Haluan jakaa tulevan kokemukseni tänne, ja toivoin tietenkin saavani kanssa matkustajia seurakseni jotka voisivat kokemukseni jakaa :)
Eli kohti kahden viikon "kaalisoppa" kuuria. Aloitan huomenna ja lopetan sitten 18.1 sunnuntaina.
Ihan ensiksi soveltamani ohjeet...
Kaalisopan valmistus:
2 vihreää paprikaa
1 purkki tomaattimurskaa
6 sipulia
1 kaali
2 kasvisliemikuutiota
400g jauhelihaa
Mausteita oman maun mukaan
Ohjeita tähän kaalisoppa diettiin on netissä pilvin pimein. Itselläni on ruokatottumukset niin päin honkia, että en pysty (kyllä, tiedän selkärankani) niitä orjallisesti noudattamaan tai tulee lipsahduksia. Eli alkuperäisessä ohjeessa ei kaalisoppaan kuulunut tuo jauheliha, minä sen sinne lisään kuitenkin.
Säännöt ovat yksinkertaiset... Kaalisoppaa saa syödä päivässä niin paljon kuin haluaa, ja lisäksi oman mielen mukaan porkkanaa, kurkkua, kukkakaalia, herne-maissi-paprika pusseja sekä luonnon jugurttia. Myös hedelmät sallittuja tietyssä määrin kuten mandariini, päärynä jne. TOISELLA viikolla saa lisätä ruokiin kanan sekä kananmunan...
Jokainen tallaa tavallaan, minä yritän tällä!
Kirjoitan kuulumia pitkin kuuria :)
Olen 170cm pitkä, ja nykyinen painoni on 88,6kg.
Asiallisia kommentteja ja vinkkejä tähän lisäksi otetaan vastaan. Liikunta on minun kohdallani pois suljettu seuraavat pari kk erään vamman vuoksi.
Kohti kahden viikon "kaalisoppa" kuuria 5-18.1.2015
17
193
Vastaukset
Yksi päivä takana, vaaka näytti tänään aamulla 86,6kg eli -2kg... Nesteet lähteneet liikkeelle! :) :)
- laihis
Tuo on niiin moneen kertaan kokeiltu, tuo kaalijuttu, että oksennan jos vielä syön sitä!!
- yökyök
Hyi saakeli mä en pystynyt päivää enempää syömään rupes sen verran pahasti etomaan suosiolla syön kunnollista kotiruokaa
- paljonko tippui?
Paljonko tippui painosta kyselee utelias??
- Metsänakka
Onhan tuo tylsä kuuri, mutta kyllä sillä laihtuu... vai laihtuiko? Onnistuitko?
- HDKOT
Ja kilot tulee takas kun kuurin lopettaa extran kera.
No ei kun uutta kuuria ja lisää extraa. - ehkäpätoimi
Olihan tuossa jauhelihaa, josta saa proteiinia. Joten ei ne kilot välttämättä niin helposti takaisin tule.
Tosin helpompi melkein soveltaa tuota siten, että saa tehdä pelkistä kasviksista vaikka minkälaisia wokkeja (ilman rasvaa) ja erilaisia salaatteja. Niitä voi syödä niin paljon kuin haluaa. Noihin sitten lisukkeeksi sallii 200 g kanan lihaa ja 200 g rasvatonta raejuustoa. On monipuolisempaa ja sellaisella ruokavaliolla jaksaa olla pitkääkin. - Huohjahuoh
Eihän se tietenkään onnistunut. Olisihan tuo tullut tänne hehkuttamaan jos ihmekaalisoppa olisi jotain pysyvää hyvää tehnyt.
- näin_on
Muttta kokeilla et uskalla?
No ei se onnistunut ei :D :D Sain minä kiloja kivasti pois, mutta sitten palasin vanhoihin syömistapoihin... Nyt uutta kevyempää ruokavaliota kohti. Kuuden kevennetty päivä menossa... Mitat tänään 170cm/84,2kg. Eli siitä kuitenkin lähtenyt kiloja kun tuo kaalisoppa juttu oli ajankohtainen vaikka siitä jo aikaa. Edelleenkään en voi liikuntaa harrastaa kun olin tuossa juuri eräässä leikkauksessa.
- KaaliOnSuperia
Pakko kommentoida tähän, etten ole ikinä ollut millään kaalisoppadieetillä. Tänään tein elämässäni ensimmäistä kertaa sitten kaalilaatikkoa. Mukaan tuli toki hieman Wiskey BB -kastiketta, jauhelihan tilalta kananlihaa 200 g ja erilaisia mausteita. Oli niin uskomattoman hyvää ruokaa syödä raejuuston kanssa, että ihmettelin, miksen ennen dieettiä muutenkin syö tuollaista!
Ruoan kokonaiskalorimäärät jäi laskujeni mukaan melko vähäiseksi. Koko annos oli about 550 kcal. Kävin muutenkin lenkkeilemässä tänä päivänä 500 kcal edestä, mutta toki söin jotain muuta sitten.
En siis usko mihinkään proteiinittomaan kaalisoppadieettiin. Se kuullostaa järjettömältä. Voin silti kuvitella, kuinka hemmetin helppoa ja herkullista dieettiruokaa kaalilaatikko on! Tosin, mulla vaatimuksena on dieettiruoissa, että pitää olla proteiinia tietty määrä aina päivässä.- awerty
Kaali onkin hyvää, kun saa kypsyä rauhassa uunissa. Varmasti on keitossa paljon ikävämmän makuista. Aloittajan kaalikeitto ei ole proteiinitonta, siinä on jauhelihaa. Ihan yhtä hyvin olisi voinut laittaa soijarouhetta, silloin olisi myös rasvatonta. Vaikka ei rasvaton ole mikään ihanteellinen laihdutusdieetti.
Kaali on hyvää myös valurautapadassa haudutettuna. Punakaaliakin kannattaa kokeilla (yleensäkin vihannesten väriaineet ovat terveydelle hyväksi). Laitan vähän öljyä pohjalle ja hieman nestettä myöhemmin, ettei pala pohjaan. Yleensäkin vihannekset täyttävät mahaa. Eli jos on tottunut saman vetämään tyhjinä kaloreina, niin luonnollista, että vihannespainoitteinen dieetti ainakin hidastaa lihomista, onhan siinä viljaan ja sokeriin verrattuna vähän energiaa. Etenkin jos huolehtii proteiinin saannista, niin ei kovin huono juttu. Rajaton hedelmien syönti ei ole hyväksi, niissä on enemmän sokeria.
- ExLäski90
Karppaamalla lähtee.
- näin_on
Kaalista saa monia hyviä ruokia. Me teemme melko usein niin sanottua kaalipaistosta, eli paistamme jauhelihaa pannulla (mahd,rasvaista) johon lisäämme kaalin suikaleita. Hieman mausteita; erikoisesti pidämme chilistä, jonka pilkomme sekaan ja garlic myös antaa lisämakua. Tällainen annos on hintaansa nähden parasta mahdollista ruokaa. Kukkakaalista temme muusia, joka ei sisällä tärkkelystä kuten peruna.
Terveys ennen kaikkea. Sokeri aiheuttaa monia sairauksia. Turha valittaa, kun on housuissa.- ononjoo
Miksi runsasrasvainen jauheliha? Itse laitan 10% jauhelihaa se on maukkaampaa kalin kanssa ja välttyy turhalta energialta...
- ölhoäåi
Muista vitamiinit ja hivenaineet!!!!
Itse nutraan, vaikka nutreista pitäs saada päivän aikana tarvittavat vitamiinit ja hivenaineet, otan silti tapani mukaan omegat, magnesiumit ja monivitamiinia. - Itsekokenuthyvaksi
Muistaakseni tärkeä aineosa tuossa keitossa on selleri joka reseptistä puuttui ???
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ja taas ammuttu kokkolassa
Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.666020- 1315353
Helena Koivu on äiti
Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.4493258Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?
Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s1031645Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.
Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved3731237- 301069
- 671031
Sydämeni on sinun luona
Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun46936Trump ja Venäjä
Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja109894Jatkuva stressitila
On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan52869