e-pillerit koululääkäriltä

Voiko e-pillerit saada koululääkäriltä vai onko pakko mennä gynekologille? Menisi niin paljon helpommin käydä koululääkärillä..
3459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Koululääkäriltä saa reseptin..Mut se gynen tutkimus on kuitenki tehtävä.
Iteki oon opiskelija ja kotikunta oli ennen eri kuin asuinkunta niin kävin aina koululääkärillä. Joka sit toimii gynenäkin..Kannattais varmaan terveydenhoitajalla käydä varmistamassa tuo asia.

Äänestä

Kun menet koulun terveydenhoitajan puheille,käydään läpi terveyden tila ja jos kaikki on ok, saat kolmen kuukauden pillerit heti ja kun pari levyä on syöty loppuun, varataan aika koulun lääkärille joka tekee sisätutkimuksen ja ottaa papan.Terkkarilta saa sit vielä kolmen kuukauden pillerit.Jos kaikki on ok, antaa lääkäri reseptin pillereille.Näin ainakin meilläpäin toimitaan.

Äänestä
  • Meilläpäin taas ei todellakaan saa pillereitä ennen kuin on käynyt lääkärin tutkimuksessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


opiskelija kirjoitti:

Voiko e-pillerit saada koululääkäriltä vai onko pakko mennä gynekologille? Menisi niin paljon helpommin käydä koululääkärillä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu