Hei miehet,
jos kaverinasi on erittäin kaunis nainen, millaisia ajatuksia hän herättää?
Suhtaudutko naiseen ainoastaan kaverillisesti, vai tuleeko mieleen seksiajatuksia tai kiinnostusta? Onko tavallinen nainen parempaa "kaverimatskua" kuin kaunotar...?
Mietin tätä, koska olen itse nainen ja eräs ystäväni on oikeasti ihan satumaisen kaunis tyttö. Hänellä on aina ollut paljon kaveripoikia, ja väittää näiden olevan myös pelkästään kavereita. Kiinnostaisi tietää mitä miehet kaverinaisistaan ajattelevat... :)
jos kaverinasi on erittäin kaunis nainen, millaisia ajatuksia hän herättää?
Suhtaudutko naiseen ainoastaan kaverillisesti, vai tuleeko mieleen seksiajatuksia tai kiinnostusta? Onko tavallinen nainen parempaa "kaverimatskua" kuin kaunotar...?
Mietin tätä, koska olen itse nainen ja eräs ystäväni on oikeasti ihan satumaisen kaunis tyttö. Hänellä on aina ollut paljon kaveripoikia, ja väittää näiden olevan myös pelkästään kavereita. Kiinnostaisi tietää mitä miehet kaverinaisistaan ajattelevat... :)
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jostakin kumman syystä keskenkasvuiset naiset ajattelevat aina, että jos nainen on heidän mielestään kaunis, miehetkin ajattelevat noin. Ja jos ja kun miehet ajattelevat noin, heillä on mielessään seksi.
No jaa......
minä olen 27-vuotias keskenkasvuinen ja mietin tuota silti. :D
Se tässä onkin mielenkiintoista; pitävätkö miehet ja naiset samoja asioita kauniina ja puoleensavetävinä tai ajattelevatko miehet seksiajatuksia kaverinaisista. Vai riippuuko se tilanteesta.
https://www.youtube.com/watch?v=fV2DEPKeNds
Onko se OIKEASTI noin??? Apua!
Yup, believe it! On se näin, minulla kesti vuosia ennenkuin tajusin että suurin osa miespuolisista ystävistäni olisivat milloin vaan vieneet ystävyyttä pidemmälle.
Tuota on kyllä erittäin vaikea uskoa. En itse asiassa ole tullut ajatelleeksi asiaa ollenkaan ennen tätä.
(ups)
Järkyttävä kokemus löytää päivästä jotain täysin uutta.
Tulee ihan nuoruus mieleen.
(naurua)
Tästä tuli nyt mulle ongelma. Kun mä saan ongelman aikaiseksi, niin se vie tilan koko ajattelun estradilta.
Siis vaikka on esmes lessu, niin frendit haluavat silti hameesi alle?
Vaikea ymmärtää.
lessu, essuko ja hameen alle?
Mulla on frendi, jota kutsutaan Essuksi. Eli siis hän se ei ainakaan ole, viakka onkin.
(naurua)
No ei mies pysty olemaan kaveri edes sen tavallisen näköisen kanssa koska hekin herättävät seksuaalisia haluja. Naisen pitää olla todella ruma tai lihava ettei sellaiset ajatukset herää.
Kyllä se kaverinkin ulkonäkö vaikuttaa niin miehiin kuin naisiinkin, muttei tuo tarkoita että miettisi tai haluaisi mitään ihmeempiä. Monesti nätit katsella ovat myöskin hyvää seuraa.
Mulla on paljonkin naispuolisia kavereita. Vähemmän viehkoja, tavallisen näköisiä ja kaunottaria. Jotkut heistä ovat seksuaalisesti viehättäviä, jotkut eivät. Mulla seksuaalisen kiinnostuksen heräämiseen vaaditaan muutakin kuin pelkkä "hyvännäköisyys". Hyvännäköisyys ja kauneus ovat lisäksi mulle kaksi eri asiaa.
Valitettavasti jotkut hyvännäköiset naiset luottavat liikaa pelkkään ulkonäköönsä ja unohtavat persoonan. Ei persoonaton nainen jaksa kiinnostaa edes kertapanoon asti. Kauneus tulee persoonasta, hyvästä itsetunnosta, tietynlaisesta nöyryydestä ja balanssista itsen ja ympäristön kanssa. Siksi jopa yleistäen 'vähemmän hyvännäköinen' voi olla kiinnostavampi seksuaalisessa mielessä ja mahdollisena kumppanina.
Olen itse juurikin 'mies-kaveri' -tyyppiä ja komeaksi kehutusta ulkonäöstä, älykkyydestä ja muista avuista huolimatta minulta puuttuu 'that sexy thing', joka aiheuttaisi naisissa märkiä päiväunia. Sen vuoksi minua tullaan iskemään todella harvoin. Sen vuoksi naiskaverit eivät juuri aiheuta säröjä parisuhteeseenkaan, vaikka lähtisin 'tyttöporukalla' yöhön bilettämään.
No, en puhu kuin omasta puolestani, enkä yleistä muihin miehiin. Kavereista löytyy kyllä niitä, jotka kuittailevat 'piilohomoudesta', kun en käy panemassa naisia, joita he vastaavassa tilanteessa kävisivät. Eli, meitä on joka junaan ja osa jää asemallekin.
Olen itse nainen, ja jos olisin sinkku, niin varmasti harrastaisin seksiä minua eniten kiinnostavien kaverimiesten kanssa (jos siis molemmat sitä haluaisivat). Mutta ei ne kaikki kiinnosta.
Tiedän että sama on myös toisin päin; minuun on halunnut tutustua monta miestä seksi- tai seurustelumielessä, mutta kun olen kertonut parisuhteestani, he ovat yleisimmin todenneet että "ok no entä jos ollaan silti kavereita". Ai ei mitään taka-ajatuksia? :D
Joidenkin kanssa tämä kaveruus kyllä onnistuu, vaikka tiedänkin että heillä on jossain vaiheessa ollut jotain muuta mielessään. Osa taas jossain vaiheessa kääntyy inhoamaan kaikkea mitä teen mieheni kanssa jne. Näin se vaan menee. :)
Mitä tällä persoonallisuudella sitten mies tarkoitetaan? Olen miettinyt tätä. Eikös kaikki ole omia persooniaan?