Ehkä muiden mielipidekkin voisi olla paikallaansa.. Ollaan seurusteltu 3,5v josta yhdessä asuttu 2,5v. Koko suhteen ajan ollaan taisteltu samoista asioista. Neiti mustasukkainen ja huono itsetunto. Lisäksi omaa mieltäni painaa kotitöiden jakautuminen 70-30% minun hyväksi ja monet muutkin asiat kuten seksin puute. Odottaisin enemmän sanoista tekoihin mentaliteettiä ja asioiden kestämistä. (Joo se duunipaikka on hirveä, mutta nyt kukaan ei ota töihin alaltasi)
Viime kesänä tilanne äityi todella pahaksi. Kävimme parisuhdeterapiassa ja saatiin joitakin asioita ratkottua. Nyt tuntuu taas että seinät alkaa kaatumaan päälle. Kun mainitsen asioista naiselle hän kokee sen painostuksena. Nainen on monesti sanonut että ansaitsen paremman puolison. Itse olen päättäväisesti ollut suhteessa. Miettinyt että helpompaakin voisi olla mutta tuskin se vaihtamalla paranee. Nyt on alkanut tuntumaan siltä että olen parisuhteen vanki. Rakastan puolisoani ja hän on parasta mitä minulle on tapahtunut. Olisi kuitenkin kiva jos asiat olisivat helpommin.
P.s Minulla on lukivaikeus joten siitä on turha huomauttaa..
Lukko päällä
5
218
Vastaukset
- Kommentti Keijo
Piiloutuuko puolisosi tuon "joku muu olisi parempi sinulle"-kommentin taakse? Ikään kuin kaikki olisi kuitattu sillä ja hänen ei tarvitsisi tehdä mitään, koska on niin huono?
Enemmin alkaa vaikuttamaan puolisosi patologinen laiskuus kuin huono itsetunto. Mitä tuohon mustasukkaisuuteen tulee niin se on heijastusta huonosta itsetunnosta.
Suostuisiko puolisosi lähtemään yksilöterapiaan? Kyllähän se piiloutumista on. Olen tuosta laiskuudesta kanssa samaa mieltä. Ihan sama määrä tunteja kaikilla on vuorokaudessa käytettävissä.
Yksilöterapiassa käy.- Mieti.
Jos olet noin tyytymätön, miksi et eroa? Myös sinulla on huono itsetunto, kun kestät tuota. Sanot, ettei se vaihtamalla parane. Pitääkö heti vaihtaa? Miksi et olisi yksin hetkeä? Eikö ole parempi olla yksin kuin vaikeassa parisuhteessa, jossa edes pariterapia ei auttanut. Pyöritte kehää kunnes tajuat, että ei tämä miksikään muutu. Ihmiset ovat monesti yhdessä huonossa suhteessa, kun pelkäävät eroamista.
Se ei ole helppoa, mutta ajan myötä näkee, että oli parempi ratkaisu, jos kerran oli ollut jo pitkään vaikeassa suhteessa.
- Onsenähty
Miten kauan jaksat tuota taistelua? Minun mielestä suhteeseen kuuluu ja siinä on oltava tasainen työnjako, sillä kumpikin sotkee ja asuu samassa asunnossa. Ellei joku palkkaa palvelijaa tekemään työt, ne ovat asukkaiden vastuulla. Jos ei neiti tätä ymmärrä, kieltäydyt vaan tekemästä yhtään mitään.
Ja tuo vikinä, että "ansaitset paremman tyttöystävän" on aikamoista peliä. Se on todella halventavaa, sillä eihän tyttöystäväsi silloin halua olla kanssasi jos suosittelee sinulle jotain muuta kuin hänen kanssaan oloa. Sano, että lähdet sitten etsimään jonkun paremman, koska hän niin suosittelee. Miksi hän itse on kanssasi, jos kerran ansaitset parempaa? Hän ei sinua arvosta, koska syyttelee, mikäli mustasukkaisuuteen ei todellakaan ole aihetta. Syyttely ja laiskuus kertovat arvostuksen puutteesta. Miten hän kokee sinun painostavan? Missä asioissa painostat? Painostatko tekemään kotitöitä? Se on aiheellista, eikä siitä pitäisi kenenkään valittaa. Mitä muuta painostat? Turhat mustiskohtaukset ovat mustisten lempipuuhaa, jolla yrittävät saada valtaa. Haukkuuko jompikumpi aiheettomasti? Haukkujalle ei koskaan pidä antaa anteeksi, sillä hän on liemensä itse keittänyt ja yrittänyt saavuttaa haukkumisella valtaa ja pönkittää itsetuntoaan alistamalla toisen, kun toiselle tulee paha olla. Olet kestänyt niin kauan, että jos tilanne sallii, ala järjestämään muuttoa. Sinun ei tarvitse elää huonossa suhteessa, josta et saa mitään iloa irti, etkä voi olla onnellinen. - päästäirti
Ristiriitaista. Parisuhteesi ahdistaa sinua mutta silti olet sitä mieltä että se on parasta mitä sinulle on sattunut. Kuulostaa että olette molemmat onnettomia. Haluaisitte molemmat erota mutta ette uskalla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281498- 371411
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi255961Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei195948- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16830Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818