Outo ilmiö!!!

500km+

Mistä johtuu kun itse olen tampereella asuva mies ja täällä on sinkkuja vaikka kuinka kuten koko länsi-suomessa niin ainoat jotka lähestyy minua on itä-suomen tai pohjois-pohjammaan tai lapin naiset? Olen kuullut saman monelta että usein on useammankin sadan kilometrin tyhjiö jonka sisäpuolella ei ole muka kiinnostuneita. Moni taas jonka kanssa olen esim lapin ihmisten kanssa keskustellut ja haku koskee heillä lapin aluetta tulee viestejä etelä-suomesta vaikka kuinka paljon.
Mistä tämä kumma ilmiö johtuu? Miksi ei haeta niitä potentiaalisia kumppaneita lähialueilta? Pelottaako siinä joku asia vai eikö vaan yksinkertaisesti haluta muuta kuin kirjekaveri seuraa vaikka ilmo toista väittäisikin?

11

247

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miesvm_1967x

      Tilastoharhaa.

    • Saman huomannut

      Yhteyttä ottavat vain kaukana asuvat naiset. Yksikin nainen joka jaksaa pommittaa yhteydenottopyynnöillä asuu n. 500 km päässä. Siis mitä ihm? en mua innosta mitkään kaukosuhteet, enkä tosiaan ole valmis lähtemään ketään tapaamaan 500 km päähän.

    • mentori

      kaksi vaihtoehtoa: A) jotkut pelleakat haluavat tosiaan vain kirjoitella sisältököyhän elämänsä täytteeksi ja tuohon tarkoitukseen sopiva uhri on hyvä olla mahdollisimman kaukaa, että mahdolliset livetapaamiset on helppo torpata pystyyn välimatkan tai vastaavan takia.

      B) deittipalvelun kusetus. Eli annetaan toivoa kumppanin löytymisestä sillä että kauempaa löytyy ja uskotellaan lähempääkin sen oman rakkaan löytyvän, kun tarpeeksi sinnikäästi ja pitkään jaksaa yrittää (tietysti deittipalvelua käyttäen).

    • nnainenn

      Mulla oli sama juttu miehen kanssa. Se asui yli 300km päässä ja halus kaukosuhteeseen. Ehdotti jopa treffejä kotikaupunkiini. Ei oikein napannut.

    • erytyg

      Saman huomannut , asun itä-suomessa ja parin kuukauden sisällä tehnyt tänne lähistölle reilu sata aloitetta naisille. Yhtään aloitetta en ole itse saanut. Puolet ei ole edes vierailailleet profiilissani ja kolme on vain vastannut. Muutaman aloitteen olen tehnyt uudellemaalle ja keskustelen heidän kanssaan päivittäin ja tapaamisia ollaa jo järjestelty.

    • mies_44

      Kaksi syytä: (1) Halutaan suhde kauempaa, jotta se ei heti paljastuisi kotikulmilla ja samalla halutaan suhde, joka on täysin erillään ja vapaa omasta arjesta ja sen piintyneistä ympyröistä. (2) Biologisista syistä naiset ovat kautta aikain viehtyneet eniten miehiin, jotka ovat ulkonäön ja kulttuurin puolesta erilaisia kuin oma perimä ja ympäristö.

    • ppommi

      Niin no, itse voisin mielelläni alkaa kaukosuhteeseen vähän kauempana asuvan miehen kanssa juurikin tuon kohta 1:sen vuoksi. Tosin ei sen takia ettei paljastuisi kotikulmilla vaan ihan koska suhde olisi erillään arjesta ja pysyisi todennäköisesti tuoreempana vähän kauemmin.

    • Prrrrrr

      Feikki aloitus. Ei täällä pohjoisessa ole juurikaan naisia vapaana ja on hankalaa saada vastausta saati öäästä treffeille. Siksi pitää treffailla etelän naisia, siellä pääsee helposti treffeille.

      • Ruma mies

        Ai pääsee vai? Tervetuloa sitten tänne helppojen treffien pariin. Itse olen seitsemän vuotta täällä helppojen treffien maakunnassa asunut ja mikäli sama meno jatkuu niin 2022 edelleen samalla profiililla täällä roikun. Jos olet komea niin sulla ei ole vaikeuksia niin etelässä kuin pohjoisessakaan koska naiset huomioi vain komeuden.


      • Mitenkä niin feikki? Itsehän tuossa juuri todistat samaa ilmiötä, eli että vain ja ainoastaan ne epäkäytännöllisen kaukana olevat ihmiset ovat kiinnostuneita.


      • Prrrrrrr
        stellaria81 kirjoitti:

        Mitenkä niin feikki? Itsehän tuossa juuri todistat samaa ilmiötä, eli että vain ja ainoastaan ne epäkäytännöllisen kaukana olevat ihmiset ovat kiinnostuneita.

        Siis pohjoisessa ei ole paljoa naisia vapaana, pikkupaikoissa nuoria naisia on 30% ja miehiä 70%. Hesassa on enemmän naisia, vaikkei prosenteissa ero olekaan niin suuri niin määrällisesti niitä on paljon.

        Hesassa pääsee helposti treffeille, samalla naamalla pohjoisessa kirjoittelu katkeaa. Olen käynyt toistakymmentä kertaa treffeillä siellä, harmi vaan että etelän naiset eivät helpolla muuta pohjoiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      16
      2121
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      201
      1670
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      170
      1624
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      101
      1389
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      39
      1229
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      151
      1029
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      50
      1009
    8. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      978
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      889
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      14
      861
    Aihe