Olen seurustellut poikaystäväni kanssa reilut 3 vuotta. Olemme aloittaneet seurustelun jo hyvin nuorina eli 16-vuotiaina. Suhteemme on ollut todella hyvä ja tarkoituksenamme oli muuttaa yhteen nyt syksyllä ja olemme puhuneet paljon yhteisestä tulevaisuudesta. Nyt on jotenkin kokeilunhalu yllättänyt meidät molemmat, eli haluamme kokea myös muita naisia ja miehiä kumpikin tahoillamme. Hieman kuitenkin pelottaa, että jos poikaystäväni löytääkin jonkun toisen. Onko kellään kokemusta tälläisestä? Miten on käynyt?
kokeilunhalu!
nappi
4866
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Toi on justiinsa se pointti nuorena solmituissa suhteissa, että tulee se kokeilunhalu.
Musta olis reilumpaa erota ja antaa kummankin mennä ja kokeilla ilman sitoumuksia, koska tässä haiskahtaa siltä että jommasta kummasta tulee mustasukkainen kaikkien kokeilujen keskellä.
Ehkei teidän kannattaisi muuttaa nyt yhteen, olette nuoria. Miettikää mitä oikeasti haluatte?
Tuntuuko se loppupeleissä hyvältä, että miehesi raahaa joka ilta kämpille vieraan naisen ja panee sitä niin että ikkunat helisee? Entäpä miltä tuntuu kun tiedät että miehesi töiden jälkeen menee jyystämään naapurin Elviiraa?
Poikaystävä saattaa hyvinkin löytää toisen - en edes yritä loukata - vaan se on totuus, että kerta te haluatte jotain muuta kuin toisenne ja kerta meinaatte sitä luvan kanssa kokeilla, niin riski on otettava.
Itse löisin rakkaimmasta takistani vetoa, että tuon "kokeiluajan" jälkeen te tulette eroamaan. :)
Mutta voihan olla että olen väärässä :)
Kuulostaa siltä, että jossain vaiheessa se kokeilunhalu kuitenkin iskee, kun on nyt iskenyt. Eli jos nyt sovitte, ettei mitään kokeilua tule ja "tilapäistä" katkoa suhteellenne, olen lähes satavarma, että joku kaunis päivä tekee mieli koskettaa vieraan ihmisen ihoa.. Nimim. kokemusta on
Ja oletko ajatellut, että vaikka itse löytäisitkin jonkun toisen??
Pitäkää tauko ja kokeilkaa. Ei sitten tarvitse itkeä elämätöntä elämää.
Minä sanosin, että käsitelkää tunteenne, yhdessä tai erikseen. Miettikää, miksi tekee mieli kokeilla muita, mitä voisi tehdä oman parisuhteen piristämiseksi. Ihastuksia tulee ja menee, vaikka eläisikin onnellisessa parisuhteessa. Ne pitää vaan jättää omaan arvoonsa. Ite oon seurustellut nyt 2,5 vuotta maailman ihanimman miehen kanssa. Välillä on mielessä käynyt, minkähänlaista olis jonkun toisen kanssa, kun "arki" on kuitenkin tullut suhteeseemme aikoja sitten. Muutaman kerran on ollut "ihastuksia", jotka ovat sitten olleet kuitenkin ihan frendipohjaisia.
Nykyään puhutaan siitä, miten tulee nuorena kokeilla monia, ettei sitten vanhana kadu. Kukkua, sanon minä. Jos olet löytänyt miehen, jonka kanssa olet onnellinen, pidä hänestä kiinni ja löytäkää se leiskuva lempi yhdessä.