuttoajoneuvot/index.jsp - tullitäti
ja vastauksia
no.1-kyllä
no.2-kyllä
no.3-voi tuoda heti
no.4-heti ensi vuoden alusta voi ajaa sillä,kun ilmoitat siitä tullille.- Aika monta
väärin :)
- ----
Aika monta kirjoitti:
väärin :)
tai sitten ei.älä sinäkään sekoita asiaan auton rekisteröintiä suomeen,kun ei kysyjäkään sitä tehnyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja210974Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49834- 73731
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "192708- 64623
- 64556
- 45530
- 37503
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2493- 77493