Kummastelen kaikkia nousevia elinkustannuksia, verojen nostoa kunnissa, huonontuvia palkkoja ja mikään ei silti tunnu riittävän.Mihin hemmettiin valuu se kaikki raha, joka kerätään todellisuudessa?Eivät kai kunnat osinkoja maksa vai onko selitys taas valtionvelka, joka yhdessä vaiheessa oli oikein kestosuosikki tekosyy?Ei ainakaan työttömyyteen, huono-osaisuuteen ja tarpeeseen sekä yhteiskuntaan muuten.Loputkin pennit halutaan edellämainituilta pois.
Ennen ranskanleivän sai 1-2 markalla.Tänä päivänä eurolla.Muita esimerkkejäkin on paljon.
Parasta kuitenkin on nämä ulkomaisen työvoiman vinkujat, kuten eräs poliitikko eilen antoi taas merkkiä.Hoitaisivat ensin oman maan työttömät joilla on usein koulutusta, kielitaito.Mutta kysymyksessähän lienee välillinen kansanpetos suosimalla ulkomaista työvoimaa oman maan kansalaisten kustannuksella.Näin omasta mielestäni ja saisivat hävetä tuollaisia halajavat poliitikot.
Lainvoimaista haitantekoa
8
719
Vastaukset
- järkimies
Turha syyttää työttömyydestä yrityksiä tai yhteiskuntaa. Ainoa syypää henk. koht. työttömyyteen katsoo peilistä.
Täytyy järjestää asiansa niin, että työnantaja haluaa juuri Minut kyseiseen tehtävään.
Työnantajalla on vapaus valita. Niin on myös sinulla: Teetkö itsestäsi haluttavan työmarkkinoilla vai et.
Ps. Töitä löytyy Suomen ulkopuoleltakin.- tomppeli
Kerrankin olen järkimiehen kanssa samaa mieltä. Syyllinen työttömyyteen katsoo peilistä, silloin kun järkimiehet sinne katsovat. Nuo järkimiehet kun tekevät asennevammoillaan sen työn saamisen mahdottomaksi. Mutta minä en tarvitse työnantajia, vaan työllistän itse itseni. Vaviskaa järkimiehet, minusta kuulette vielä.
- Kiju
Kaikki ei kelpaa kaikille, eikä muuten jotkut ns. "surku työpaikat" täyty edes millään..
Eipä tarvi kun mennä ostarille niin nurkilla pyörii työikäistä toimettomana ovat jo useita vuosia olleet sitä..
Missäs heidän työpanostaan kaivattaisiin ja eikö hyvä yhteiskunta auta aina heikko-osaisia kansalaisia? - Ulla
Olen kanssasi ehdottomasti samaa mieltä. Työttömien hyysääminen on suurin syy siihen, ettei kaikkiin tehtäviin löydy suomalaisia tekijöitä. Pakkohan yrityksen silloin on ulkolaisia ottaa kun suomalaiset ei suostu tekemään.
- tomppeli
Ulla kirjoitti:
Olen kanssasi ehdottomasti samaa mieltä. Työttömien hyysääminen on suurin syy siihen, ettei kaikkiin tehtäviin löydy suomalaisia tekijöitä. Pakkohan yrityksen silloin on ulkolaisia ottaa kun suomalaiset ei suostu tekemään.
Onko Ulla ehkä tutustunut kiinalasiin kivityöntekijöihin? Vaan tiedätkö mitä, nekin ryökäleet alkoivat vaatia palkkaa ja muita työhön kuuluvia oikeuksia.
- niin....
Soittaminen uusiin 010 60- alkuisiin työhallinnon numeroihin maksaa asiakkaalle kotimaan kiinteän verkon liittymistä 8,21 snt / puhelu 1,47 snt / min. Matkapuhelimista hinta on 29,13 snt / min.
Uudistus tulee voimaan 25.11.2004.
Laki julkisesta työvoimapalvelusta 2002/1295 2 luku 5 §:n mukaan työvoimatoimiston tarjoamat palvelut ovat henkilöasiakkaalle maksuttomia.
Laitonta työttömien rahastusta?
Taidanpa minäkin hommata maksullisen puhelinnumeron, vaikka 9.99 euroa/min pvm ja antaa sen työvoimatoimistolle ja muille viranomaisille :)- Työtönkin
Mitä ihmettä ??!!
Eli kaikki suomen 200000 työtöntä menee vaan kattoo peiliin, laittaa CV n kuntoon ja tukan taakse ja lähtee töihin. joo joo joo.
Mä en tiedä hyysätäänkö työttömiä vai ei, mutta kun opiskelijut päätty ja jäi kortistoon tulot tuplaantu. Eli ainakin opiskelijoihin verrattuna hyvin menee. Toisaalta ottasin kyllä heti työn mistä maksetaan enemmän matkakulujen jälkeen, kuin mitä työttömänä saa . Mutta 2 kuukautta on mennyt ja tollanen 30 hakemusta ja 1 haastattelu ja ei töitä. Ai niin 10 vuotta on takana koulutusta peruskoulun jälkeen. Työtönkin kirjoitti:
Mitä ihmettä ??!!
Eli kaikki suomen 200000 työtöntä menee vaan kattoo peiliin, laittaa CV n kuntoon ja tukan taakse ja lähtee töihin. joo joo joo.
Mä en tiedä hyysätäänkö työttömiä vai ei, mutta kun opiskelijut päätty ja jäi kortistoon tulot tuplaantu. Eli ainakin opiskelijoihin verrattuna hyvin menee. Toisaalta ottasin kyllä heti työn mistä maksetaan enemmän matkakulujen jälkeen, kuin mitä työttömänä saa . Mutta 2 kuukautta on mennyt ja tollanen 30 hakemusta ja 1 haastattelu ja ei töitä. Ai niin 10 vuotta on takana koulutusta peruskoulun jälkeen.Näkihän näissä teksteissä jotakin asiallista ymmärrystäkin vastaamaani tässä, joka huomannut saman.Koulutus ei takaa mitään.Muut kommentit kuin tämä olivatkin kuittailua vailla omaa uskallusta tai kykyä ymmärtää tuoda totuuksia julki.Kirjoitin tämän hieman tarkastellakseni provoilijoiden puuhia, jotka eivät pätkääkään haittaa.On hieman uskomatonta ymmärtää"kirjoittajia", jotka provoilevat palkoista ja työttömistä suhteessa mielekkääseen elämään, mutta keitähän he pääasiassa ovat?Siinäpä kysymys.
Sitäpaitsi aihe oli alkujaan laajempikin ja koskee omaa maata.Ei ulkomaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli204435Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm103224Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403107IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm462439Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas811216- 791089
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2511079- 561054
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3711035Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen
Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e140902