Inhoan ja halveksin siskoani

Kusipää

Siskoni on tunnehäiriöinen, tekee elämässään äärettömän typeriä päätöksiä ja valintoja, joita muut joutuvat korjailemaan ja samalla siskoni esittää marttyria. Hän on esimerkiksi velkaantunut pahasti ja laskut ovat menneet ulosottoon. Vanhempani, jotka ovat sairaita ja elävät köyhyysrajalla ovat joutuneet maksamaan hänen laskujaan ja osallistuvat hänen elättämiseensä. Siskoni on yli 30 vuotias. Hän ei oikeasti ota vastuuta järjettömistä valinnoistaan, ja jos vastuunottamisesta hänelle mainitsen, hän sekoaa. Tämä sekoaminen on yleensä hallitsemantonta ahdistusta, paniikkia.. ja suurinosa tästä on pelkkää liiottelua. Jollakin kierolla tavalla hän saa minut syylliseksi tilanteeseensa, jos mainitsen hänelle vastuunottamisesta. Hän on kuulemma kärsinyt jo niin paljon, ettei siitä saa muistuttaa. Vanhempani ovat liian kilttejä ja siskoni on aina ollut se lempilapsi, jonka sekoiluja katsotaan sormien läpi.

Siskoni on tyhmä ja pinnallinen. Hän määrittelee oman arvonsa ja myös muiden arvon ulkonäön perusteella. Hän haukkuu usein kavereitaan tyhmiksi tai lihaviksi. Hänen mielestään ihminen on parempi, jos käy salilla ja syö maitorahkaa. Siskollani on naurettavia laihdutus- ja kuntoiluprojekteja, joihin vanhempani osallistuvat rahallisesti. Nämä projektit jäävät aina puolitiehen.

Siskoni on tekopyhä. Hän muokkautuu seurassa sellaiseksi minkälaisena juuri se seura haluaa hänen olevan. Minun seurassani hän yrittää olla sen kaltainen ihminen, jota minä arvostan ja muussa seurassa ihan toisenlainen. En usko, että hänellä on ketään ihan oikeaa ystävää.

Siskoni on sinisilmäinen heitukka, jolle miehiltä saatu huomio on todella tärkeää. Hänellä on ollut vuosien varrella lukuisia irtosuhteita ja muutama rikollinen, alistava tai väkivaltainen poikaystävä. Baarielämä ja ryyppääminen on ollut elämässä tärkeimpiä asioita. Hän on tehnyt abortteja seksiseikkailujen seurauksena. Sittemmin hän on synnyttänyt lapsen aivan täydelliselle luuserinistille, josta on seurannut ihan toinen tarina, joka lisää vihaani entisestään.

4

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama täällä. Siskossani samoja luonteenpiirteitä maustettuna sillä että hän väheksyy pikkusiskoaan.

    • Anonyymi

      Arvostaako sinun siskosi sinua? Minullakin on onneksi vielä yksi sisko. Kiva nainen on,vaikka on monessa asiassa erilainen,en lähtisi mistään hinnasta häntä moittimaan julkisesti tai päin naamaa jaan,kun aihetta ei ole. Ei silleen olla liian läheisiä,koska ollaan vähän eri päästä sisarusparvea,mutta monet naurut on yhdessä naurettu,muutamia surullisia kun mietitty. Puoliso valitaan,mutta vanhemmat ja sisarukset ovat mitä ovat,niin kauan kuin ovat,ihmisten Ilona. Jokainen ihminen on ainutkertainen,se oma sisaruskin,ja valintojaan pitäisi yrittää ymmärtää vaikkei niitä aina voisikaan kunnioittaa.

    • Anonyymi

      Kukaan ei JOUDU korjailemaan kenenkään toisen mokia. Kukaan ei pakota.

      Jos menet puuttumaan typerästi käyttäytyvän siskosi asioihin on se täysin oma valintasi. Aikuinen on vastuussa omista valinnoistaan ja ottaa luonnollisesti sitten seuraukset vastaan joita omista valinnoista seuraa. Sama koskee sairaita ja köyhiä vanhempianne kuten myös tätä typerästi käyttäytyvää siskoasi.

    • Anonyymi

      Vaikuttaa siltä että teidän perheessä kaikilta on aikuisuus hukassa. Aikuisuus on vastuun ottamista itsestä ja omista valinnoista. Kukaan teistä ei sitä näytä handlaavan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3447
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2096
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1121
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      39
      974
    Aihe