... ei työnantajan linjauksen mukaan ole mikään automaatti jäädä sairauslomalle. Sopii hyvin nykyiseen aikaan ajatella ja toimia!
- Meille vuoroesimiehille kävi ylijohdon agitaattori pitämässä palopuheen, mitenkä meidän tulee kyseenalaistaa lääkärintodistus. Millähän lääketieteellisellä kokemuksella? Jo on aikoihin eletty! Mutta kaikenlaiset nousukaat pikku-paskiaisethan voivat tällä profiloida omaa mahtiaan. Niin kauan kun joku tosi-sairas kuolee tämän mahtailun seurauksena. Tarkoitus lienee tappaa työvoima ennen eläköitymista, että olisi homma varsin kustannustehokasta.
- Eläköön Suomi-hyvinvointivaltio!
Sairauslomatodistus...
7
169
Vastaukset
- Pomotin
Ei olekaan!
Lääkäri toteaa henkilön olevan työkyvytön työhönsä. Työnantaja voi osoittaa ihan laillisesti muuta, sellaista työtä, johon työntekijä pystyy.
Esimerkki: Kuormaajankuski murtaa jalkansa. Hän ei pysty ajamaan kuormaajaa, mutta pystyy esim. kuormakirjuriksi tai ajojärjestelijäksi.
Ei tässäkään ole kyse mistään kyseenalaistamisesta tai nousukkaista, vaan ihan selvästä järjestä.
Vai oletko Sinä sitä mieltä, että saikkulappu on automaatti, joka takaa palkallisen vapaan? - vubinom
Kyllä on työnantajilla hyviä tulkintoja työsuojeluasioista...
- xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Ei ne mitään tulkintoja ole, monessa TES:ssä on määritelty mahdollisuus korvaavaan työhön. Mutta se ei ole mikään automaatti, vaan siitä on neuvoteltava erikseen.
- kuovit
Ihan tosiasia, että sen saikun antaa työnantaja. Esim. flunssaisena voi ihminen hyvinkin pystyö toimistokopperossa työhönsä, kun ei tartuta ihmisiäkään jotka riskiryhmissä.
Mutta raskaansarjan asentaja ei voi turvallisesti työskennellä ilman vakavan sydänlihastulehduksen riskiä. Ja kotisiivooja ei saa viedä monisairaille vanhuksille virusta, samoin kuin p...tautinen ravintolakeittiöön.
Lihanleikkaajalla märkivä iso haava on saikun syy, samoin kiertäjäkalvosin, ym.kivuliaat repeämät.
Sehän on tapauskohtaista, mikä missäkin ammatissa estää työnteon. - AinaTapauskohtaista
No eräässä entisessä työpaikassa (kunta) oli sellainen systeemi, että esimerkiksi lapsen sairastuessa kotiin jää se vanhemmista, joka EI ole kunnassa töissä. Jos molemmat vanhemmat on kunnassa töissä, pienipalkkaisempi jää kotiin lasta hoitamaan max 3 päiväksi. Lisäksi samaisessa kunnassa ei pätkäläisille ollut ollenkaan työterveyshuoltoa (ei tarvi alle puolen vuoden työsuhteissa) ja saikuksi kelpuutettiin VAIN työterveyshuollon kirjoittama saikku... tästä syystä pätkäläiset ei käytännössä saaneet sairastaa ollenkaan. Tuo on muuten ihan totta, että työnantaja voi määrätä muihin tehtäviin, jos työntekijä on sairauden takia kykenemätön omiin työtehtäviinsä. Tällä systeemillä esimerkiksi jalkansa murtanut työntekijä voidaan passittaa toimistoon istumatyöhön... ja tuo menee ihan niinku tesseissä lukee.
- aaaaaaaaaaaaaa
Sairauslomatodistus oikeuttaa *aina* poissaoloon töistä, muttei välttämättä palkalliseen sellaiseen. Viime kädessä sairausajan palkallisuudesta päätetään tuomioistuimessa.
- kiinnostavaa
Mitä tarkoitti tuo "kyseenalaistaminen"?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat996866Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4116610SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614901Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien943824Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963761Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663642Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103472Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03180Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil62009Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161599