Ekaluokkalaisten huoltajien et-infoa

Et-opetus.fi -sivustolla http://et-opetus.fi/ on tulostettavissa materiaalia ET-opetuksesta, ks. http://et-opetus.fi/et/esittelymateriaalit

Nyt - tammikuuussa - on tärkeää huolehtia, että mahdollisimmat monet elämänkatsomustietoon oikeutetut ensi syksyn ekaluokkalaiset pääsisivät myös käytännössä aloittamaan et:n opiskelun. Monet rehtorit yrittävät jallittaa vanhempia laittamaan lapsensa luterilaiseen "oman uskonnon" opetukseen.

Tuota netissä olevaa esitemateriaalia voi tulostaa tai levittää sähköisesti.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Peruskoulussa jo opiskelevat voivat hyvin vaihtaa uskonnosta elämänkatsomustietoon vielä näin kevätlukukauden alkupuolella... Ei tarvitse odottaa lukuvuoden vaihtumista.

Siis voivat, jos eivät kuulu kirkkoon...

Miksi käydä uskonnonopetuksessa, jos koti ei uskonnollinen?!

Ja jos lapsi on jäänyt roikkumaan kirkon jäseneksi, eron voi hoitaa tulosamalla täytettävä erolomake vaikka erokirkosta.fi -palvelusta.

Äänestä

Hei,
nyt on tosiaan korkea aika myötävaikuttaa siihen, että peruskoulun ensi syksyn uusien ekaluokkalaisten vanhemmat sallivat lapsensa pääsyn elämänkataomustiedon opetukseen.

Huoltajat täyttävät kouluunilmoittautumisen lomakkeen juuri näinä päivinä.

Uskonnollisiin yhdyskuntaan kuulumaton lapsi sijoitetaan et-ryhmään, mikäli huoltajat eivät (yhdessä) mene allekijoittaman lappua, jossa lapsi onkin ruksattu uskontoon. Rehtorit houkutelevat moni vanhempia valitsemaan et:n sijaan uskonnon. Se on onnistunut aivan liian usein.

Äänestä

Vaikka koulunsa elokuusa aloittava lapsi olisi ilmoitettu koulun uskontoon, ilmoituksen voi hyvin muuttaa. Tai jos lapsi on jo opiskellut uskontoa, katsomusaineen voi hyvin muuttaa.

Kirkkoon kuulumaton lapsi voisi siirtyä ET:oon jopa vielä keväällä, mutta vaikka siirtyminen tapahtuisi vasta elokuussa, jo nyt keväällä voi muutoksesta ilmoittaa rehtorille niin, että siirtyminen on kansaliapuolella tehty ennen uuden lukuvuoden alkamista.

Ja jos lapsi kuuluu kirkooon, mutta molemmat tai toinen huoltajista ei kuulu, lapsen erottamisen ehtii hoitaa hyvin.

Äänestä

Tulevien ekaluokkalaisten kouluihin tutustumiset ovat pikkuhiljaa alkamassa, joten tätä onkin hyvä muistutella vanhemmille samoihin aikoihin kun koulun aloitusasiat alkavat olla taas ajankohtaisia.

Äänestä

Ekaluokkalaisten huoltajille tullee jo kevään lopulla oppilasilmoituslomake, jossa kysytään mm. uskonnnollisiin tilaiusuksiin osallistumisesta... Muotoilu on yleensä silotteleva...
Pitäisi kysyä selvästi, osallistuuko mieluummin tunnustuksettoman ohjelmaan (josta annetaan informaatiota) vai tunnukselliseen uskonnonharjoittamiseen (kuten jumalanpalveukset).

Kun yhä suurempi osa lapsista alkaa jäädä pois koululaisjumalanpalveluksista, koko touhu saadaan loppumaan. Kyseessä on melkoinen riesa rehtoreille... Sana kiertämään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Humanisti-vapari kirjoitti:

Et-opetus.fi -sivustolla http://et-opetus.fi/ on tulostettavissa materiaalia ET-opetuksesta, ks. http://et-opetus.fi/et/esittelymateriaalit

Nyt - tammikuuussa - on tärkeää huolehtia, että mahdollisimmat monet elämänkatsomustietoon oikeutetut ensi syksyn ekaluokkalaiset pääsisivät myös käytännössä aloittamaan et:n opiskelun. Monet rehtorit yrittävät jallittaa vanhempia laittamaan lapsensa luterilaiseen "oman uskonnon" opetukseen.

Tuota netissä olevaa esitemateriaalia voi tulostaa tai levittää sähköisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu