Kyykyn tekniikka tangon suhteen

Mites se tanko kuuluu olla siellä niskan takana, kun painaa ikävästi yläselkä/niska aluetta?? Kaikkeen tottuu ja ei siihen kuole, mutta...

6

5411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uioiu

      Laske tankoa alemmas.. epäkkäiden päälle.
      Sitä pehmustettakin(tarralla kiinnitettävä sylinteri, jonka voi pistää tangon päälle) voi käyttää, mutta mä olen ainakin löytänyt tangolle oikein mukavan paikan "valtavien" epäkäslihaksieni päältä.

      • :o)

        Tuo alemmas laskeminen ei kaikilla onnistu, ainakaan minulla, joka kärsin pienestä olkapäävaivasta, eli käsi ei taivu riittävästi että saisi tankoa alemmas, ja jos taipuukin niin tuska on mieletön heti kun laittaa enemmän levyjä tankoon. Pehmuste on yksi keino, mutta tähän mennessä olen kokenut pehmusteen käytön jotenkin häiritseväksi. Olen tyytynyt vain pitämään collegepaitaa harteilla edes vähän pehmittämässä, ja nähtävästi täytyy tyytyä tähän keinoon jatkossakin.


    • ei enää

      Mulle kyykky oli alussa tosi epämiellyttävä liike, koska se paino niskaa ihan älyttömästi ja aina kauheet jäljet hartioissa.

      Varmaan tanko löys paikkansa vähän alempaa eli ei sitä nyt niskassa kannata roikottaa...
      Nykyään ei se tanko tunnu missään....tottumiskysymys ehkä, kokeilemalla selviää mikä paras kohta!!!

    • Kyykkääjä

      Tangon paikka on epäkkäitten päällä. Itselläni olkapää leikattu ja sen jälkeen oli tuskaista kyykkäillä, kiristystä oli havaittavissa. Mutta se menee ohi.

      Tärkeintä kyykyssä on pitää keskikroppa tiukkana, yleensä voima loppuu alaselästä tai vatsasta, ei niinkään jaloista. Selkä mahdollisimman suorana ja jalat hieman normaalia leveämmällä.

      Jos tanko painaa nikamia, pienennä painoja, kyllä siihen tottuu.. Toisaalta jos tykkäät treenailla muutenkin, epäkäät kasvaa ja niistä tulee pehmustetta tangolle:)

      • minä vaan

        tapauksessa niskan päälle, olen kuullut tapauksia jossa niskan kautta aivoon menevät verisuonet ovat menneet hetkellisesti tukkoon suurien painojen vaikutuksesta. Sen jälkeen sitä sitten pyörrytään ja tulee rumaa jälkeä jos ei ole varmistajia! Ehdottomasti epäkkäiden päälle!


    • Aki

      pehmuste ja leviämpi ote aluksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      3078
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1157
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1132
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      51
      1025
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      32
      987
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      858
    7. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      852
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      847
    9. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      44
      822
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      781
    Aihe