Kohti kahden viikon "kaalisoppa" kuuria 5-18.1.2015

minka84

Haluan jakaa tulevan kokemukseni tänne, ja toivoin tietenkin saavani kanssa matkustajia seurakseni jotka voisivat kokemukseni jakaa :)

Eli kohti kahden viikon "kaalisoppa" kuuria. Aloitan huomenna ja lopetan sitten 18.1 sunnuntaina.

Ihan ensiksi soveltamani ohjeet...

Kaalisopan valmistus:
2 vihreää paprikaa
1 purkki tomaattimurskaa
6 sipulia
1 kaali
2 kasvisliemikuutiota
400g jauhelihaa
Mausteita oman maun mukaan

Ohjeita tähän kaalisoppa diettiin on netissä pilvin pimein. Itselläni on ruokatottumukset niin päin honkia, että en pysty (kyllä, tiedän selkärankani) niitä orjallisesti noudattamaan tai tulee lipsahduksia. Eli alkuperäisessä ohjeessa ei kaalisoppaan kuulunut tuo jauheliha, minä sen sinne lisään kuitenkin.

Säännöt ovat yksinkertaiset... Kaalisoppaa saa syödä päivässä niin paljon kuin haluaa, ja lisäksi oman mielen mukaan porkkanaa, kurkkua, kukkakaalia, herne-maissi-paprika pusseja sekä luonnon jugurttia. Myös hedelmät sallittuja tietyssä määrin kuten mandariini, päärynä jne. TOISELLA viikolla saa lisätä ruokiin kanan sekä kananmunan...

Jokainen tallaa tavallaan, minä yritän tällä!

Kirjoitan kuulumia pitkin kuuria :)

Olen 170cm pitkä, ja nykyinen painoni on 88,6kg.

Asiallisia kommentteja ja vinkkejä tähän lisäksi otetaan vastaan. Liikunta on minun kohdallani pois suljettu seuraavat pari kk erään vamman vuoksi.

17

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi päivä takana, vaaka näytti tänään aamulla 86,6kg eli -2kg... Nesteet lähteneet liikkeelle! :) :)

    • laihis

      Tuo on niiin moneen kertaan kokeiltu, tuo kaalijuttu, että oksennan jos vielä syön sitä!!

      • yökyök

        Hyi saakeli mä en pystynyt päivää enempää syömään rupes sen verran pahasti etomaan suosiolla syön kunnollista kotiruokaa


    • paljonko tippui?

      Paljonko tippui painosta kyselee utelias??

    • Metsänakka

      Onhan tuo tylsä kuuri, mutta kyllä sillä laihtuu... vai laihtuiko? Onnistuitko?

    • HDKOT

      Ja kilot tulee takas kun kuurin lopettaa extran kera.
      No ei kun uutta kuuria ja lisää extraa.

    • ehkäpätoimi

      Olihan tuossa jauhelihaa, josta saa proteiinia. Joten ei ne kilot välttämättä niin helposti takaisin tule.

      Tosin helpompi melkein soveltaa tuota siten, että saa tehdä pelkistä kasviksista vaikka minkälaisia wokkeja (ilman rasvaa) ja erilaisia salaatteja. Niitä voi syödä niin paljon kuin haluaa. Noihin sitten lisukkeeksi sallii 200 g kanan lihaa ja 200 g rasvatonta raejuustoa. On monipuolisempaa ja sellaisella ruokavaliolla jaksaa olla pitkääkin.

    • Huohjahuoh

      Eihän se tietenkään onnistunut. Olisihan tuo tullut tänne hehkuttamaan jos ihmekaalisoppa olisi jotain pysyvää hyvää tehnyt.

      • näin_on

        Muttta kokeilla et uskalla?


    • No ei se onnistunut ei :D :D Sain minä kiloja kivasti pois, mutta sitten palasin vanhoihin syömistapoihin... Nyt uutta kevyempää ruokavaliota kohti. Kuuden kevennetty päivä menossa... Mitat tänään 170cm/84,2kg. Eli siitä kuitenkin lähtenyt kiloja kun tuo kaalisoppa juttu oli ajankohtainen vaikka siitä jo aikaa. Edelleenkään en voi liikuntaa harrastaa kun olin tuossa juuri eräässä leikkauksessa.

    • KaaliOnSuperia

      Pakko kommentoida tähän, etten ole ikinä ollut millään kaalisoppadieetillä. Tänään tein elämässäni ensimmäistä kertaa sitten kaalilaatikkoa. Mukaan tuli toki hieman Wiskey BB -kastiketta, jauhelihan tilalta kananlihaa 200 g ja erilaisia mausteita. Oli niin uskomattoman hyvää ruokaa syödä raejuuston kanssa, että ihmettelin, miksen ennen dieettiä muutenkin syö tuollaista!

      Ruoan kokonaiskalorimäärät jäi laskujeni mukaan melko vähäiseksi. Koko annos oli about 550 kcal. Kävin muutenkin lenkkeilemässä tänä päivänä 500 kcal edestä, mutta toki söin jotain muuta sitten.

      En siis usko mihinkään proteiinittomaan kaalisoppadieettiin. Se kuullostaa järjettömältä. Voin silti kuvitella, kuinka hemmetin helppoa ja herkullista dieettiruokaa kaalilaatikko on! Tosin, mulla vaatimuksena on dieettiruoissa, että pitää olla proteiinia tietty määrä aina päivässä.

      • awerty

        Kaali onkin hyvää, kun saa kypsyä rauhassa uunissa. Varmasti on keitossa paljon ikävämmän makuista. Aloittajan kaalikeitto ei ole proteiinitonta, siinä on jauhelihaa. Ihan yhtä hyvin olisi voinut laittaa soijarouhetta, silloin olisi myös rasvatonta. Vaikka ei rasvaton ole mikään ihanteellinen laihdutusdieetti.

        Kaali on hyvää myös valurautapadassa haudutettuna. Punakaaliakin kannattaa kokeilla (yleensäkin vihannesten väriaineet ovat terveydelle hyväksi). Laitan vähän öljyä pohjalle ja hieman nestettä myöhemmin, ettei pala pohjaan. Yleensäkin vihannekset täyttävät mahaa. Eli jos on tottunut saman vetämään tyhjinä kaloreina, niin luonnollista, että vihannespainoitteinen dieetti ainakin hidastaa lihomista, onhan siinä viljaan ja sokeriin verrattuna vähän energiaa. Etenkin jos huolehtii proteiinin saannista, niin ei kovin huono juttu. Rajaton hedelmien syönti ei ole hyväksi, niissä on enemmän sokeria.


    • ExLäski90

      Karppaamalla lähtee.

    • näin_on

      Kaalista saa monia hyviä ruokia. Me teemme melko usein niin sanottua kaalipaistosta, eli paistamme jauhelihaa pannulla (mahd,rasvaista) johon lisäämme kaalin suikaleita. Hieman mausteita; erikoisesti pidämme chilistä, jonka pilkomme sekaan ja garlic myös antaa lisämakua. Tällainen annos on hintaansa nähden parasta mahdollista ruokaa. Kukkakaalista temme muusia, joka ei sisällä tärkkelystä kuten peruna.
      Terveys ennen kaikkea. Sokeri aiheuttaa monia sairauksia. Turha valittaa, kun on housuissa.

      • ononjoo

        Miksi runsasrasvainen jauheliha? Itse laitan 10% jauhelihaa se on maukkaampaa kalin kanssa ja välttyy turhalta energialta...


    • ölhoäåi

      Muista vitamiinit ja hivenaineet!!!!

      Itse nutraan, vaikka nutreista pitäs saada päivän aikana tarvittavat vitamiinit ja hivenaineet, otan silti tapani mukaan omegat, magnesiumit ja monivitamiinia.

    • Itsekokenuthyvaksi

      Muistaakseni tärkeä aineosa tuossa keitossa on selleri joka reseptistä puuttui ???

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      1
      3060
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      7
      2114
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      112
      1732
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1056
    5. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      972
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      129
      946
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      35
      754
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      50
      687
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      66
      675
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      635
    Aihe