Olen miettinyt, alkaisiko käytää korkokenkiä, siis ihan saatavissa olevia naisten kenkiä, jokapäiväiseen tapaan. Ostin juuri vaimolleni eräät korkosaappaat (koko 41 kuten minunkin) ja kommentoin myyjälle "voisipa käytelllä itsekin, ja hän vastasi ,,"mikä ettei, siitä vaan""?? Siis mitä mieltä olette lukijat, noustaanko miehet barricadeille??Naiset kommetteja myös?
Korot
9
1667
Vastaukset
- SamTheMan1
Noustaan! On se väärin että naiset saa käyttää miehekkäitä vaatteita, mutta miehellä jos on korkkikset niin heti on outo ja pervo! Ei muuta kuin korkoa miesten jalkaan, ei siinä mitään outoa voi olla!
- w.h.
Onhan meitä miehiä jotka käyttää kenkiä joissa on korkoa.
Itse käytän ulkona enimmäkseen sellaisia jykeväkorkoisia malleja, kesällä kävelykenkiä ja näin syksyn ja talven tullen nilkkureita ja saappaita.
Sopivan mittaisilla lahkeilla saa koron halutessaan piiloon, voi käyttää vaikka piikkareita jos mieli tekee. Silloinkin jää tietysti kengän kärki näkyviin, mutta todella harvat siihenkään mitään huomiota kiinnittää.
Rohkeasti kenkää jalkaan vaan, ei se korko siellä kantapään alla muuta tosiasiaa että ne on kuitenkin vain kengät. :o)
p.s. opettele ensin kotona kävelemään niillä koroilla, mikään ei ole pahemman näköistä kuin mies tai nainen koroissa jolla ei ole hajuakaan miten niillä kävellään... ;o)- Peku 34
Kivaa kommentointia, perhana korot jalkaan vaan eiköhän se yleinen ilmapiikin ala muuttumaan. On nuo korot yksi viimeisiä naiseuden linnakkaita kumminkin. Miehille on ok käytää koruja, nahkavaatteita, värejä, jopa meikkejä (muusikot, muutkin), mutta korkekenkiä näkee harvassa... Olisi kiva saada tähän naistenkin kommentteja..
- w.h.
Peku 34 kirjoitti:
Kivaa kommentointia, perhana korot jalkaan vaan eiköhän se yleinen ilmapiikin ala muuttumaan. On nuo korot yksi viimeisiä naiseuden linnakkaita kumminkin. Miehille on ok käytää koruja, nahkavaatteita, värejä, jopa meikkejä (muusikot, muutkin), mutta korkekenkiä näkee harvassa... Olisi kiva saada tähän naistenkin kommentteja..
Viikon sisään olen pannut merkille useammatkin korkeakorkoiset kengät miesten jalassa. Maltillisia tuuman-kahden korkeita leveitä talvikenkiä, mutta kuitenkin selvästi korkoa. Ja ei niihin kukaan muu tuntunut kiinnittävän todellakaan mitään huomiota kuin minä joka kenkiä katselen aina muutenkin ;-)
Yleinen ilmapiiri alkaa todellakin pikkuhiljaa muuttumaan, rohkeasti siis miehet korkoa kenkään ja baanalle :-)
- Toom
Hm. Senkun vaan. Onhan bootseissakin korkoa muutama sentti, ja ne ovat "hyväksytyt". Toisaalta mä itse en lähde koroilla toikkaroimaan; liian suuri riski nilkoille (nyrjähdys) ja varpaille (asentovirheet).
- Pojkke
Samanlaisia ajatuksia täälläkin. Viimetalvena ostin yhden saappaat noin 5,5cm korolla ja olen niitä pari kertaa pitänyt. Ongelmana on vain lähinnä liukas pohja ja se etten oikein osaa kävellä niillä joten jalka väsyy äkkiä. Kiinnostusta kokeiluun erilaisilla ei-naisellisillä ja kohtuullisen matalilla korkokengillä kyllä olisi.
- Pojkke
...että nythän on mitä parhain aika alkaa käyttää korkoja miehenä, koska naisten kenkien korot on suurimmaksi osaksi todella siroja piikkikorkoja joten tukevammat korot ei näytä yhtään niin paljon tyypillisiltä naisten kengiltä kuin joku vuosi sitten.
Ilman muuta miehetkin käyttämään korkokenkiä onhan ne niin hyvän näköiset kuin tuntuisetkin.Ennakko luulot pois,nykyään on saatavana isojakin kokoja
- soon notta perkeles
no en saatana minä akkamaisia korkokenkiä tarvitse. Paksupohjaiset talvikengät korkeintaan loskassa rämpimiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1434843Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793512SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt272524SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402203Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä572029Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851973Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231971Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191438Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään941245