Miten otitte Jeesus lapsen vastaan?

Eenokki 12

Lapsia arvottomina pitävät ja heitä häpäisevät uudestikastajat eivät keksi miten suhtautua Jeesus lapseen? Jeesuksella ei ollut ymmärrystä ei järkeä oli vailla ymmärrystä ja järkeä mutta kuitenkin pitäisi olla seimen ääressä kiittämässä lasta jolla uudestikastajien mukaan ei ollut uskoa eikä mitään muuta. Ja vielä 8 päivän vanhana ympärileikattiin ja tämä ei sovi lahkolaisten ajatuksiin eivätkä ota vastaan Jeesus lasta. Jeesuksen jättävät talliin itkemään ja kasvamaan aikuiseksi.Jeesus ei ole syntynyt vapaan tahdon ja omien ratkaisujen varaan jääneitten uudestikastajien pariin muulla tavalla kuin pilkattavaksi ja kasvaakseen miehen ikään jotta voisi lahkolaisten opetuksien mukaan sitten nöyrästi kumartaa kun uudestikastajat ovat tehneet jotain suurta, päättäen tulla uskoon?Oli sentään lapsia rakastavat luterilaiset ja Maria ja Josef sekä itämaan tietäjät kunnioittamassa Jeesus lasta.

5

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -------------------
    • Puhut nimiluterilaisesta kirkosta, etkä todellisesta luterilaisuudesta.

    • Eenokki 12

      antti joka pitää itseään jonkinlaisena pappina ei ole perssreikää kummempi. Molemmista lähtee ääni ja joskus kovakin mutta haju on homokirkon antilla ja perssreijällä(antin persse.) aivan sama Tappaa kaartelevat hyttyset pään ympäriltä.

    • ghjgfjgjgjgf

      Osoittaa aikamoista uskonpuutetta tuo linkki tuonne luterilaisen papin sanoihin... onko se niin vaikea uskoa ettei Joosef ollut yhtynyt Mariaan, vaan Pyhä Henki sai aikaan neitseellisen raskauden.?

      Ja Jeesus ei todellakaan ole mikään "äpärä", koska mitään syntiä ei ollut tapahtunut Marian raskaaksi tulemisen yhteydessä... sillä ei ole väliä mitä sen ajan ihmiset ajattelivat, tai edes Joosef.

    • Antti pappi ei ole luterilainen uskovainen. Antti pappi on luopuneenkirkon pappi, ei muuta. Hän edustaa mm. homojenpuoltamista ja naispappeja. Itse sanoudun ainakin hänestä irti ja olenkin luterilainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      871
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      703
    4. 51
      595
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      13
      501
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe