http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1420433293628.html
Trafin keskipalkkojen on huhuttu olevan korkeita. Ilta-Sanomat otti asiasta selvää.
Viime syksynä otsikoihin nousivat trafilaisten palkat, blogisti Pauli Vahteran laskettua Iltalehdessä, että ilman sivukuluja trafilainen tienaa noin 5188 euroa.
Onko luvussa totuuspohjaa? Kysyimme asiaa Juha Kenraalilta, Trafin autovero-osaston osastonjohtajalta.
– Trafin keskipalkkojen laskemisen voi tehdä todellakin väärin. Trafi on viime vuosina karsinut enemmän ja enemmän tietyntyyppistä tekemistä talosta, ulkoistamalla esimerkiksi asiakaspalvelu ostopalveluksi. Meillä on keskitytty ja painotettu asiantuntijatehtäviin, ja se tietyssä mielessä nostaa keskipalkkaa. Sellaisia perinteisempiä hommia joissa palkka ei välttämättä ole ollut niin iso, on siirretty muualle.
– Trafista on viime vuosina tehty kovanluokan asiantuntijaorganisaatio, ja tästä syystä se keskipalkkakin on lähtökohtaisesti korkeampi. Silti meillä liikutaan noin 4000 euron tietämillä keskipalkan suhteen, Kenraali päättää.
Trafissa työskentelee noin 530 työntekijää kymmenellä eri toimipaikalla.
Arttu Toivonen
Trafin keskipalkkojen on huhuttu olevan korkeita. Ilta-Sanomat otti asiasta selvää.
Viime syksynä otsikoihin nousivat trafilaisten palkat, blogisti Pauli Vahteran laskettua Iltalehdessä, että ilman sivukuluja trafilainen tienaa noin 5188 euroa.
Onko luvussa totuuspohjaa? Kysyimme asiaa Juha Kenraalilta, Trafin autovero-osaston osastonjohtajalta.
– Trafin keskipalkkojen laskemisen voi tehdä todellakin väärin. Trafi on viime vuosina karsinut enemmän ja enemmän tietyntyyppistä tekemistä talosta, ulkoistamalla esimerkiksi asiakaspalvelu ostopalveluksi. Meillä on keskitytty ja painotettu asiantuntijatehtäviin, ja se tietyssä mielessä nostaa keskipalkkaa. Sellaisia perinteisempiä hommia joissa palkka ei välttämättä ole ollut niin iso, on siirretty muualle.
– Trafista on viime vuosina tehty kovanluokan asiantuntijaorganisaatio, ja tästä syystä se keskipalkkakin on lähtökohtaisesti korkeampi. Silti meillä liikutaan noin 4000 euron tietämillä keskipalkan suhteen, Kenraali päättää.
Trafissa työskentelee noin 530 työntekijää kymmenellä eri toimipaikalla.
Arttu Toivonen
Vastaukset 16
Vanhimmat
http://www.valtiolle.fi/valtiolle/fi/02_tutustu_tyonantajiin/Liikenteen_turvallisuusvirasto_Trafi/index.jsp
Liikenteen turvallisuusvirasto TrafiHallinnonala: Liikenne- ja viestintäministeriö
Toimiala: Julkinen hallinto, liikenne ja turvallisuus
Henkilöstömäärä: 500
Päätoimipaikka: Helsinki
Kotisivu: www.trafi.fi
Tehtävät
Liikenteen turvallisuusvirastoTrafi kehittää aktiivisesti liikennejärjestelmän turvallisuutta, edistää liikenteen ympäristöystävällisyyttä ja vastaa liikennejärjestelmän sääntely- ja valvontatehtävistä kaikkien liikennemuotojen osalta. Trafi osallistuu aktiivisesti alansa kansainväliseen yhteistyöhön. Trafi tuottaa laadukkaita palveluja kansalaisille ja yrityksille.
Tyypillisiä toimenkuvia
Liikenteen turvallisuusvirastossa suurin osa henkilöstöstä työskentelee asiantuntija-, kehittämis- ja johtamistehtävissä.
Esimerkkejä työtehtävistä:
Kansainväliseen yhteistyöhön osallistuminen
Liikennejärjestelmän toimivuudesta huolehtiminen
Liikennemarkkinoihin liittyvien tehtävien sekä liikennejärjestelmää koskevien sääntöjen ja määräysten valvominen
Erilaisten lupien, hyväksyntöjen ja muiden päätösten sekä toimialaa koskevien määräysten antaminen
Tutkintojen järjestämisestä, toimialan verotus- ja rekisteröintitehtävistä sekä luotettavista tietopalveluista vastaaminen
Talous-, yleis- ja henkilöstöhallinnon tehtäviä sekä ICT-tehtäviä.
Henkilöstön koulutustaustoista
Koulutus %
Perusaste 3,8
Keskiaste 19,3
Alin korkea-aste 15,9
Alempi korkeakoulu 23,5
Ylempi korkeakoulu 32,3
Tutkijakoulutus 1,3
Yleisimpiä tutkintoja ovat diplomi-insinööri- ja insinööritutkinto, oikeustieteen ja liiketalouden tutkinnot.
Visio
Suomen liikennejärjestelmän turvallisuus ja ympäristöystävällisyys ovat kansainvälistä huipputasoa.
Palvelumme ovat laadukkaita ja tehokkaita.
Hyvä tietää meistä
Trafin arvojen mukaisesti trafilainen on ammattimainen, aktiivinen, avoin, yhteistyökykyinen ja kehitysmyönteinen. Trafi on asiantuntijavirasto, jossa henkilöstön pysyvyys, viihtyvyys ja osaaminen korostuvat. Trafissa jatkuvana tavoitteena on pysyä hyvinvoivana ja osaamista kehittävänä työympäristönä, jossa tuetaan henkilöstön liikkuvuutta, panostetaan henkilöstön osaamisen ylläpitämiseen ja kehittämiseen sekä otetaan käyttöön uusia työtapoja.
Tarjoamme monipuolisia ja haasteellisia tehtäviä sekä mahdollisuuden jatkuvaan kehittymiseen. Trafin henkilöstöetuja ovat mm. liikunta- ja kulttuuriharrastusten tukeminen, puhelinetu, työsuhdematkalippu, lounasetu ja sairaan lapsen hoitopalvelu.
Muut toimipaikat
Rovaniemi, Lappeenranta, Maarianhamina, Kotka, Savonlinna, Tampere, Vaasa, Oulu ja Turku.
Osaat kyllä kopioida tänne toisten tekstejä mutta muuten näytät olevan tyhjäpää.
tyhjäpää se on, siksi sillä varmaan hyvä virka, fiksummat saavat oikeita töitä.
Voi vattu, jo on Trafilla hyvät palkat. Vain kolmannes on suorittanut ylemmän korkeakoulututkinnon, mutta silti on kaikkien keskipalkka neljä tonnia. Kunta-alalla eivät pääse edes ylemmät korkeakoulutetut tuohon keskenänsä, vaikka hommat ovat monin paikoin vaativampia. Jo vain sylettää.
No minulla on täällä enemmän.6-vuotta töissä ja palkka 6300e/kk brutto. Kyllä täällä kuules töitä tehdään ja siitä kuuluu myös saada työn vaativuutta vastaava palkka.
onko Trafissa vihervasemmistolaisia?
Muistui mieleen tuosta asiantuntijatehtävästä mielenkiintoinen juttu, joka kertoi että
suomalaisista toissä olevista jo n. 900 000 toimii asiantuntijatehtävissä.
Siis asiantuntijoita riittää pilvinpimein joka alalla , mikä ei varmaan ole välttämättä huono asia, mutta kuka tekee sitten ne "rukkastyöt", jotka pitää kuitenkin tehdä.
Yhdellä työntekijällä saattaa jollakin alalla olla iso liuta pomoja. Vaikuttaisiko
se siihen että velkarahalla pyörii koko yhteiskunta ?
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1420433293628.html
Palkat ovat siis yli 4 000 tonnia kuussa eli jotain 4 900 € / kk
Suojatyöpaikassa saa hyvää liksaa tekemättä mitään - sieltä niin SEKOOMUKSEN äänestäjiä löytyy,
Työpaikkani SIIVOOJA ON ASIANTUNTIJA TEHTÄVISSÄ - TJ DI ei osaisi laittaa oikeita pesuaineita vessan pesuun !
Kun Trafissa on 530 henkilöä tuottavassa työssä ja heidän keskipalkkansa on 5188 €/kk eli 62256 €/v ts. henkilökunnan palkkoihin menee vuodessa 32995680 €. Jos tämä summa jaetaan keskihintaisen diesel-auton käyttövoimamaksulla eli 420 €/v, niin vuodessa tarvitaan 78561 diesel-henkilöauton käyttövero pelkästään siihen, että henkilökunnan palkat saadaan maksettua. Eipä taida ajoneuvoveroista kovin paljon teiden kunnospitoon sitten riittääkään. Kysymys herääkin voisiko henkilökunnan määrää tarkistaa ja poistaa turhat paperin kääntäjät tuosta organisaatiosta ja vaikkapa siten saatujen säästöjen seurauksena laskea näitä pakon omaisia autoveroja.
Verovaroin ei tuollaisia palkkoja pidä maksaa!!! vai oikein asiantuntijaorganisaatio, ymmörrän tuon meri ja ilmailualan se on asiantuntijatyötä, mutta autoverot yms pystyy apinakin hoitamaan ja lisäksi he eivät joudu mistään vastuuseen vaikka mität eet, suomalaista virkamiestä ei saa pihalle vaikka kuinka olisi autoverot peritty päin peetää..ykistyisellä potkut samantien!!!
Onpa Trafin johtajilla todellisuus hukassa. Kuvittelevat olevansa asiantuntijoita. Millä alalla, ahneudessako? Itsearviointitaito ainakin puuttuu.
Trafi on polttanut 140.000.000eur veronmaksajien rahaa ajoneuvorekisterin uudistukseen eikä valmista ole tullut. Missä tilaavien virkamiesten vastuu. Virossa sama järjestelmä uudistettu 5.000.000eur:lla. Huhtamäelle ja Kenraalille ensin potkut ja tilalle todellisia osaajia.
Kenraali olisi voinut suoraan kertoa, missä Vahteran laskelmat menivät pieleen, vai menivätkö sittenkään? Vuosikertomuksesta näkee aika yksiselitteisesti palkkakustannukset ja palkollisten määrän.
Trafista on viime vuosina tehty täystehoinen tulonpalautusorganisaatio Suomen masokistimassojen "routakuoppaan asti" kestävän yhteistyön avulla...
Hei,
kiitos yhteydenotostasi.
Viestisi on saapunut Liikenteen turvallisuusvirasto Trafin ajoneuvoverotukseen, ja se käsitellään viikon kuluessa.
Jos viesti sisältää hakemuksen/ilmoituksen, käsittelyaika on noin 2 kuukautta.
Voit asioida myös puhelimitse tai sähköisessä palvelussamme, esimerkiksi tiedustella maksamattomia ajoneuvoveroja.
Ystävällisin terveisin
Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi
Luulis jo noilla palkoilla että sujus pikkasen nopeammin nämä käsittelyasiat!!!!!!
5200e/kk