Johan pomppas

että kuinka

Appivanhemmat jostakin kumman syystä kehittävät mielessään ajatusta että minä kärkyn heidän perintöään.Alussa kun tapasin heidät niin juttelimme asioita ja mainitsin että ei kukaan meistä tavaroita saa mukaansa kun aika jättää.Nyt appi sanoi vaimolleni että ihan kuin meidän pitäisi olla kuolleita jo.Olen 50v.enkä 20v.Mitä tämä kertoo asioista?

3

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se siitä

      Anna olla.
      Tosiasiahan on, että sinä et peri vaimosi vanhempia, joten heillä on väärä käsitys kaikesta. Turhaa on ruveta heille perintöasioista puhumaankaan. Anna olla sen tokaisun ja unohda.

    • Mummivain

      Kirjotuksesi kertoo sen että appivanhempasi on ensinnäkin iäkkäitä ja heidän ajatus ja arvomaailmansa on ihan erilainen kuin sinun ikäluokallasi.

      Ihmisten sanat ja eleet voidaan tulkita aivan toisin juuri siitä syystä. Nyt ei ole muuta vaihtoehtoa kuin että saat heidät hienovaraisesti uskomaan että et heidän perintöään kärtä. Se on sinun tehtäväsi.

    • ylkä

      Kuulostaa tutulta, vielä päälle, että kärkyn puolisoni omaisuutta. Ja varmaankin jotain mitä en tiedä. Tosiasiassa on niin, että muutama muu sukuun tullut kärkkyy sitä perintöä. heh heh, appivanhemmat luulevat omaisuutensa olevan jotain niin erityistä. Puolestani muut saavat kahmia ne haisevat petivaatteet ja 60v.pestyt arabiat. Rahaa ei niin paljon ole, että kovin kiinnostaisi. En tiedä mistä se tulee, kai sitä sitten ei ole tarpeeksi hyvä, appivanhempien mielestä ja appivanhempien yleinen epäilevä luonne. Oikeasti on niin, että muut ovat aika hidasjärkisiä, kai luulevat olevan jotain erityistä. Pidän matalaa profiilia. Pääsee helpommalla. Eikä kovin paljon kiinnosta muutenkaan koko lauma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      64
      8799
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      307
      6621
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5927
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3830
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      29
      3221
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      62
      3129
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      154
      1964
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1776
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1458
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1226
    Aihe