Luonnonkosmetiikka

Luomu1

Heippa!

Olisiko kellään jakaa hyviä tai huonojakin kokemuksia luonnon kosmetiikasta? Siis orgaanisista tuotteista jotka toivottavasti sisältäisivät ainakin vähemmän keinotekoisia/haitallisia aineita? Kiinnostaa kuulla ihan tietyt merkit ja tuotteet.

Minulla on ollut aina tosi huonossa kunnossa iho ja syksyllä aloitin pesemään naamani skin blossom tuotteilla jotka ovat suurimmaksi osaksi orgaanisia, ja ihoni on mennyt selvästi parempaan suuntaan ensimmäistä kertaa elämässäni. En ole enää mikään teini, joten akne iho ei johdu siitä. Ajattelin että olisiko olemassa myös orgaanisia hyviä meikkejä jotka edesauttaisivat ihoni parantumista.

Voi myös antaa vinkkejä toisista ihonhoito tuotteista jotka ovat vielä enemmän orgaanisia kuin nuo mitä nyt käytän. Hiustenhoidossa kiinnostaa sama mutta teen sinne oman aloituksen.

7

1923

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ecogirl

      suomalaisista luonnonkosmetiikka merkeejä on : frantsila, aamumaa, ekopharma, flow ja on kait niitä muitakin, j aulkomaisista: sante, madara, benecos, acorelle, aubrey organics, logona, weleda, lavera, sophyto, jnejnejnejnejne... :)
      eko kauneushoitoloista löytää, maksaavat toki enempi. mutta täältä löytyy edullisemmin ja on luonnonkosmetiikaa ja oon itsekin käyttäny:
      http://www.iherb.com/Face-Lotions-Cream
      kannattaa ehdottomasti tsekata!
      hiusten hoitoon löytyy tuolta myös :)

    • suosittelija

      Herkkis-iholle:

      Flow -sarjan ruusukasvovesi = ihana, hellä ja alkoholiton.

      Weledan mantelisarjan kasvovoiteet.

      Tujua puhdistusta kaipaavalle:

      Madaran kasvosaippuapala "mustikka".

    • Katja3211

      Suosittelen Himalaya tuotteita.Himalaya Herbals on sarja, jossa yhdistyy luoto, tehokkuus ja turvallisuus. Raaka-aineina tarkoin valittuja luonnon yrttejä ja mineraaleja. Kaikki vaikuttavat aineosat ovat 100 %:sesti peräisin yrteistä ja mineraaleista.
      http://lapetite.fi/himalaya-herbals

    • keijukainenn

      Itselläni on aika herkkä, pintakuiva ja finneihin taipuvainen iho, ja olen hurahtanut luonnonkosmetiikkaan täysin! Ennen tuntui että mitä enemmän kauppojen voiteita ja kasvovesiä käyttää, sitä enemmän iho ärtyy. Nyt käytän esim. luonnonöljyjä sekä hiuksille, että iholle, ja kasvojen iho on paljon kirkkaamman ja terveemmän näköinen! Eri ihmisille sopivat eri öljyt ja aineet, ja kokeilemalla oppii. Tosiaan edellä mainituilta Flow:lta ja Frantsilalta on tullut muun muassa tuotteita osteltua, ja uusin löyty on Helsingin Hämeentiellä sijaitseva Natural Beauty Shop. Nettikauppakin löytyy: http://naturalbeautyshopfinland.fi">naturalbeautyshopfinland.fi

      Jos luonnonkosmetiikka ja tee-se-itse öljyt ja naamiot kiinnostavat niin kirjottelen aiheesta blogia osoitteessa: http://missionthinknatural.wordpress.com">missionthinknatural.wordpress.com ;)

      • Anonyymi00007

        Natural Beauty Shop Finlandin nettikaupan osoite on: https://naturalbeautyshop.fi/ . Tuossa yllä vähän väärä muoto, vaikka muuten hyvä kommentti!:).


    • keijukainenn
      • Anonyymi

        Nykyään osoite muodossa: naturalbeautyshop.fi The Natural Beauty Shop, Finland.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      169
      1049
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      60
      842
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      800
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      673
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      77
      616
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      599
    8. 28
      575
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      575
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      569
    Aihe