Kuiva huulipuna - mikä avuksi?

huulipunagirl

Moi!

Mulla on yks ihanan sävyinen huulipuna, jota oon yrittänyt käyttää tosi paljon. Ainoa ongelma on sen kuivuus. Kaikista huulipunistani, juuri tuo tämän hetken lempparisävyni on tosi kuiva. En sitten tiedä, saattaako tämä myös johtua huulistani, vai miksi tuo huulipuna saa huulista irtoamaan paloja yms.? :/

Olen kokeillut laittaa huulipunaa suoraan huulirasvan päälle, jolloin se auttaakin hetken, mutta sitten kun pitäisi parin tunnin päästä lisätä huulipunaa - ei jestas! :D Näyttää siltä, että huulista tulee tosi kuivat (ei kyllä tunnu siltä) ja tekis mieli lisätä huulirasvaa päälle (jos ois olemassa huulirasva, jota voi laittaa huulipunan päälle ilman, että huulipuna lähtee leviämään alta pois).

Joten, mikä avuksi? :D Kiitoksia kaikille jo etukäteen! :)

4

1316

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stserrrrrrrrrrrr

      Minullakin on kokemusta tuollaisista huulipunista. Omien huulten täytyy olla tip top kunnossa ja tosiaan laittaa myös sitä huulirasvaa alle. Lisäilyn kanssa ei pitäisi tulla ongelmia, jos laittaa ensin huulirasvaa sekä punaa, taputtelee huulia paperiin ja lisää taas (tätä voi toistaa kunnes näyttää hyvältä). Lähes saman sävyinen huulikiilto voisi myös auttaa. Minulla ei tosin muutenkaan lähde huulipuna liikkumaan vaikka laitan huulirasvaa, puna kuitenkin tavallaan imeytyy kiinni huuliin. Emulsiomainen Bepanthen on muuten myös kiva huuliin, jos ei halua huulirasvan tuomaa kiiltoa.

    • sikglprk

      1. Huulten kuorinta ensin (esim. sokeripalalla hierominen, vanhalla hammasharjalla voi myös kevyesti hangata ja joilain merkeillä on omat huultenkuorinta-ainet).
      2. Huulipunan pohjustusvoide tai tavallinen huulivoide alle.
      3. Huultenrajauskynällä rajaus ja sillä voi myös värittää huulet niin saa värin kestämään paremmin.
      4. Huulipunan levitys (kokeile siveltimellä, ei anna niin paksua kerrosta kuin jos levittää suoraan huulipunapuikosta).
      5. Huulipunan kiinnitys esim. lock and seal-tyylisiä tuotteita on joillain merkeillä, huulikiilto käy myös ja nyt olen itse käyttänyt Clarins Lip Comfort Oil eli huuliöljyä. Tekee mistä tahansa huulipunasta mukavan mutta ei sovi mattahuulipunille koska vie matan pinnan.

    • Pehmeäthuulet

      Käytä hyvää huulirasvaa aamuin illoin

    • Ekoilija

      Kannattaa alle sipaista huulivoidetta ja levittää sitten siveltimellä puna. Itse olen siirtynyt ekokosmetiikkaan, koska pidän sitä turvallisempana vaihtoehtona, kun kumminkin kosmetiikkaa haluan käyttää. Yhdysvaltain elintarvike- ja lääkevirasto FDA oli tutkinut markkinoilla olevaa kosmetiikkaa ja kaikista huulipunista löydettiin hyvin myrkyllistä lyijyä. Osa kasvovoiteista sisälsi elohopeaa, jota on muuten säilöntäaineena useissa markkinoilla olevissa rokotteissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3007
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      70
      2507
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2334
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      2028
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      18
      1436
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1366
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1363
    8. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1249
    9. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1244
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1221
    Aihe