pitääkö lävistykset (nänni, napa)ottaa pois kun kuvataan röntgenissä selkäranka ja lonkka??
röntgen ja lävistykset
minä
513397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ite en tiiä vastausta mut mä haluisin kans tietää et hammaslääkäris otetaan röntgen nii pitääkö naamasta ottaa lävärit pois?? mul on kulmis..
Riippuu paljolti, että otetaanko panoraamakuva vai tavallinen. Panoraamakuvaa varten piti ottaa korut pois. Hoitajaa nauratti, kun kysyin, että riittääkö kaulasta ylöspäin. Sellasessa perusröntgenissä ei kai metalliosat niin haittaa.
hammaslääkäris ku otettiin röntgenit niin jouduin ottamaan pois 8kpl korvakoruja kielilävärin...
siis ihan sellasella sairaalan laitteella =)
mut ku joskus hamppilekuris otettu röntgenit, niin semmonen liuska vaan isketty suuhun ja ei oo tarttenu ottaa mitää pois.
kai se riippuu laitteesta ja ottotavasta...
menin lääkäriin flunssani takia ja kun lääkäri sedän piti kattoo kurkkuun, se reppana ei tienyt mihinkä olisi sen laattansa laittanut kielikorun takia. meinasin sanoa et ei se pure.. :)
kohdealueella olevat kaikki metallit pitää ottaa pois.