miten saatte itsenne lähtemään lenkille? helposti ainakin itse ajattelen, että en minä tänään jaksa meen sitten huomenna ja huomenna taas sama toistuu. mitkä olisivat toimivia keinoja?
lenkille
monä
4656
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
NIIN OLET AIVAN OIKEASSA EI VARMAANKAAN OLE HELPPOA ALOITTAA LENKKEILYÄ,MUTTA KYLLÄ SE VAAN TÄYTYY LÄHTEÄ OLI KELI MIKÄ TAHANSA SILLÄ MUUTEN SE KYLLÄ JÄÄ.ITSE KÄYN 3-4 KERTAA VIIKOSSA JUOKSEMASSA 10-15 KM PER KERTA JA 20 MINUTIN VENYTYKSET PÄÄLLE.MUKAVALTA TUNTUU JA OLO ON PIRTEÄ.
kuinka kannattaisi aloittelijan aloittaa lenkkeily?olen kyllä harrastanut aerobicciä ym aikaisemminkin mutta nyt tekisi mieli alkaa lenkkeilemään.minkälainen matka olisi aluksi sopiva?aamu vai iltalenkki? mulla tuli kerran polvet tosi kipeeksi kun lähdin juoksemaan ja siitä jäi kammo...juoksin kyllä melkein koko matkan ja tosi kauankin niin varmaan rasittuivat liikaa... kuinka mittaatte sen kilometri määrän jonka juoksette??vai juoksetteko aina jonkun tietyn ajan ja vaihtelette reittejä? onko kellään askenmittaria käytössä?onko siitä mitään hyötyä?kiitos vastanneille:)
Kannattaa aloittaa oman kunnon mukaan, mutta silti määrätietoisesti. Eli jos jaksat nykykunnollasi kävellä reipasta vauhtia esim. 45 min. lenkin suuremmitta rasituksitta, olet varmasti "kypsä" aloittamaan hölkänkin. Kävele alkuun reippaasti vaikkapa 10-15 min. (kotona olet jo venytellyt hiukan reisiä, lonkan koukistajia ym.) ja ryhdy sitten hölkkäämään HILJAA. En siis edes puhu juoksemisesta, vaan lönkyttelyhölkästä, pienin askelin. Jos vielä vartin jälkeen tuntuu hyvältä, voit vähän lisätä vauhtiakin. Alkuun ei kannata ottaa mitään kilometri- tai aikatavoitteita sen kummemmin, paitsi voi tietysti päättää vähitellen lisäävänsä juoksumatkaa (tai -aikaa). Ei kannata pyrkiä parantamaan tulosta joka kerta, sillä jotkut päivät eivät vaan ole yhtä hyviä kuin toiset, eli kroppa ei aina tottele niin kiltisti.
Alkuun 15-20 min. hölkkä/lenkki on ihan sopiva, kunto nimittäin kasvaa pian ja jaksat hölkkäillä pian puoli tuntia ja enemmänkin. Lenkin lopussa voit sitten ottaa taas vaikkapa 10 min. kävelyn. Ja kotona kannattaa vielä venytellä.
Kutakuinkin näin sain itseni aloittamaan juoksemisen kolmisen vuotta sitten, ja muutaman viikon päästä jaksoin kympin lenkit (pohjakuntoni tosin oli ihan hyvä). Ja samaan tapaan aloitan juoksukunnon kohentamisen myös joka kevät, kun talviharjoitteluun en ole tottunut...
Itselläni on askelmittari, mutta kello ajaa saman asian, ei nimittäin niistä kilometreistä noin alkuun ole suurtakaan väliä. Sitä paitsi askeleen pituus vaihtelee eri lenkeillä (ainakin minulla), eli mittari ei välttämättä anna kovin tarkkaa tulosta. Toki tuo ihan kiva kapistus on, kun itsekin tykkään pitää kirjaa juoksuistani.
Voi herranjestas tuota saamattomuutta! Lenkille pääsette siten, että laitatte verkkarit päälle, toisen töppösen toiseen jalkaan toisen toiseen, kävelette ulos ja alatte juosta.
Ei ihme, että Suomi on täynnä läskejä, kun tuollaisestakin saadaan ongelma.