nii siis että ku kaikki sanoo että kannattaa kulmalävää puhistaa enintään kolme kertaa päiväsä, nii miks se pitää nii monesti? ai ku siihen tulee sitä töhnää? ku siis huultahan ei tarvi muutaku vähintään kaks kertaa päiväsä.. nii toi oli aika uus juttu että kulma pitää enintään kolmesti ja se jäi häirihteen. eli viittiskö joku auttaa tämmöstä tietämätöntä tyttöstä? :)
kulmaläväristä
särkynyt enkeli
4346
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kulma läväriä pitää puhdistaa 2-5 kertaa päivässä lämpimällä vedellä. puhdistus kerrat riippuvat omasta tulehdusriskistä.. ei kuitenkaa kannata käyttää puhdistusainetta kuin n.2 kertaa VIIKOSSA.. pelkkä lämmin vesi riittää päivittäin.
lävistysliikkeessä että eka viikko kaks kertaa päivässä, aamulla ja illalla. toinen viikko kerran päivässä.
ja mielellään semmosta suihkutettavaa desinfiointiainetta käyttää, sain sitä apteekista.
ja ei oo mitään ongelmaa ollut korun kans.
liiallinenki puhdistus on pahasta...
Sehän riippuu ihan miten paljon korusta tulee sitä "töhnää". Eli sitten kun koru alkaa paranemaan ja töhnää alkaa tulemaan niin kannattaa pestä mahdollisimman usein.
joo siis mulla on kulmassa lävistys eli tiedän toivon mukaan jotain. Kun olet ottanut kulmaan lävistyksen eli sen paranemis aikana sitä pitää puhdistaa vain aamulla ja illalla lämpimällä vedellä huuhdoten. ei siitä haittaakaan ole jos sen tekee useammin. Jos lävistus on tulehtunut niin sit pitää desinviointi aineella hoitaa sitä samalla tavalla mutta ainetta saa käyttää vain veden kanssa sekasin eli puolet vettä ja puolet ainetta... jos tuosta nyt olis vaikka aluks apua..
jos olen väärässä niin valitukset tänne sitte... ps. mulla ainaki parani ihan hyvin...