Kuiva huulipuna - mikä avuksi?

huulipunagirl

Moi!

Mulla on yks ihanan sävyinen huulipuna, jota oon yrittänyt käyttää tosi paljon. Ainoa ongelma on sen kuivuus. Kaikista huulipunistani, juuri tuo tämän hetken lempparisävyni on tosi kuiva. En sitten tiedä, saattaako tämä myös johtua huulistani, vai miksi tuo huulipuna saa huulista irtoamaan paloja yms.? :/

Olen kokeillut laittaa huulipunaa suoraan huulirasvan päälle, jolloin se auttaakin hetken, mutta sitten kun pitäisi parin tunnin päästä lisätä huulipunaa - ei jestas! :D Näyttää siltä, että huulista tulee tosi kuivat (ei kyllä tunnu siltä) ja tekis mieli lisätä huulirasvaa päälle (jos ois olemassa huulirasva, jota voi laittaa huulipunan päälle ilman, että huulipuna lähtee leviämään alta pois).

Joten, mikä avuksi? :D Kiitoksia kaikille jo etukäteen! :)

4

1426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stserrrrrrrrrrrr

      Minullakin on kokemusta tuollaisista huulipunista. Omien huulten täytyy olla tip top kunnossa ja tosiaan laittaa myös sitä huulirasvaa alle. Lisäilyn kanssa ei pitäisi tulla ongelmia, jos laittaa ensin huulirasvaa sekä punaa, taputtelee huulia paperiin ja lisää taas (tätä voi toistaa kunnes näyttää hyvältä). Lähes saman sävyinen huulikiilto voisi myös auttaa. Minulla ei tosin muutenkaan lähde huulipuna liikkumaan vaikka laitan huulirasvaa, puna kuitenkin tavallaan imeytyy kiinni huuliin. Emulsiomainen Bepanthen on muuten myös kiva huuliin, jos ei halua huulirasvan tuomaa kiiltoa.

    • sikglprk

      1. Huulten kuorinta ensin (esim. sokeripalalla hierominen, vanhalla hammasharjalla voi myös kevyesti hangata ja joilain merkeillä on omat huultenkuorinta-ainet).
      2. Huulipunan pohjustusvoide tai tavallinen huulivoide alle.
      3. Huultenrajauskynällä rajaus ja sillä voi myös värittää huulet niin saa värin kestämään paremmin.
      4. Huulipunan levitys (kokeile siveltimellä, ei anna niin paksua kerrosta kuin jos levittää suoraan huulipunapuikosta).
      5. Huulipunan kiinnitys esim. lock and seal-tyylisiä tuotteita on joillain merkeillä, huulikiilto käy myös ja nyt olen itse käyttänyt Clarins Lip Comfort Oil eli huuliöljyä. Tekee mistä tahansa huulipunasta mukavan mutta ei sovi mattahuulipunille koska vie matan pinnan.

    • Pehmeäthuulet

      Käytä hyvää huulirasvaa aamuin illoin

    • Ekoilija

      Kannattaa alle sipaista huulivoidetta ja levittää sitten siveltimellä puna. Itse olen siirtynyt ekokosmetiikkaan, koska pidän sitä turvallisempana vaihtoehtona, kun kumminkin kosmetiikkaa haluan käyttää. Yhdysvaltain elintarvike- ja lääkevirasto FDA oli tutkinut markkinoilla olevaa kosmetiikkaa ja kaikista huulipunista löydettiin hyvin myrkyllistä lyijyä. Osa kasvovoiteista sisälsi elohopeaa, jota on muuten säilöntäaineena useissa markkinoilla olevissa rokotteissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2429
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      19
      1637
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      52
      1516
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1366
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1039
    Aihe