Rasvaa? Kysyt perunalastu kädessäsi. Tämäkö rasvaa??
Yhdellä sanalla vastaus: Kyllä.
Perunalastut lihottavat toisin kuin tavallinen peruna. Miksi? Syy on siinä että perunalastuissa on runsaasti rasvaa. Kun syöt rasvaa, se varastoituu hyllyvänä läskinä ympäri kehoasi, erityisesti keskivartaloon.
ÄLÄ SIIS SYÖ LIIKAA RASVAA.
Terv, Veijo
Yhdellä sanalla vastaus: Kyllä.
Perunalastut lihottavat toisin kuin tavallinen peruna. Miksi? Syy on siinä että perunalastuissa on runsaasti rasvaa. Kun syöt rasvaa, se varastoituu hyllyvänä läskinä ympäri kehoasi, erityisesti keskivartaloon.
ÄLÄ SIIS SYÖ LIIKAA RASVAA.
Terv, Veijo
Vastaukset 9
Vanhimmat
Aloitus täyttä asiaa!
Raamatun ohjeiden mukaan ,älä syo rasvaa ,sekä, älä syö verta.
Mutta kakki mikä elää ja liikkuu ,olkoon sinulle ravinnoksi .
Aasialaiset ovat ottaneet sen tosi-kirjaimellissesti .
Perunalastuissa on lisäksi valtavasti suolaa .Jos vielä kauhaiset siihen " dippiä " niin vyötärölle kertyy varmasti .
Niin te arvoisa Höpölä missä tuossa kielletään rasva? Voisitteko raottaa hiukan tota salapräisyyden verhoa?
"Ja peljätkööt ja vaviskoot teitä kaikki eläimet maan päällä ja kaikki taivaan linnut ja kaikki, jotka maassa matelevat, ja kaikki meren kalat; ne olkoot teidän valtaanne annetut.
3. Kaikki, mikä liikkuu ja elää, olkoon teille ravinnoksi; niinkuin minä olen antanut teille viheriäiset kasvit, niin minä annan teille myös tämän kaiken.
1. Moos. 1:29 Ja Jumala sanoi: Katso, minä annan teille kaikkinaiset siementä tekevät ruohot, joita kasvaa kaikkialla maan päällä, ja kaikki puut, joissa on siementä tekevä hedelmä; olkoot ne teille ravinnoksi.
4. Älkää vain syökö lihaa, jossa sen sielu, sen veri, vielä on.
3. Moos. 17:10 Kuka ikinä Israelin heimosta tai muukalaisista, jotka asuvat teidän keskellänne, syö verta, mitä tahansa, sitä ihmistä vastaan, joka verta syö, minä käännän kasvoni ja hävitän hänet kansastansa.
5. Moos. 12:16 Vain verta älkää syökö, vuodattakaa se maahan niinkuin vesi.
5. Moos. 12:23 Ole vain luja siinä, ettet syö verta; sillä veri on sielu, ja sielua sinun ei pidä syömän lihan kanssa.
Ap. t. 15:20 vaan heille kirjoitettakoon, että heidän pitää karttaman epäjumalien saastuttamaa ja haureutta ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, sekä verta.
5. Mutta teidän oman verenne minä kostan; jokaiselle eläimelle minä sen kostan, ja myöskin ihmisille minä kostan ihmisen sielun, toiselle toisen sielun.
6. Joka ihmisen veren vuodattaa, hänen verensä on ihminen vuodattava, sillä Jumala on tehnyt ihmisen kuvaksensa."
http://www.finbible.fi/38alaviite/1Mooses/1Mooses_9.htm
Hihhuli Hentunen voi pitää sen naurettavan satukirjansa kiinni. Rasva tappaa talossa ja puutarhassa aina Linköpingiä myöten Amen!
"Hihhuli Hentunen voi pitää sen naurettavan satukirjansa kiinni. Rasva tappaa talossa ja puutarhassa aina Linköpingiä myöten Amen!"
JUu ton biblia kortin veti esiin No dipping sauce !
On julistettu notta maitorasva olis pahin tappaja joten lainataanpa juttuja muualta.
http://karppaus.info/forum/viewtopic.php?f=30&p=1951231&sid=5a1ae9944cfb2da90ef40cbd81c19ff9#p1951231
Suosittelen 100 grammaa suolaa vrk.
Rasvaa? Kysyy karppaaja taputellessaan vatsaansa. Tämäkö rasvaa??
Yhdellä sanalla vastaus: Kyllä.
Rasva varastoituu ympäri kehoa erityisesti keskivartaloon. Mitä enemmän syöt rasvaa, sitä enemmän sitä on vyötärölläsi.
Terv, Veijo
PS. Terveydeksesi.fi
Peruna on hiilihydraattia ja se tärkkelyssokeri lihottaa. rasva ei lihota kun siinä ei ole sokeria.
Kun syöt hiilihydraattia, se varastoituu hyllyvänä läskinä ympäri kehoasi, erityisesti keskivartaloon.
Väitätkö että lihavilla ihmisillä on keskivartalossa hiilihydraattia???
Ei, se on rasvaa.
Hiilihydraatti varastoituu lihaksiin glykogeenina, josta se käytetään energiantuottoon.