Kaksinaismoraalia, lehdistön rasismi sallittua

Kummallinen on tämä maailmanmeno. Lehdistö saa julkaista ja kirjottaa mitä hyvänsä - se on sananvapautta.

Yksityinen henkilö kirjoitta saman - se on rasismia ja siitä tulee tuomio.

Laki ei ole taaskaan kaikille sama.

Lehdistö voi harrastaa rasismia vapaasti esim. perussuomalaisia kohtaan, uskontoja kohtaan, siitä ei tule syytteitä, koska vedotaan sananvapauteen.

Minusta tämä on törkeetä!!!!
277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

YK ihmisoikeusjulistus vetoaa kunnioittamaan kaikkia ihmisiä, rotuun, sukupuoleen, uskontoon, poliittiseen vakaumukseen, ihonväriin, kieleen, varallisuuteen jne.

Nyt on rasismista muslimeita kohtaan tehty länsimaisen lehdistön hyve.

'18. artikla. Jokaisella ihmisellä on ajatuksen, omantunnon ja uskonnon vapaus; tämä oikeus sisältää vapauden uskonnon tai vakaumuksen vaihtamiseen sekä uskonnon tai vakaumuksen julistamiseen yksin tai yhdessä toisten kanssa, sekä julkisesti että yksityisesti, opettamalla sekä harjoittamalla hartautta ja uskonnollisia menoja.'

12. artikla. Älköön mielivaltaisesti puututtako kenenkään yksityiselämään, perheeseen, kotiin tai kirjeenvaihtoon älköönkä loukattako kenenkään kunniaa ja mainetta. Jokaisella on oikeus lain suojaan sellaista puuttumista tai loukkausta vastaan

Äänestä

"Lehdistö saa julkaista ja kirjottaa mitä hyvänsä - se on sananvapautta."

Voisitko täsmentää, mitä tarkoitat yllä olevalla lauseellasi? Sulla taitaa olla menny puurot ja vellit sekaisin, lehdistö ei nimittäin todellakaan voi julkaista mitä tahansa rasistista kirjoitusta. Satiiri on tyylilaji, se on politiikan ja uskonnon irvailua ja ivaamista periaatteella "mikään ei ole pyhää". Siinä ei yllytetä ketään rasistiseen toimintaan, eikä satiirinen kirjoitus tai kuva myöskään täytä vihaviestin kriteerejä.

Sen sijaan yksityinen henkilö voi (valitettavasti edelleenkin) julkaista (esim. täällä S24:ssä) äärirasistisen kirjoituksen, jota ei poisteta, jollei joku palstalainen anna ilmi kys. kirjoitusta - saatikka, että hänet tuomittaisiin oikeudessa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lehdistön rasismi kirjoitti:

Kummallinen on tämä maailmanmeno. Lehdistö saa julkaista ja kirjottaa mitä hyvänsä - se on sananvapautta.

Yksityinen henkilö kirjoitta saman - se on rasismia ja siitä tulee tuomio.

Laki ei ole taaskaan kaikille sama.

Lehdistö voi harrastaa rasismia vapaasti esim. perussuomalaisia kohtaan, uskontoja kohtaan, siitä ei tule syytteitä, koska vedotaan sananvapauteen.

Minusta tämä on törkeetä!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu