Olen miettinyt, alkaisiko käytää korkokenkiä, siis ihan saatavissa olevia naisten kenkiä, jokapäiväiseen tapaan. Ostin juuri vaimolleni eräät korkosaappaat (koko 41 kuten minunkin) ja kommentoin myyjälle "voisipa käytelllä itsekin, ja hän vastasi ,,"mikä ettei, siitä vaan""?? Siis mitä mieltä olette lukijat, noustaanko miehet barricadeille??Naiset kommetteja myös?
Korot
9
1664
Vastaukset
- SamTheMan1
Noustaan! On se väärin että naiset saa käyttää miehekkäitä vaatteita, mutta miehellä jos on korkkikset niin heti on outo ja pervo! Ei muuta kuin korkoa miesten jalkaan, ei siinä mitään outoa voi olla!
- w.h.
Onhan meitä miehiä jotka käyttää kenkiä joissa on korkoa.
Itse käytän ulkona enimmäkseen sellaisia jykeväkorkoisia malleja, kesällä kävelykenkiä ja näin syksyn ja talven tullen nilkkureita ja saappaita.
Sopivan mittaisilla lahkeilla saa koron halutessaan piiloon, voi käyttää vaikka piikkareita jos mieli tekee. Silloinkin jää tietysti kengän kärki näkyviin, mutta todella harvat siihenkään mitään huomiota kiinnittää.
Rohkeasti kenkää jalkaan vaan, ei se korko siellä kantapään alla muuta tosiasiaa että ne on kuitenkin vain kengät. :o)
p.s. opettele ensin kotona kävelemään niillä koroilla, mikään ei ole pahemman näköistä kuin mies tai nainen koroissa jolla ei ole hajuakaan miten niillä kävellään... ;o)- Peku 34
Kivaa kommentointia, perhana korot jalkaan vaan eiköhän se yleinen ilmapiikin ala muuttumaan. On nuo korot yksi viimeisiä naiseuden linnakkaita kumminkin. Miehille on ok käytää koruja, nahkavaatteita, värejä, jopa meikkejä (muusikot, muutkin), mutta korkekenkiä näkee harvassa... Olisi kiva saada tähän naistenkin kommentteja..
- w.h.
Peku 34 kirjoitti:
Kivaa kommentointia, perhana korot jalkaan vaan eiköhän se yleinen ilmapiikin ala muuttumaan. On nuo korot yksi viimeisiä naiseuden linnakkaita kumminkin. Miehille on ok käytää koruja, nahkavaatteita, värejä, jopa meikkejä (muusikot, muutkin), mutta korkekenkiä näkee harvassa... Olisi kiva saada tähän naistenkin kommentteja..
Viikon sisään olen pannut merkille useammatkin korkeakorkoiset kengät miesten jalassa. Maltillisia tuuman-kahden korkeita leveitä talvikenkiä, mutta kuitenkin selvästi korkoa. Ja ei niihin kukaan muu tuntunut kiinnittävän todellakaan mitään huomiota kuin minä joka kenkiä katselen aina muutenkin ;-)
Yleinen ilmapiiri alkaa todellakin pikkuhiljaa muuttumaan, rohkeasti siis miehet korkoa kenkään ja baanalle :-)
- Toom
Hm. Senkun vaan. Onhan bootseissakin korkoa muutama sentti, ja ne ovat "hyväksytyt". Toisaalta mä itse en lähde koroilla toikkaroimaan; liian suuri riski nilkoille (nyrjähdys) ja varpaille (asentovirheet).
- Pojkke
Samanlaisia ajatuksia täälläkin. Viimetalvena ostin yhden saappaat noin 5,5cm korolla ja olen niitä pari kertaa pitänyt. Ongelmana on vain lähinnä liukas pohja ja se etten oikein osaa kävellä niillä joten jalka väsyy äkkiä. Kiinnostusta kokeiluun erilaisilla ei-naisellisillä ja kohtuullisen matalilla korkokengillä kyllä olisi.
- Pojkke
...että nythän on mitä parhain aika alkaa käyttää korkoja miehenä, koska naisten kenkien korot on suurimmaksi osaksi todella siroja piikkikorkoja joten tukevammat korot ei näytä yhtään niin paljon tyypillisiltä naisten kengiltä kuin joku vuosi sitten.
Ilman muuta miehetkin käyttämään korkokenkiä onhan ne niin hyvän näköiset kuin tuntuisetkin.Ennakko luulot pois,nykyään on saatavana isojakin kokoja
- soon notta perkeles
no en saatana minä akkamaisia korkokenkiä tarvitse. Paksupohjaiset talvikengät korkeintaan loskassa rämpimiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a505509Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,444342Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1443696Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K913620Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii692841Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1052497Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan561806Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2221630Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä311398Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut351353