Fb-ryhmä "Finnish melodic metal"

Säälittävää touhua

Ihan mielenkiintoinen tämä Fb-ryhmä "Finnish melodic metal"

Esittelyssä lukee näin:

"Finland. A little country with the most potential for Heavy Metal music. If you are a fan, musician, recording label executive, or anything between, then this group is meant for YOU. Finland delivers high quality Metal bands week by week and here you can follow them all."

Kun menetkin kyseiseen ryhmään ja vieläpä jopa "tykkäilemään tästä ryhmästä", huomaatkin nopeasti, ettei voi promotoida omaa bändiäsi, koska ryhmä onkin lähinnä parin lähinnä myötähäpeää herättävän progebändin sisäsiittoinen "tiedotuskanava", jossa nämä urvelot lähinnä promotoivat omia köyhiä bändejään eikä ryhmä ole sitä minkä kuvan se antaa esittelyssään.

Ryhmään on listattu monta muutakin bändiä (lähinnä kavereita keskenään), mutta todellisuudessa ryhmää hallinnoi muutama köyhä ja myötähäpeää herättävä progemuusikko, jotka käyttämällä koko suomalaisen melodisen metalliscenen nimeä lähinnä promotoivat omia puppubändejään. Samat amatöörivideot samoilta harvoilta bändeiltä ja lähinnä huvitusta herättäviltä yksityismuusikoilta pyörivät viikosta toiseen :)

Ryhmän nimeksi sopisi paremminkin "Turku inbred proge scene" tai "3-4 friends of proge that uses whole name of Finnish melodic metal scene". Harvinaisen säälittävää touhua, mutta eiköhän jokaiselle totuus paljastu kun vähän aikaa katselee kyseisen ryhmän sivuja ja näitä huvitusta herättäviä amatöörivideoita missä nämä esittelevät mm. soittotaitojaan sekä turhaakin turhempia bändejä, joista yksikään ei ole koskaan iskenyt missään ja syy selviää helposti ottamalla "tyypit" mistä hyvänsä näistä :)

1

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisää baskereita

      Joo, huomattu kyllä. Eipä ole tarvinnut tossa ryhmässä paljoa aikaa kuluttaa sen jälkeen kun huomasi mikä on homman nimi. Sen sijaan, että voisi jokainen omia bändejään promotoida tai haluamaansa musiikkia promotoida, koko ryhmä näyttää olevan eräänlainen katselmus 3-4 hengen omille bändeille ja köyhille p*skaprojekteille.

      Kyllähän se paljon kertoo, että ryhmän jäsenet eivät itse voi linkittää mitään ilman "ylläpidon lupaa". Niin mikä tämä esittely on olevinaan?

      "Finland. A little country with the most potential for Heavy Metal music. If you are a fan, musician, recording label executive, or anything between, then this group is meant for YOU. Finland delivers high quality Metal bands week by week and here you can follow them all."

      Millä tavalla tämä group on jokaiselle fanille, muusikolle, levy-yhtiön edustajalle tai mitä tahansa siltä väliltä? Sillä tavallako, että nämä tulevat paremman tekemisen puutteessa pällistelemään muutamaa naurettavaa baskeripäätä surkeine musiikkeineen, jotka ovat lähinnä oman elämänsä tähtiä? Eipä taida näilläkään tapauksilla muuta tekemistä olevan, kun ketään ei heidän kuolettavan tylsä musiikkinsa sen enempää kuin henkilöpersoonansa kiinnosta :)

      Ja mikä tämä "melodic metal" on? Mieluummin jotain polyrytmistä, munatonta progehuttua, hah hah haa xDDD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      123
      2634
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      229
      2073
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      184
      1848
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      1717
    5. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      131
      1468
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      57
      1345
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1158
    8. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      289
      946
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      835
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      65
      798
    Aihe