Pari vuotta tullut syötyä nyt mennään vitosella. Viimeinen sydänfilmi oli huolestuttava, sydän lyö liian kovaa. Kellään samoja kokemuksia?
Kortisonin pitkäaikaiskäyttäjät?
olikotämänyttässä?
17457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Oon syönny 30 vuotta 7,5mg päivässä. Ei ole pumpussa vikaa. Tosin munuaiseni eivät kyllä eritä ollenkaan kortisonia kehoon. Eivät ole koskaan erittänetkään.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/1330585
Joillakin se aiheuttaa korkean pulssin. Samoin toisen mainitsema kehon oman kortisolin loppuminen on pitkäaikaiskäytön seurausta.
Mitä sä horiset??? Pitkäaikaiskäytön seuraus, kun ei ole koskaan munuaiset kyseistä tavaraa edes erittäneet minulla. Minulla ei ole korkea pulssi ihan normaali 70-80.
Kiitos vastauksesta. Joo tiedän ketjun -- korjasin juuri yhden toimimattoman linkin siellä. Mutta mutta pitkäaikaiskäyttäjät (loppuelämä) on vähän erilaista säätöä kuin kuurit. Ja kun en löytänyt verkosta mitään. Lekuri edessä vaan kun olen niin monasti tullut tyhjin käsin kotiin - siitä syystä kysely tällä kertaa muille. Ihan pikku jutusta ei enää kyse, ehkä yhteiskäyttövirhe tai kehittymässä sydänsairaus en tiedä.
Lääkkeitä on paljon erilaisia yhdistelmiä eri vaikuttavilla aineilla.
Näyttäisi siltä että tuonne kilpirauhasen suuntaan näyttää vievän pumppuongelmat. Korsu se siellä elimistössä puuhailee kaikkea kivaa.
Moi vaan yökyöpeli
Korsuhan se ja kaikki olisi voitu välttää pistämällä aikanaan kortisonikuuri siitä erikoislääkärille sen sijaan että vuoden särkylääkkeiden ja hoitoonyrittämisen jälkeen osaamaton lääkäri kirjoitti lisää särkylääkettä. Tämä vaikka koko nilkka oli muodottomaksi turvonnut aikalailla kävelykyvytön. Siitä muutama viikko kaikki räjähti käsiin eli tulehdus levisi muihin niveliin. Siinäkin vaiheessa vaan naureskeltiin. Siitä rahaa lainaksi ja yksityiselle yleislääkärille joka kiireessään sanoi sen ensimmäisen taiksanan REUMA. Lihasreuma vaan oli pikkusen vikaan se kun ei iske niveliin. Reaktiivinen Artriitti lähempänä muttei sekään selvitä jo 2011 alkanutta päkiäarkuutta.
Eihän tässä mitään muuta ole tehty kuin sopeuduttu ja kilpparinhan se on viitearvojen sisällä tuo korsu pistänyt liikatoiminnalle. Pyhien jälkeen toistui sama kohtaus kuin näinä kahtena vuotena ennenkin. Kauppaan päästessä oli kuin töpseli olisi vedetty pois selästä kaikki energiat veke siitä taksilla himaan ja niin paljon kuin hyötykävelen nyt en uskallla vähään aikaan pidemmälle lähteä.
Jotta sellaista loppuaikaa tämä kuten monet korsun pitkäaikaiskäyttäjät tuppaavat sanoa. Ei tässä luottamus perusterveydenhuoltoon ole mennyt sitä ei vaan enää ole. Reuma ei onneksi ole heittänyt ulos muttei yhtään reumamyrkkyä voida aloittaa kokeiluun ennen kuin perussetti on kunnossa.
Ai niin ja reumapolillekin pääsin vasta vuoden kuluttua tapahtuneesta kovan kädenväännön monien räkästen naurujen jälkeen. Reumalääkäri taas tokaisi ensimmäisen lääkekokeilun jälkeen ettei pääse tekemään diagnoosia koska siinä on kortisoni peittämässä nyt oireita ja kortisonia en ole vitosta alemmas saanut. Puun ja kuoren välissä ollaan kortisonia syödään loppuikä nyt tässä vaiheessa. Vuonna 2013 sain myös niin maalis/huhtikuussa kuin syys/lokakuussa kaksi infarktityyppistä kohtausta kotiintultuani. Yksikään lääkäreistä ei ole sillekään korviaan lotkauttanut ei mitään merkintää tiedostoihin ja koskaan ennen kortisonia mitään pumpussa ollut.
Kyllä pumppuun saattaa tulla vikaa ilman kortisoniakin hemmetin idiootti vaikka olisit kuinka nuori ja urheilisit ja söisit porkkanaa etkä tupakoisi etkä joisi viinaa ja uskoisit jumalaan. Mene valittamaan sitä pumppuasi äläkä mainitse kortsisonista yhtään mitään. Taitaa olla vain paniikkikohtauksia eikä muuta ja luulotauti siihen päälle.
Kovin kummallista saada heti koko ajan pahenevia sydänoireita kas kortisonin aloituksen jälkeen. Joten et itse painuis helvettiin täältä. Tuskin olet edes kortisonin käyttäjä. Ja onhan noita vastauksiakin jo löytynyt. Ja minähän en lupaa kysele mitä kirjoitan mihin kirjoitan joten meneppä ääliö trollaamaan muualle.
Itse olen syönnyt kortisonia jo yli 30 vuotta, että revi siitä senkin luulotautinen apina.
Trollaa rauhassa mutta älä levitä väärää infoa kortisonin sivuvaikutuksista.Varsinkin kun et osaa pysyä asiassa ja arvelusi menivät päin mäntyä. Joten jatka vaan trollausta - anna mennä.
Saatanan luulotautinen apina hakeudu hoitoon psykiatriselle!!
kuinkahan suuren määrän voi päivässä syödä. Minä nyt syön 9mg siis 3kapselia 3mg-
nyt tuntuu ettei tuo määrä riitä voikohan sitä suurentaa...
Voi.
http://www.laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=1744&i=LEIRAS TAKEDA_PREDNISOLON
Kortisonista
Jouduin syömään pitkään kortisonia eri määriä ja se sai kaliumin putoamaan. Minulla oli ennen kortisonin aloittamista kaliumitaso melko alhaalla, lähes viitearvon alarajalla muutenkin, joten ei ihme. Tällä hetkellä kalium pysyy juuri ja juuri viitearvon sisällä, välillä otan pillereitä, kun olen käynyt tarkistuslabrassa ja neuvotellut lääkärin/hoitajan kanssa.
Mitkään banaaninsyönnit tms. eivät ole alhaiseen kaliumtasooni vaikuttaneet, olen kokeillut.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9233789
Kortisoni on stressihormoni, joten voi se sykettä nostaa samoin kun tekee vaikka amfetamiini joka sekin taas nostaa elimistön kortisolin eritystä. Kortisoni on siis tavallaan stimulantti. Oon syönyt vuoden, ei oireita, mitä nyt isomman kuurin tullessa hiottaa, ahdistaa ja vähän vituttaakin.