Mt-ongelmista ja syrjäytymisestä

Naisasialooseri.

valtiolle iso lasku

http://www.iltalehti.fi/mieli/2014111818845293_md.shtml

830 miljoonaa euroa vuosittain mt-syistä eläkkeellä olevista, kyllä tuo 113000 on pelkästään mt-syistä eläkkeellä olevien määrä, tosin se on ylivoimaisesti suurin eläkeläisryhmä.

Kanna sinäkin kortesi kekoon ATM ja osallistu yhteisen miinusmerkkisen jättipotin kasvattamiseen. Ensi vuoden tavoitteeksi voisimme ottaa miljardin euron rajan rikkomisen.

7

92

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 15+11

      Menisin heti eläkkeelle, jos vain pääsis, mutta eivätpä päästä. Noh työttömyyskorvaus ja muut tuet tuottaa tuota kulua lähes siinä samassa.

      • Naisasialooseri.

        Niin tuottaa. Vielä jos saat lääkärisi määräämään sinulle mahdollisimman paljon kalliita psyykelääkkeitä niin kulut lisääntyvät huomattavasti.

        Ja jos käyttämiesi pillereiden määrä ylittää tietyn rajan ja sinut lasketaan "suurkuluttajaksi"niin kela joutuu korvaamaan lääkkeiden hinnoista lähes kaiken. Sinulle jää vain korkeintaan parin euron nimellinen maksu per purkki. Noin minullekkin kävi.


      • Et kai meinaa saada eläkettä syrjäytymisestä?
        Jotenkin epäilen itse naapureista, että taida olla suurin osaa päihteiden käytöstä johtujen eläkellä.
        Ei kovin moni käy missän.


    • Hey bbuts

      Syrjäytys on päivän sana. Venäjällä säädetyn uuden lain mukaan
      esimerkiksi transsukupuoliset ja
      transvestiitit eivät enää voi saada
      ajokorttia, kirjoittaa BBC.

      Pääministeri Dmitri Medvedevin
      allekirjoittamassa, 29. joulukuuta
      päivätyssä asiakirjassa luetellaan
      useita psyykkisiä häiriöitä ja fyysisiä
      vammoja, jotka estävät vastedes
      ajokortin saamisen.

      • Homoille ajokortin myöntäminen myös voi kieltää.
        Ryhtyisivät silloin heteroksi.


    • 1+00+

      Suurin osa varmaan siitäkin porukasta kykenisi toihin jollakin tavalla.
      Valtio voisi tukea jollain tavalla yrityksiä jotka palkkaavat mt-ongelmaisia töihin. 3 mt tyyppiuä voisi tehdä yhden hommat, jos enempi on liian raskasta.

      Itsekin olen ollut vakavasti masentuneena töissä. Raskasta se on, mutta mahdollista, kunhan työ omalta osaltani ei sisällä vaativaa esiintymistä...

      Suomen systeemit on niin huonot, että osa on heittäytynyt valtion hoidettavaksi ihan piruuttaan. Itsellä ainakin se on käynyt mielessä, kun Kelan ja TE-toimiston kanssa on niin hankalaa ja epäoikeudenmukaista asioida.
      Mielestäni olisi parempi ettei tukia annettaisi kenellekään, ellei kaikkia ihmisiä kohdella tasavertaisesti niissä asioissa. Noilla laitoksilla on tietyt surkeat linjaukset, minkä mukaan toimitaan ja väliinputoaja, joka on vieläkin surkeammassa asemassa ei saa apua, ellei ole noissa toimistoissa kaveria töissä.....

      • 2+20

        Kyllä mäkin voisin mennä töihin, jos saisi jonkun mukavan työpaikan, mutta työkkärin asenne on vaan vittuilla ja yrittää lähettää tekemään jotain täyttä paskaa ilman palkkaa. Tälläiselle yhteiskunnalle haistatan pitkät vitut, itsepähän pilaavat viimeisetkin halut ihmiseltä osallistua mihinkään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      157
      8362
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      442
      7469
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3844
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      151
      3551
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      112
      3009
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      51
      2607
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2026
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1863
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      36
      1684
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1530
    Aihe