Vapaa-ajattelijain Liiton kotisivuilta ei vuodenvaihteessa löytynyt tietoa Liiton oman jäsenmäärän kehityksestä. Pääkaupunkiseudun ateistit ry:n tiedotteessa kuitenkin kerrotaan, että Liiton jäsenmäärä on viimeisen kolmen vuoden aikana pudonnut noin 20 prosenttia (1983->1577).
Eroakirkosta-sivusto raportoi reaaliaikaisesti kirkosta eroamisesta, joka vapaa-ajattelijoiden mukaan ilmentää suomalaisten kristillisyyden nopeaa vähenemistä. Samalla logiikalla vapaa-ajattelijoiden jyrkkä jäsenmäärän lasku ilmentää suomalaisten uskon romahtamista Vapaa-ajattelijain Liiton toimintaan ja tavoitteisiin?
Eroakirkosta-sivusto raportoi reaaliaikaisesti kirkosta eroamisesta, joka vapaa-ajattelijoiden mukaan ilmentää suomalaisten kristillisyyden nopeaa vähenemistä. Samalla logiikalla vapaa-ajattelijoiden jyrkkä jäsenmäärän lasku ilmentää suomalaisten uskon romahtamista Vapaa-ajattelijain Liiton toimintaan ja tavoitteisiin?
Vastaukset 35
Vanhimmat
Vapaa-ajattelijain liitossa on alle 30 jäsentä, ja ne ovat jäsenyhdistyksiä.
Karkkilan vapaa-ajattelijat erosi, kun se oli tyytymätön vuoden 2011 liittokokouksen henkilövalintoihin. Liiton uudistaminen vaati silloin kuitenkin muutoksia.
Tekosyyksi karkkilalaiset ilmoittivat, että liito ei tee tarpeeksi valtion ja kirkon erottamiseksi. Tuon tavoitteen saavuttamista kuitenkin edistäisi se, että kaikki toimivat vapaa-ajattelijain yhdistykset olisivat kompuksessa.
Mitään erityisiä reseptejä valtion ja kirkon eron edistämiseen ei nyt varsin hiljaista sooloaan vetelevilta karkkilalaisilta ole kuulunut.
Karkkilalainen Eino Huoltari on Suomen Humanistiliiton varapuheenjohtajana. Se ei ole huono asia. Huotari oli Vapaa-ajattelijain liiton pääsihteerinä aiemmin, mutta ei tullut valittua vuonna 2011. Nyt Huotarilla on uusi tehtävä, ja karkkilalaiset vapaa-ajattelijat voivat hyvin päättää porukalla palata Vapaa-ajattelijain liiton jäsenyhdistykseksi..
Tekosyyksi... Karkkilalaisia leimataan varsin lujaa.
Tässä on todettava, että Karkkilan VA on iso yhdistys. Tästä seuraa:
1) Lohkeama on kooltaan merkittävä eikä sitä voi vähätellä.
ja toisaalta
2) Va-aatteen suosio ei ole vähentynyt, koska sama määrä ihmisiä on edelleen jonkun va-yhdistyksen jäsen. Luterilaisuudenkaan suosio ei vähenisi, jos Kuopion hiippakunta eroaisi evlut kirkosta.
3) Jäsenmäärän lasku selittyy täysin tällä erolla. Tilanne on siis aivan toinen kuin jos yhdistyksistä virtaisi jäseniä ulos tasaisesti kuten esim. evlut kirkosta nyt.
Aikamoista tekstiä Humanisti-vaparilta! Hän on näköjään keksinyt Kimmo Sundströmin lisäksi uuden sylkykupin itselleen. Karkkilan yhdistyksen jäsenet hän leimaa pelkiksi pelleiksi, jotka ovat menneet tämän sylkykupin mukana, mutta jotka hän nyt korjaa talteen.
Näin halveksuvaa tekstiä ihmisistä en ole aikoihin nähnyt. Humanisti-vaparin humanismi vaikuttaa varsin neuvostoliittolaiselta.
Karkkilan VA-yhdistys on tehnyt järkevän teon erotessaan liitosta. Humanisti-vaparin tekstin luettuani ymmärrän karkkilalaisia täysin.
Ahaa. Kannatat siis Karkkilan VA:n tavoitteita, ja katsot että se edistää niitä aiempaa paremmin kun ei kuulu va-liittoon.
"Se ei ole huono asia." Mitä haukkuja tuossa on?
Minulla olisi Huotarista sekä kehuttavaa että purnutettavaa. Kehuttavaa on aivan erityisesti Protun perustaminen ja järjestön johtaminen vuosikausia sen perustamisen jälkeen. Samoin hän on tehnyt ET:n oppikirjoja yhdessä kahden muun ihmisen kanssa.
HV nyt vain panee Huotarin syyksi eron. Kyllä sen huomaa.
Tarkoitan vain sitä, mitä kirjoitin: HV:n asenne karkottaa varmasti.
Asiahan ei minulle sinänsä kuulu, mutta ihan taktisena vetona HV:n siirtäminen syrjään voisi edistää Karkkilan paluuta. Mutta itsepä hommanne hoidatte.
En minä sitä noin lukenut. Tosin tiedänkin taustasta sen verran, että Huotari ei ole ollut niinkään liitosta eron kannalla kuin sitä vastaan.
Ero oli harmillinen. Toisaalta ei sekään nyt olennaisinta ole mikä on jäsenmäärä. Kuitenkin Karkkilan VA keräsi kansalaisaloitteeseen nimiä, ja kuten edeltä käy ilmi, siellä on va-toimintaa muutenkin. Karkkilan yhdistys lähetti liiton pyynnöstä seuraajan liittokokoukseen ja toisen omasta aloitteestaan.
No, ehkäpä tuo yhdistys vielä palaa liittoon myös muodollisesti jäseneksi.
Miksi HV sitten antaa noin negatiivisen kuvan Huotarista?
"Nyt Huotarilla on uusi tehtävä, ja karkkilalaiset vapaa-ajattelijat voivat hyvin päättää porukalla palata Vapaa-ajattelijain liiton jäsenyhdistykseksi."
Ikäänkuin Huotari olisi jotenkin henkilövalinnoista loukkaantunut, mutta asia on sittemmin ratkennut, kun Huotari on saanut lohdutuspaikan Humanistiliitosta, ja nyt Karkkila voisi taas palata.
Minusta HV:n puhetapa on äärimmäisen loukkaava, ei vain Huotaria vaan kaikkia karkkilan yhdistyksen jäseniä kohtaan. Ihan kuin Sundströmistäkin te puhutte loukkaavasti.
HV tuli tässä paljastaneeksi valtavan ylimielisyytensä.
Tulkinnanvaraista ja sinulla on kovin negatiivinen ennakkoasenne Humanisti-vapariin.
Edelleen, jos on hyvä asia että Huotari on Humanistiliiton aktiivi, tuleeko se tulkita haukuksi häntä kohtaan?
Kuten sanoin, se on HV:n mielestä hyvä, koska näin (HV:n mielestä) pikkumainen Huotari on saanut kompensaatiota ja nyt karkkilalaiset voivat tulla takaisin HV:n helmojen suojaan liittoon.
HV:lla on erittäin ylimielinen tapa puhua.
Miksi nuo "oikeaoppiset" vaparit ovat noin riitaisia ja ilkeitä?
Vapariliiton alaisten yhdistysten jäsenmäärä on aloituksen osoittamalla tavalla romahtanut. Itse asiassa romahdus taitaa olla vielä suurempikin. Tietääkseni jäseniä oli parhaimmillaan yli 2000.
Jäsenkehitystä voisi peilata myös toisella tavalla. Vaparit innolla pohtivat kirkon jäsenten osuutta väestöstä. Miten vaparien osuus väestöstä on kehittynyt. Kun väestönkasvu on joka vuosi selvästi isompaa kuin vaparien koko jäsenmäärä, vaparien osuus väestöstä on luultavasti pienentynyt aivan hurjasti, suorastaan syöksykierteessä.
Muodollinen jäsenmäärä oli suurempi kun oli vielä käytössä jako A- ja B-jäseniin. (Muodollisen) jäsenmäärän alin piste saavutettiin vuonna 2006 kun B-jäsenyys poistettiin liiton tasolla, ja se oli 1400 jäsentä.
Liittomaksujen tuotto kuitenkin kasvoi 2005->2006, eli käytännösä 2006 osa yhdistyksistä ei tilittänyt B-jäsenistä mitään. Tässä on eri puolilla maata kulttuurieroja sen mukaan, otetaanko yleensä "perhepakkaus" vai ei.
Niin tai näin, jäsenmäärä on kovin pieni. Esim. kansalaisaloitteen allekirjoitti n. 8000, joten heistäkin enintään joka neljäs on jäsen.
Kansalaisaloitteen olisi kirjoittanut useampikin jos Demari-Karisma ei olisi ollut niin saamaton asian tiedottamisen suhteen.
Perhepakkaus? Mitä se oli?
Varmaan olisi voitu saada enemmänkin allekirjoituksia. Mutta esim. tasa-arvoista avioliittolakia kannattaa kysyttäessä ehkä n. 2 miljoonaa äänioikeutettua. Vastaavan kansalaisaloitteen allekirjoitti n. 150 tuhatta, eli alle 10% kannattajista.
Tai toisena esimerkkinä olen kuullut että SKP:n jäsenmäärä on lähellä sen vaaleissa saamaa äänimäärää. Sama ei tietenkään päde esim. SDP:n suhteen.
On siis selvästi eroa sillä, miten eri järjestöt saavat jäsenikseen aatteensa kannattajia. Tässä olisi pohdinnan paikka.
Siis ihan se, että jos perheessä toinen vanhemmista toimii va-liitossa, niin liittyykö toinenkin, ja mahdollisesti isommat kotona asuvat lapsetkin. Tampereella ei näin tunnu olevan, vaan jos samassa perheessä on kaksi jäsentä, niin sitten molemmat myös ovat mukana jollain postilistalla, käyvät toimistolla tms.
Eli B-jäsenyys oli sellainen perhepakkaus: yksi oli A ja muu perhe B. Niinkö?
Juuri näin. B-jäsenille ei lähetetty erikseen lehteä.
Nyt sitten lähetetään, jos molemmat kuuluvat?
Ei lähetetä, mutta rahastetaan kyllä.
Ei ainakaan meille tule kahtena kappaleena. Osa yhdistyksistä ei taida edes ilmoittaa B-jäseniä. Tampere muistaakseni ilmoittaa ja tarvittaessa maksaa omasta pussista jos liittomaksu ylittää B-jäsenen jäsenmaksun. Nykyään tosin ei ylitä.
Eli vaikka otetaan täysi maksu, etuja annetaan valikoiden. Kuulostaa erikoiselta.
Mikä etu se olisi, että sama lehti tulisi kahtena kappaleena samaan kotiin?
Ketju osoittaa surullisella tavalla, että vapariliiton johdossa karkkilalaisia vapareita pidetään toisen luokan ihmisinä.
Se ei tarkoita samaa kuin että ateismi tai uskonnottomuus Suomessa olisi romahtanut! Vapaa-ajattelijat ovat on näistä ihan oma "ryhmittymänsä". Ateisteilla tai uskonnottomilla ei tarvitse olla yhteyttä vapaa-ajattelijoihin tms.! Olisin varmaankin tällöin ainut ateisti!? Tuskin!
Totta. Vapaa-ajattelija ja uskonnoton ovat eri asioita. Kirjoitinkin tästä:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13704930
Sinulla on hyvä havainto, että ateisti ja vapaa-ajattelijakin ovat eri asioita.
Tämän kaiken jälkeen sopii kysyä, miksi vapaa-ajattelijat väittävät edustavansa kaikkia ateisteja ja uskonnottomia. Ettei vaan olisi pyrkimys näin tehdä itsensä merkittävämmäksi kuin onkaan ja hamuta siten lisää veroeuroja itselleen?
Rahastetaanhan sitä uskonlahkoissakin ihmisiä ihan helvetisti. Miksi vapaa-ajattelijat tulisi olla heidän toimintansa kannalta jokin poikkeus, ettei rahastaa tulisi?!
Valtio maksaa kirkolle kuitenkin jatkuvasti osia niidenkin valtion veronpidätyksistä, jotka eivät kirkkoon kuulu!!! Se on täysin kästtämätöntä, miksei kirkkoon kuuluvilta mene tasan yhtä suuri osuus nimenomaa vapaa-ajattelijoille mikä menee kirkkoon kuulumattomilta valtion verotuksesta kirkon rahoittamiseen!!
Kirkkoon kuulumattomat eivät rahoita kirkon toimintaa. Valtio maksaa verovaroista vain ns. yhteiskunnallisen toiminnan, kuten hautaustoimen (tai oikeastaan vain osan siitäkin - kirkko oikeastaan sponsoroi valtion toimintaa). Ole huoleti, et joudu maksamaan kirkon toiminnasta. Sen sijaan jokainen maksaa vapaa-ajattelijoiden vastikkeettoman valtiontuen, jonka käytöstä vapaa-ajattelijat systemaattisesti kieltäytyvät puhumasta. En tiedä, miksi.
Vapaa-ajatteluun kuuluu se ettei ketään toinen päätä, mihin rahojasi laitat. Jotkut ne vaan tuikkaavat rahat vapaa-ajattelijoille siinä missä uskova syynää kaikki jonnekin uskonlahkolleen ja uskonlahkojen toimitapa on kyllä todella säälittävää!!
Nimimerkki: "vapaa-ajattelijoihin KUULUMATON ateisti"
Miksi muuten kuulumaton?
Vapaa-ajattelijat nauttivat PAKOLLISEN valtion verotuksen kautta saatuja tuloja. Verovouti on ovellasi, jollet halua osallistua vaparien toiminnan maksamiseen.