bootseilla kävely

ekat bootsit

olen miettinyt bootsien ostamista ja olisivat ensimmäiset bootsit mitkä minulla olisi,joten kysyn että onko niillä vaikea kävelly,oppiiko sen nopeasti ja miten niitä huolletaan,koska olen ymmärtänyt että niitä täytyy huoltaa silloin tällöin,kiitos vastauksista jo etukäteen

17

2888

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 90- luvulla bootseis

      Bootseilla kävely on yhtä vaikeaa, kuin esimerkiksi tennareilla kävely eli ei vaadi kovin pitkää koulutusta. Bootseilla on hyvä kävellä ja ne on mukavat jalassa.
      Ainoa huolto, mitä itse voit tehdä on puhdistus. Lankkaus ja suojaus silloin tällöin pidentää niiden ikää. Kannoissa kannattaa käyttää metallisuojia, etteivät kuluisi pilalle. Suutarissa voit joutua käyttämään bootsejasi muutaman vuoden välein. Silloin ne kestävät todella pitkään.

    • aina bootseissa

      Alussa tiukat ja uudet bootsit tuntuvat jaloissa epämukavilta, mutta pian jalat tottuvat ja bootsit hiukan venyvät, jolloin olo tulee mukavaksi. Mitä vähemmän välittää jaloistaan ja mitä enemmän kestää kipua, sitä pienemmät bootsit voi laittaa jalkaan. Liian pienet teräväkärkitset bootsit tuntuvat minusta hyvin seksikkäiltä. Pidän niitä mielelläni. Ne saa jalkoihin, kun laittaa suuren muovipussin, esim. pakastepussin, ensin saappaaseen sisään, ja sitten vetää bootsin jalkaan, jolloin jalat menevät bootsiin ja jäävät pussin sisään. Saapasrengillä bootsit saa pois jalastaan. Saapasrenkejä saa bootsimyymälöistä parillakympillä, esim. Bootfactorystä ja Oldweststoresta. Uudet bootsit kannataa blankata ennen käyttöä ja säännöllisesti jatkossa. Pythonbootsit vaativat erityisen paljon sännöllistä hoitoainetta. Nahkapohjat kannattaa puolipohjata kumipohjilla suutarissa talvikäyttöön.

    • Vaikeeta on

      Kyllä vain ystäväiseni, se on toodella vaikeata. Jos sinusta tuntuu että uskaltautuisit kävelemään nuoraa pitkin grand canyonin ylitse ilman tasapainotussauvaa, niin voit hyvinkin pärjätä myös buutseilla kävelyssä. Eli mieti vielä kerran mihin rahkeesi todellisuudessa riittävät ja sen jälkeen tee päätös.

    • Jos olet mies ja hankkimassa lännenmiesbootseja, kävely ei ole vaikeaa. Eihän niissä ole korkoja eikä varpaita puristavaa kapeaa kärkeä.

      Jos olet nainen ja hankkimassa korkosaappaita yli 5 cm korolla, se voi vaatia totuttelua jos on koko ikänsä käyttänyt tennareita tai lenkkareita.

    • Go West

      Buutsien huonoina puolina käytössä voin mainita toisinaan jäällä todella liukkaat, korkoa ei paljon mutta sen verran että jos varmattomasti astuu epätasasella ottaa helposti nilkkaan. ite oon lankannu buutsini ehkä kaks kertaa parin-kolmen vuoden aikana tosin nyt olis sitä vailla taas. =) pää piirteissään todella hyvät ja mukavat!

    • aina bootseissa

      Noin parissa viikossa jokapäiväisessä käytössä tottuu mihin tahansa bootseihin. Bootseilla kävelee helposti, siitä vain jalkaan ja baanalle!

    • U.rpå

      On.
      Kannattaa laittaa suosiolla tuohivirsut jalkaan.

    • boooooooooooootsi

      Ei jumalauta ne viedään autotalo laakkoselle huoltoon kymmenen kilometrin reippaan kävelyn jälkeen kävelyn helppous riippuu merkistä,saman tapaisia melkein kaikki.

      • Oletko kuullut sellaisesta uusmuotisesta ilmiöstä kuin lauseet? XD


    • Bootseilla 25v

      Ja rumat bootsit näyttää sitten todella tökeröiltä. Varsinkin jos niillä ei osaa kävellä.

    • pootsi

      Hyvät ovat osta vain

    • Bootsman

      Hyvät bootsit ovat kevyet ja helpot kävellä, lenkkikengillä kävely on sen jälkeen pelkkää tuskaa.

    • Olen käyttänyt bootseja n. vuodesta 1990. On ollut hyviä ja huonoja bootseja.

      Välillä meni monta vuotta, etten juuri muita kenkiä käyttänytkään.
      Talveksi suutarilla talvipohjat, niin ei niin paljon liukastele.
      Kovilla pakkasilla kylmät ja helteillä kuumat, mutta Kaikki ei varmaan niissä keleissä muutenkaan bootseja käytä.

      Suosittelen! Ja siistit bootsit sopii lähes kaikkien asusteiden kanssa.
      Ei ehkä shortsien kanssa. :) Siitäkin on kokemusta...

    • Tony Mora

      Jep. Olen 45 vuotias mies. Käyttänyt bootseja 15 vuotiaasta asti ihan koko ajan. Siis on mulla sauna reissuilla ja pihassa grillatessa roksit mutta joka ainooseen paikkaan meen bootseilla. nN 20 vuotiaasta käyttänyt Tony Moria. Hiukan kalliit mutta kun kerran vuodessa laitattaa uudet puoli pohjat ja kerran pari vuodessa korkolaput ja käyttää sitä vahaa tai mikä nyt on 3-4 kertaa vuodessa niin kestää 10 vuotta. Kävely ei ole sen vaikeenpaa kun lenkkareilla tai kumisaappailla. Ja niin kun edellä mainittiin niin talvella jäällä aika hankalan liukkaat. Parhaat mahdolliset kengät silti niin kesällä kun talvella.

    • aloittaja1

      bootsit jotka aijon ostaa,niissä on 4cm kannat ja ovat tylpät

    • aina bootseissa

      4 cm olisi ihan peruskorkotaso, niillä kävelee parissa päivässä tottuneesti. Osta vaan ne. Ihan hyvät.

    • Tästä jokaiselle 32 euroa ilmaiseksi:
      https://www.comeon.com/raf/Federation

      Liittymällä 5€ ilmaisveto ilman talletusvaatimusta.

      Varmat kohteet tälle päivälle on Chelsea, Washington, Chicago, NY Islanders.

      5€ ilmaisella panoksella 32€. Ei tarvi ollenkaan omaa rahaa ja homma lähtee käyntiin :) Suomalainen sivusto, joka on toiminut alalla jo pitkään. Kannattaa kokeilla sunnuntaipäivän iloksi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3447
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2096
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1121
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      39
      974
    Aihe