e-pillerit ja selluliitti, apua!

Onko kellään tietoa tai kokemuksia, voiko pillerit olla syynä selluliitin lisääntymiseen?

Onhan tuota reisissä ollut n. 20-vuotiaasta lähtien (nyt olen 24), mutta se on näkynyt vain puristaessa. Vaihdoin n.9kk sitten Harmonetit Marveloniin (enemmän hormooneja) ja tänä aikana on selluliittia ilmaantunut ihan valtavasti. Enää ei tarvitse edes puristaa, kun seisoo alasti peilin edessä niin ihan ällöttää kun takapuoli ja reidet näyttävät kuin kuun pinnalta (appellssiini on liian lievä ilmaus, kraaterit muistuttaa tätä pintaa enemmän)!

En ole muuttanut ruokavaliota tai liikuntaohjelmaa, enkä mitään muutakaan elämässäni kuin nuo pillerit. Syön terveellisesti, juon paljon vettä ja harrastan aerobiccia 2krt/vko. Painoindeksini on 20. Olen siis ihan normaalipainoinen ja liikunnallinen. Paino on kenties nousut pillereiden vaihdon jälkeen kilolla (tai sitten ei, en punninnut itseäni juuri pillereitä vaihtaessa).

Inhottaa kun mikään ei auta noihin muhkuroihin. Pillereiden takaisin vaihto on ainoa konsti jota en ole kokeillut...Voisikohan se auttaa, vai pitääkö tässä lopettaa peiliin katselu ja seksin harrastaminen valot päällä?

Vai onko jollain tiedossa vielä jotain ihmediettiä tai treeniä, joka nimenomaan sulattaisi selluliitin? Laihtua en sinänsä halua, pari kiloa olisi ehkä varaa laihtua, mutta ei liikaa ettei mene alipainon puolelle. Kaikki voiteetkin olen kokeillut, eikä niistä ainakaan ole yhtään apua.

Niin ja tiedän kyllä että selluliittia tulee iän myötä, mutta tuleeko se tosiaan näin kerralla...ja näin pahana...
31158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä näin voi valitettavasti käydä, etkä varmasti ole ainoa, jolle pillerit ovat tuota muhkuraa reisiin puskeneet. Itselleni kävi juuri samalla tavalla, eli selluliitti alkoi lisääntyä hälyttävää vauhtia ilman minkäänlaisia elämäntapamuutoksia. Säikähdin niin paljon, että lopetin pillerit kokonaan. Sen jälkeen olen lisännyt liikuntaa entisestään. Selluliitin lisääntyminen loppui välittömästi pillereiden lopettamisen jälkeen. Pois se ei kuitenkaan ole lähtenyt - no, hyvällä tahdolla voisi sanoa, että ehkä hieman silottunut.

Mutta kyllä tuo selluliitti sellainen kirous on, että kun sitä kerran tulee, niin eipä siitä juuri eroon pääse. Siksi suosittelen lämpimästi pilsujen lopettamista kokonaan, jos haluat minimoida selluliitin lisääntymisriskin.

Äänestä
  • ite oon käyttänyt e-pillereitä kaksi vuotta ja kaikenlaisia ongelmia on tullut, sellua, katkeilevia verisuonia.. mut en kuitenkaan halua luopua niistä. mut onko mitään vaihto ehtoa? olen kuullut (mutta anteeksi tietämättömyyteni) minipillereistä.. eli ovatko ne parempi vaihoehto e-pillereihin ja mitenkä ne eroavat toisistaan?

    eli kaikenlasta tietoa minipillereistä otetaan vastaan:)

    Äänestä

Tiedän tunteen! E-pillerit voivat aiheuttaa selluliittiä. Selluliitin syitä on monia, mutta pääasiassa hormonaalisia.
Masentavinta on se, että sitä ei ikinä saa kokonaan pois, lähinnä vain tasotettua hieman. Säännöllinen aerobinen liikunta ja oikea hoito yleensä auttaa edes pikkasen. Kosmetologien tekemät erilaiset "sellu-hoidot" sarjahoitoina auttavat myös. Jos yhtään lohduttaa, niin tosi monilla on selluliittiä jo nuorenakin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jhn kirjoitti:

Onko kellään tietoa tai kokemuksia, voiko pillerit olla syynä selluliitin lisääntymiseen?

Onhan tuota reisissä ollut n. 20-vuotiaasta lähtien (nyt olen 24), mutta se on näkynyt vain puristaessa. Vaihdoin n.9kk sitten Harmonetit Marveloniin (enemmän hormooneja) ja tänä aikana on selluliittia ilmaantunut ihan valtavasti. Enää ei tarvitse edes puristaa, kun seisoo alasti peilin edessä niin ihan ällöttää kun takapuoli ja reidet näyttävät kuin kuun pinnalta (appellssiini on liian lievä ilmaus, kraaterit muistuttaa tätä pintaa enemmän)!

En ole muuttanut ruokavaliota tai liikuntaohjelmaa, enkä mitään muutakaan elämässäni kuin nuo pillerit. Syön terveellisesti, juon paljon vettä ja harrastan aerobiccia 2krt/vko. Painoindeksini on 20. Olen siis ihan normaalipainoinen ja liikunnallinen. Paino on kenties nousut pillereiden vaihdon jälkeen kilolla (tai sitten ei, en punninnut itseäni juuri pillereitä vaihtaessa).

Inhottaa kun mikään ei auta noihin muhkuroihin. Pillereiden takaisin vaihto on ainoa konsti jota en ole kokeillut...Voisikohan se auttaa, vai pitääkö tässä lopettaa peiliin katselu ja seksin harrastaminen valot päällä?

Vai onko jollain tiedossa vielä jotain ihmediettiä tai treeniä, joka nimenomaan sulattaisi selluliitin? Laihtua en sinänsä halua, pari kiloa olisi ehkä varaa laihtua, mutta ei liikaa ettei mene alipainon puolelle. Kaikki voiteetkin olen kokeillut, eikä niistä ainakaan ole yhtään apua.

Niin ja tiedän kyllä että selluliittia tulee iän myötä, mutta tuleeko se tosiaan näin kerralla...ja näin pahana...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu