Onko kellään kokemusta siitä , että joutuu yksin huolehtimaan vanhuksistaan. Mulla on monta sisarusta, kaikki asumme samassa kaupungissa. Äitimme on jo iäkäs, yli 90v.Liikkuminen on aika huonoa, ei oikein jaksa huolehtia hygieniastaan, eli pyykkiä tulee paljon. Olen monta kertaa ehdottanut että toiset voisivat auttaa äitiä enemmän, kuin mitä nyt tekevät, koska mä teen nyt melkein kaikki työt .Mulla on ihana ,auttavainen aikuinen tytär ,mutta ei hän ehdi aina auttaa. Kun olen sanonut että jos toiset auttaisivat enemmän, multa kysytään olenko pahalla päällä kun aina valitan asioista. Pikkusiskolle ei voi edes roskapussia antaa roskikseen vietäväksi, hän ei kuulemma mene sinne suuntaan. Roskiskatos on aivan talon vieressä. Pikkusisko ehdotti mulle vuosi sitten että mitäs jos alkaisit äidin omaishoitajaksi. Siinä oli se idea että toisten ei tartte tehdä enää senkään vertaa mitä nyt tekevät. Kieltäydyin koska en jaksa tehdä kaikkea yksin, ja siitä maksettava maksu on pieni verrattuna työn raskauteen. Kun sanoin että kieltäydyn, ja että jaetaan työt, eräs siskoista sanoi vaan : " nii juu". Hän ei muuta tee kun kahvikuppinsa pesee ,jos on äiti on hänelle kahvia laittanut. Sitä kahviakaan kun ei viitsi itse laittaa. Kaupungin palveluja äiti ei halua. Mulle tämä on raskasta. Kertokaa kokemuksianne. Kiitos.
Taas sä valitat...
Niin valitin
298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ongelma on tuo viimeinen lause, kaupungin palveluja äiti ei halua eli siitä pitäisi nyt keskustella hänen kanssaan. Tuo esille, ettet jaksa, että niitä palveluja olisi nyt vain ryhdyttävä vastaanottamaan terveydentilansa seurannankin takia olisi hyvä, että siellä kävisivät muutkin kuin sinä ja tyttäresi.
Sinulle on kasautunut rooli, joka sinun pitäisi saada purettua. Jos vaikka käivisit itse lääkärillä, psykologilla yms. juttelemassa asiasta? Jos sinä väsyt niin siitä ei ole äidillekään enää sitten hyötyä. Muut lapset pitäisi saada mukaan talkoisiin, mutta eiväthän he tule, jos sinä suostut tyttäresi kanssa hoitamaan asiat. Kaikkeen ei kaupungin apuakaan saa ennen kuin ollaan tosi huonossa kunnossa, mutta kuulostaa siltä, että äitisi saisi apua kuitenkin jonkinlaista kotiinsa.
Teidän sukulaisten on pidettävä yhteinen palaveri. Kutsu kaikki kotiisi kahville ja neuvotelkaa yhdessä miten voisitte jakaa äidin hoitoon liittyvät ongelmat yhdessä. Pitäkää varsinainen aivoriihi.
Sopikaa keskenänne kuka käy äidin luona minäkin päivinä ja ellei silloin pääse, kuinka järjestää tilalle toinen jne.. Kuinka huolehtia siivouksesta ja pyykeistä,yms jokapäiväiseen taloudenhoitoon liittyvästä.
Nyt sinulla on loistava tilaisuus laittaa kaikki diplomaattiset kykysi käyttoon, onnistut kyllä saamaan jokaisen "puhaltamaan yhteiseen hiileen".