Sananvapaus unohtui

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1421284736786.html

Noilla perusteilla iso osa toimittajista pitäisi heittää ulos Suomesta.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Sananvapaus ja kansankiihotus on ihan eri asiat, tsekkaa Finlexia hiukan tarkemmin. Ja sen päälle, sananvapauden määritelmä antaa luvan mielipiteen ilmaisuun, muttei loukkaavin sanankääntein eikä esim. väkivallan uhalla, mihin itse linkkaamasi uutisen tiedot viittaavat. Näin aluksi, jatketaanko?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kovin on suhteellista kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1421284736786.html

Noilla perusteilla iso osa toimittajista pitäisi heittää ulos Suomesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu