Miehillä on ikäkriisi ja vanhenemisen pelko jonka he projisoivat oman ikäisiin tai / ja vanhempiin naisiin.
Väestöliiton kattavan ja täysin pitävän tutkimuksen mukaan suurin osa parisuhteista (90%) muodostuu saman ikäluokan kesken( /- 5 vuotta ikäerolla). Yleisin ikäero on 3vuotta mies vanhempi naista(ei mikään iso ero). Suuret ikäerot( /-10 vuotta) harvemmassa ja sitä suuremmat vielä harvinaisempi, toki niitäkin on mutta turhaan niistä täällä suurta meteliä pitämään.
Palstan miehet eivät kelpuuta oman ikäisiään vaan haaskaavat elämänsä haaveillen nuoremmista naisista, se ei ole meiltä naisilta mitenkään pois. Se että me naisetkin haaveilemme komeista nuorista miehistä esim chris hemsworth tai vaikkapa cheek ei kuitenkaan sumenna järkeämme oman tasomme suhteen. Hyväksymme kyllä parisuhteisiin ikäisemme tavispallinaamat. Se että palstamiehet eivät huoli ikäisiään tavisnaisia ja haaveksivat max 25 kaunokaisista joita eivät saa eivätkä koskaan tule saamaan, näkyy naisvihana ja turhautumisena palstalla. Ei se ole vakavaa. Meillä naisilla on kuitenkin elämä palstan ulkopuolella ja halukkaita miehiä suhteisiin. Antaa rakkikoirien räksyttää karavaanin kulkiessa.
KAIKKI me vanhenemme, joka hetki. Muistetaan nauttia joka hetkestä eikä anneta vihalle ja katkeruudelle valtaa!
Väestöliiton kattavan ja täysin pitävän tutkimuksen mukaan suurin osa parisuhteista (90%) muodostuu saman ikäluokan kesken( /- 5 vuotta ikäerolla). Yleisin ikäero on 3vuotta mies vanhempi naista(ei mikään iso ero). Suuret ikäerot( /-10 vuotta) harvemmassa ja sitä suuremmat vielä harvinaisempi, toki niitäkin on mutta turhaan niistä täällä suurta meteliä pitämään.
Palstan miehet eivät kelpuuta oman ikäisiään vaan haaskaavat elämänsä haaveillen nuoremmista naisista, se ei ole meiltä naisilta mitenkään pois. Se että me naisetkin haaveilemme komeista nuorista miehistä esim chris hemsworth tai vaikkapa cheek ei kuitenkaan sumenna järkeämme oman tasomme suhteen. Hyväksymme kyllä parisuhteisiin ikäisemme tavispallinaamat. Se että palstamiehet eivät huoli ikäisiään tavisnaisia ja haaveksivat max 25 kaunokaisista joita eivät saa eivätkä koskaan tule saamaan, näkyy naisvihana ja turhautumisena palstalla. Ei se ole vakavaa. Meillä naisilla on kuitenkin elämä palstan ulkopuolella ja halukkaita miehiä suhteisiin. Antaa rakkikoirien räksyttää karavaanin kulkiessa.
KAIKKI me vanhenemme, joka hetki. Muistetaan nauttia joka hetkestä eikä anneta vihalle ja katkeruudelle valtaa!
Vastaukset 88
Vanhimmat
Hyvä aloitus. Eniten säälin oikeastaan niitä tyttöjä, jotka oikeasti lankeavat vanhempiin gentlemaneihin, kuvittelevat, että tämä nyt on sitä rakkautta, jäävät ehkä jopa raskaiksi ja pahimmillaan jättävät koulunkin kesken. Sellainen on todella väärin ja joka tapauksessa mitä vanhempi on itse, sitä enemmän pitäisi ottaa vastuuta siitä, miten kohtelee itseään nuorempia, vaikutuksille alttiissa iässä olevia.
Elämää se vain on, ja toisekseen sen vanhemman zentlemännin markkina-arvo on laskenut niin paljon ettei varmasti halua erota nuorikostaan yhtä äkäiseen kuin nuoremmat yhä juoksujaan juoksevat kollit.. :)
Nuorten perässä juoksevat eivät ole mitään sitoutuvaa tyyppiä. Useimmiten pettävät jo olemassa olevaa vaimoa ja juoksevat nuorikon luota seuraavan syliin heti, kun alkaa mennä liian vakavaksi.
Joo, kun 2nickkiä kirjoittaa haluavansa 16v tyttöjä, niin sitten kaikki palstan miehet haaskaavat koko elämänsä haaveillen nuorista tytöistä, vaikka olisit ollut miehenä parisuhteessa yli 11vuotta vanhemmankin naisen kanssa, siitä huolimatta haaskasit koko elämäsi haaveille vain niistä nuorista.
Me miehet nyt vain satumme olemaan visuaalisia olentoja emmekä kiihotu kolmekymppisistä, ruttunaamaisista selluliittiperseistä.
kyl voi vanhempi nainenkin olla tosi kaunis ja himottava mua ainakin kiihottaa kaikki naiset ikään katsomatta ei tarvi olla mikää teini ja vanhemmilla akoilla usein enemmän järkeekin päässä harmi vaa kun en mä kelpaa kenellekkää
Selluliittiä tulee naisille jo teini-iästä lähtien ihan painoon, liikunnan määrään ja ruokailutottumuksiin katsomatta.
Ei muuten tule kaikille, olen nähnyt naisia joilla ei ole lainkaan selluliittiä ja niitä löytyy eniten nuorista naisista.
Aaw.. Älä yleistä, antaa vaan idiootin kuvan sinusta sillä selvästikään et tiedä paljoakaan. KAIKKI 30-vuotiaat ei ole selluliittipyllyisiä kuppia vaan tiimissä kunnossa, kauniita naisia, jotka tiedostaa tasonsa eikä katsokaan sinunkaltaisiin. Makunsa kullakin, hyväksy se. Ei kaikki samasta tykkää. Se et sinä tykkäät jostain, ei tarkoita että kaikki muutkin tykkää. Et ole kaikki.
Toki ne naiset on "kauniita" kun eivät kelpaa suurimalle osasta miehiä samalla tavalla kuin kaksikymppiset.
Älä naurata. Säälittävää väittää faktaksi.. Tiedät kyllä itsekin että valehtelet.
Ei mulla ainakaan ikinä ole ollut, eikä tule selluliittiä!
Kuules taliaivo, se on biologiaa ja asiaa on tutkittu. Ainakin 80% miehistä ottaisi mieluummin nuoren kuin omanikäisen naisen. Nuori nainen kiinnostaa siksi koska on yleensä kauniimpi ja myös hedelmällisempi.
Onko jotain linkkiä väitteesi tueksi?
Etkö osaa googlettaa, OkCupid teki tästä tutkimuksen ja miehet 20-80 vuotiaisiin hakivat pääsääntöisesti nuoria, kahdenkympin molemmin puolin olevia naisia.
Antaa niiiiin fiksun kuvan ihmisestä kun alennutaan haukkumaan ihmisiä. Se vaan kertoo, että kun älykästä argumentointia ei löydy, aletaan nimitellä. Se on ainoa ase, jolla muka korjataan tilanne ja koitetaan peittää omaa typeryyttä. Hienoa! Onneksi olkoon!
Ja tieto, että mies haluaa itseään nuoremman naisen, on toki totta mutta sen ei tarvitse aina olla yli kymmenen vuotta. Eli se 30-vuotiaskin kelpaa itseään vanhemmalle miehelle. Jos et tiennyt.
Ai niin. Tiesitkö, ettei seksi ja rakkaus ole sama asia? Himoitahan aina voi ja pitääkin. Mutta ei seksi ole sama asia kuin rakkaus ja rakastaminen. Kulkee käsikkäin, tukee toisiaan mutta täällä moni uskonee sen olevan sama asia.
Näkymä naisten pukukopissa salilla on kuule jotain muuta.
Mikä ei muuta yhtään sitä tosiasiaa, että 98%:lla naisista sitä kuitenkin on.
Meillä jokaisella on standardimme, ja jos en saa mitä haluan (nuorta naista), niin pärjään vallan mainiosti ilman naistakin. Naisella pitää olla mulle jotain tarjottavaa.
Mutta tarkoituksena olisi viettää loppuelämä tuon nykyisen kanssa (20 v, itse olen tosin vasta 26 v). Antaa rakkikoirien räksyttää karavaanin kulkiessa.
Aika naivi olet noin vanhaksi, jos kuvittelet suhteiden nykyään kestävän loppu elämän ajan. Vaikka saisit jonkun 20v naisen, nainen jättää sut ennenkuin on edes 30v ja ottaa uuden miehen.
Et ymmärrä yhtään. Kaikki mitä täällä miesten suusta tulee on jonkinlaista defenssiä ja turhautumisen purkamista. Me tiedämme, ettemme kelpaa edes 35 palstakurpille, joten sama pistää sitten homma paskaksi kokonaan ja haukkua kaikkia naisia kerralla.
Kaikki palstan miehet kelpuuttaisivat ikäisensä naisen oikeasti, jos nainen vaan olisi neitsyt tai ollut vaikka 1-2 miehen kanssa aiemmin ja jos nainen olisi rauhallinen, järkevä ja mielellään normaalipainoinen.
Eikä Chris Hemsworth ole mikään nuori, vaan 31 eli aika pitkälti varmaan palstamiehen keskiarvo. Cheek on 33.
Mutta se ei ole mielipide asia sanoa että mies pystyy pysymään pidempään pariutumismarkkinoiden huipulla kuin nainen, mikään nami nami pusi pusi lässytys ei poista sitä faktaa. Tutustukaa sellaiseen asiaan kuin markkina-arvo teoria ja ymmärrätte tämän asian. Tästä voi inttää niin paljon kuin haluaa mutta netin ulkopuolelta näkee miten ihmiset käyttäytyvät ja mitkä ihmisten preferenssit ovat ja ihanteet syntyvät nimenomaan preferensseistä. Toki me kaikki vanhennutaan mutta se ei vaikuta miehen tasoon yhtä rajusti kuin naisen.
Mitään riitelyä ei ole se jos sanoo että mies pystyy todennäköisemmin vanhana saamaan itseään nuoremman kumppanin kuin toisinpäin. Mitä pahaa on siinä jos sen myöntää ääneen? Yhdestä asiasta olen samaa mieltä, tämä ei koske tavismiehiä koska heiltä puuttuu tyystin ne ominaisuudet jotka nostavat miehen korkealle naisten silmissä ja ne ominaisuudet ovat ulkonäkö, status ja raha. Vain julkkismiehet voivat pokailla itseään nuorempia ja kauniita naisia.
Nainen saa vanhana nuoren miehen seksiin helposti,mies ei välttämättä saa nuorta naista jos ei ole rahaa.naisilla on siis paremmin asiat.?
Saa jos on ulkonäköä ja usein miehillä se on tuossa iässä paremmin säilynyt kuin naisilla.
Hyväksyisitkö seksikokemuksiltaan teinipoikatasoisen aikamiehen kumppaniksesi?
Uskallan epäillä ja suuresti.
"Muistetaan nauttia joka hetkestä eikä anneta vihalle ja katkeruudelle valtaa!"
Ja tuo koske vain naisia. Miehelle nautinnon tunne on Andromedan etäisyydellä kun yrittää saada ensi seksikokemustaan aikaiseksi ilman valuutanvaihtoa. Olkoon ikä mikä tahansa.
Rehellisyyden nimissä, seksi ei suinkaan ole kaikki, mutta voi olla miehelle joka ei koskaan ole sitä harrastanut.
Oho, tiedän toki että sydämeen mahtuu vain yksi ämmä.
Rehellisyyden nimissä myös se että en ole koskaan tumputtanut katsellen kolmekymppisen läskiperseen kuvia. Me kokemattomat aikamiehetkin haluamme nussia pikkupilluja.
Minkä mä sille voin etten pysty kiihotuumaan vanhoista ämmistä? Vain nuori ja kaunis saa peniksen pystyyn.
Kuinka vanha olet?
47
Äläpä käytä mun nimimerkkiä, nytpä paljasti nämä vastustajat millaista taktiikkaa he käyttävät saadakseen ne, jotka ovat eri mieltä heidän kanssaan, näyttämään huonolta muiden silmissä. Olen 30 vuotias.
Terveisin se alkuperäinen Karju Savosta
Jos ulkonäköä ajatellaan niin oikeassa elämässä miehet eivät painota naisen ikää vaan kyllä sitä naaman perusteella mennään, tietty joissain tapauksissa tissit yms. kiinnostuksen kohteet kompensoivat sitäkin. Eihän livenä ihmisten ikää edes tiedä, tai se sen kummemmin kiinnosta.
Mutta nuori ja kaunis on aina parempi ja houkuttelevampi vaihtoehto, kun katsoo suomalaisnaisia niin monet ovat jo alta kolmekymppisenä ihan elähtäneitä ja ryppyisiä, kroppakin heillä on lösähtänyt. Ennen kuin joku tulee vinkumaan miesten ulkonäöstä niin me yleensä pidämme enemmän huolta itsestämme koska meidän täytyy ihan jo senkin takia että saisimme naisia. Mehän olemme se osapuoli joka tekee naiselle aloitteen 99,9% tapauksista.
Pyh ja pöh! Naiset kilpailevat ulkonäöllä ja miehet statuksella.
Ainahan sitä nuori nainen kiinnostaa. Ei vanha kurppa nyt ole ihan heti silmissä, jos lähistöllä alle 25v naisia.
Kyllä meille kelpaa omanikäinen yh nainen läskeineen mutta niille taas ei kelpaa muu kuin jännämies. Parempi mennä maksulliselle koska sitten saa ainakin nuorta ja hyväkroppaista naista.
Mitä vanhemmaksi mies tulee, niin sitä vähemmän sitä kiinnostaa parisuhde saman ikäisen naisen kanssa. Fiksu nainen on hankkinut oman miehensä jo alle kolmekymppisenä.
Jaahas ja sitten yrität vokotella meitä nuorempia naisia, joita ei kiinnosta vanhemmat miehet? Tiiätkö miten ällöttävää se on??!
Kuvitellaa, että kaikki nuoret naiset on kiinnostuneita ja haluaa parisuhteen/seksiä vanhemman miehen kanssa, mutta EI KAIKKI. Sitten me jotkut nuoret naiset joudumme kärsimään siitä kun vanhat miehet kiusaa ja häiritsee meidän elämäämme jatkuvasti. On se niin raskasta, kun vähän hymyileekin ystävällisesti, niin luulevat heti että on kiinnostunut.
Tuo on ihan ok käytöstä sinulta jos aiot olla ikuisesti nuori ja kaunis. Muussa tapauksessa sinun pitäisi olla tyytyväinen, että setämiehet osoittavat kiinnostusta.
On se jännä miten nuoretkaan naiset eivät koe näiden setämiesten ahdistelua ärsyttävänä kun selvää että miehellä on muhkea pankkitili.....
Ole huoleti. Minä en ole vokottelemassa minkään ikäisiä naisia. Jos päinvastaisesta yrityksestä huolimatta sinkkuunnun, niin sitten naiset saa vokotella jos haluaa. Nuorien vokottelu kuten sanoit olisi säälittävää ja yli kolmekymppisten perässä ei enää ruveta juoksemaan.
Se ettei sinua kiinnosta ei tarkoita sitä etteikö monia muita kiinnostaisi ja sitäpaitsi, naisten hypergamian tuntien se vanha äijäkin kelpaa heti kunhan sillä on paljon rahaa. Naiset ovat niin ennalta-arvattavia.
Miks oon bitch jos kerroin mielipiteeni? Taisit vähän suutahtaa.
En sanonutkaan, etteikö jotain voisi kiinnostaa. Mutta minua ei. Aika monella naisystävilläni on myös samanikäinen miesystävä(ehkä max 3 vuotta vanhempi), ja lähinnä naurattaa meitä tuo vanhempien miesten epätoivonen yritys iskeä nuorempia naisia.
Vaikka vanha mies olisi miljonääri, en silti ottaisi. Ei kaikki naiset ole sellaisia, että haluvat miehen rahat, joten turha yleistää.
No näinhän se on ja me rahattomat miehet jotka niistä vanhemmistakin naisista tykättäis ei kelvata.
Ei kukaan sanonut että kaikki vaan suurin osa on koska naiset ovat hypergamisia ja pariutuvat aina omaa tasoaan ylöspäin ja en suuttunut vaan lähinnä minua huvittaa se että kun puhut itsestäsi, puhut kaikkien muiden naisten suulla mutta kun katsoo naisia noin yleisesti niin 95% naisista on sellaisia että se rakkaus miestä kohtaan syttyy kun miehellä on statusta ja rahaa.
Chris Hemsworth tai Cheek ei ole yhtään sen"komeampia" kuin Hjallis Harkimo tai Vesa Keskinenkään.
Hyvä kuitenkin että tajuatte tasonne, mutta lopettaisitte tuon säälittävän vastaaninttämisen. Rumilta naisilta se ei tietenkään ole pois, että YTM vaihtaa nuorempaan, mutta nuorena kauniita olleilta naisilta se on kaikki pois.
Päivän paras vitsi! Ai että Hjallis harkimo vastaan Chris Hemsworth. Jaah, mitä jos kysyttäis naisilta?
Naisasialooseri on naisten ulkonäkömieltymysten erikoisasiantuntija. ;-)
Ei naiset ulkonäköä katso siinä vaiheessa kun selviää miten miehellä on rahaa ja statusta :D Naiset sanoo toista mutta tekee ihan toista, nämä kaksi asiaa ovat pahasti ristiriiidassa keskenään. Niinhän ne täällä lässyttää että kyllä tavallinen mies kelpaa muta kun katsoo heidän miesvalintojaan niin ne varakkaat kusipäät ja väkivaltaiset alkoholistit ovat listan kärkipäässä.
Kyllä ovat koska miehen tasoa ei (edelleenkään) määrittele pelkästään ulkonäkö vaan ihan muut ominaisuudet ja jos mies ei ole komea hän pystyy kompensoimaan sen muilla avuillaan. Nainen ei voi tehdä samaa, ei auta vaikka nainen hankkisi hyvän työn ja paljon rahaa mutta jos nainen ei ole kaunis niin ei siinä mikään auta.
Juuri näin, tutustukaa hyvät ihmiset siihen markina-arvo teoriaan sillä se kertoo miten ihmiset pariutuvat eikä se ole keksittyä vaan tehty sen mukaan mitä on havaittu ihan elävästä elämästä kun on tarkkailtu sitä miten ihmiset pariutuvat keskenään. Se pätee 100%. Miehen ei tarvitse olla mallipoika, löytyy maailmansivu miehiä jotka eivät täytä yleisiä komeuskriteeitä mutta jotka ovat todella menestyneitä ilman hyvää ulkonäköä. Paljon taas ei löydy naisia jotka olisivat menestyneet ilman hyvää ulkonäköä, naisen kohdalla se merkitsee huomattavasti enemmän.
Tässä on asiasta tietoa niille jotka eivät sitä ymmärrä ta eivät halua ymmärtää
http://liberalismi.net/wiki/Markkina-arvoteoria
http://blogit.iltalehti.fi/hanna-markuksela/2013/08/01/yksilon-markkina-arvo-parinvalinnan-tabuaihe/
http://henrylaasanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/33553-mita-markkina-arvoteoria-on-ja-mita-se-ei-ole
Palstan ätmit ovat vähän kuin teinitytöt unelmoidessaan jostain popparista tai filmitähdestä. On turvallista unelmoida jostain saavuttamattomasta, kun ei ole henkisesti kypsä oikeaan ihmissuhteeseen.
Ei tietenkään ole sattumaa, että missit ovat parikymppisiä eivätkä keski-ikäisiä. Nuori naka on kaunista katsella, mutta ei sille kannata parisuhtetta perustaa. Ainakin minusta samanikäisyys on puolisoiden yhdistävä tekijä. Vaikka Rouva Ratikka on elänyt suurimman osan elämästään maailman toisella laidalla, meidän historiassamme on paljon yhtymäkohtia, kuten maailman tapahtumat, elokuvat, musiikki jne.
Ei se ole pelkästään palstan Atmien unelmaa vaan suurimman osan miesten preferenssi, suurin osa haluaa mutta kaikki eivät saa. Onko sitten esimerkiksi James Woods, Leonardo DiCaprio, Kevin Costner ja Nicolas Cage lapsellisia pirinsessaunelmissa eläjiä tai ne lukuisat eri ikäeron tavisparit? Ja on se jännä miten nämä miehet jotka tietävät ettei saumaa nuoriin naisiin ole, hehkuttavat miten ihanaa on olla sen vanhan naisen kanssa ikäänkuin vastalauseena näille "epärealistisille haaveilijoille" joiden halut eivät ole epänormaalit tai poikkeavat millään tavalla kuten nämä vastaan hankaajat antavat ymmärtää. Ikään kuin olisit jotenkin parempi ihminen tai pyhimys kun kiltisti sanot että se oma vanha rouva on ihanin vaikka todellisuudessa tuollaisetkin miehet ottaisivat mielellään sen nuoremman naisen ja he tietävät sen itsekin mutta eivät kirvelläkään sitä myönnä koska se totuus sattuu enemmän kuin valheessa eläminen. Voihan toki olla että joku aidosti nauttii enemmän vanhasta kuin nuoresta, mutta väitänpä ettei suurin osa miehistä ole sellaisia ja se tulee niin monimuotoisin tavoin ilmi ettei siitä ole pienintäkään epäselvyyttä.
Tottakai nämä valkoritarit ja aisurit ovat meidän tavallisten kuolevaisten yläpuolella ja ovat oih, niin jaloja kun uhraavat elämänsä vaapaehtoisesti mieluummin vanhan naisen kuin nuoren ja kauniin kanssa. Me miehet jotka haluamme nuorta ja nättiä olemme sairaita pervoja, pedofiilejä, setämiehiä ja poishävitettäviä luonnonoikkuja koska meidän halumme pohjautuvat biologiaan ja normaaleihin miehille suotuihin haluihin. Se on ilmeisesti niin väärin että olemme näin viettiemme vietävissä emmekä kykene olemaan seksuaalisesti kiihottuneita naisyksilöistä, joiden ulkonäkö viestii siitä että ne hedelmällisimmät päivät ovat auttamattomasti takana.
Sinulle ulkonäkö tuntuu olevan parisuhteen merkittävin tekijä. Minä sen sijaan olen varma, etten pidemmän päälle kestäisi kaunista, mutta lapsellista oikuttelijaa, mitä nuoret naiset usein ovat. Kokeiltu on.
Noin muuten sorrut samaan kuin moni muukin: Koska muutamalla julkkismiehellä on itseään paljon nuorempi nainen, unohdat, että suurin osa julkkiksistakin on ikäisensä kanssa, vaikka nuorempia naisia tulisi ovista ja ikkunoista. Moinen vain ei ole kiinnostavaa eikä ylitä uutiskynnystä.
Ette te ole "sairaita pervoja, pedofiilejä, setämiehiä ja poishävitettäviä luonnonoikkuja". Te olette vain yksinkertaisesti ikisinkkuja, koska rahkeenne eivät riitä siihen, mihin olisitte valmiita tyytymään. Ei se tosin meiltä, suurelta enemmistöltä, mitään ole pois. Päinvastoin on hyvä, että osa miehistä vapaaehtoisesti jättäytyy pois parisuhdemarkkinoilta.
Mieluummin olen vaikka ilman naista kuin elän valheessa ja teeskentelen rakkautta sellaiseen vanhaan kurppaan joka tappaa seksihalut tyystin. Okei, sovitaan sit vaikka niin että olen luonnoton, ei kiinnosta. Minä sentään kykenen olemaan rehellinen enkä teeskentele tai sano sitä mitä nämä valkoritarit tai kurpat haluavat kuulla.
Tee itsellesi hahmo virtuaalimaailmaan, ja tapaa siellä kaunis, nuori nainen. Yksi vaihtoehto, niin ei tarvitse koko ajan valittaa.
Ja sieltä tuli se, " nuori nainen on lapsellinen pentu" argumentti jota nämä kurppien rakastajat käyttävät. Uskokaa hyvät ihmiset kun sanon ettei iällä ole mitään tekemistä henkisen kypsyyden kanssa. 20 vuotias voi ihan helposti olla henkisesti kypsempi kuin vaikka 50 vuotias. Se että on vanha ulkoa, ei tarkoita sitä että olisi sellainen sisältä. Kukaan ei ole myöskään väittänyt että se rakkaus perustuisi vain ulkonäköön vaan se syttyy myöhemmin suhteen edetessä mutta ulkonäkö on myös mikä merkitsee ja se on mihin ihastumme ensimmäisenä. Koska miehet ovat visuaalisempia kuin naiset, on se heille huomattavasti tärkeämpää kuin naisille. Suurimmalla osalla julkkismiehistä on itseä nuorempi nainen ja yhä usemmat vaihtavat nuorempaan.
Miksi? Sehän tarkoittaa sitä että monet naiset joutuvat olemaan sinkkuina koska ovat YTM miesten panoringeissä eivätkä kelpuuta tasoistaan miestä. Etkä sinä tiedä ketkä palstalaisista on ikisinkkuja ja ketkä eivät, ihan niin kuin et tiedä heistä mitään muutenkaan. Yhä suurempi enemmistö miehistä joutuu olemaan sinkkuna koska he eivät kelpaa kenellekään, joten nimenomaan se on isolta osalta pois.
Se ei korvaa aitoa ihmistä ja helppo on niiden sanoa jotka saavat seuraa tuosta noin vaan, minä kun en ole kelvannnut edes niille rumemmille naisilla. Joten miksi tyytyä heihin lainkaan? Miksi ei samalla sitten yritä niitä parempia? Mitä hävittävää minulla muka on?
Nimimerkeistä ja jutuista voi päätellä, että moni sinkkupalstalle kirjoittava on todellakin sinkku. Vai väitätkö muuta?
Jos en ole huolissani nirsojen miesten sinkkuudesta, en ole sen enempää huolissani nirsojen naisten sinkkuudesta. Tehkööt, kuten parhaaksi näkevät. On vain hölmöä, kun syyttävät vastakkaista sukupuolta omien valintojensa seurauksista.
Olen ennenkin sanonut, että olen ollut elämässäni onnekas, kun olen ihastunut naisiin, jotka ovat ihastuneet minuun.
Sinä ja moni muu ei vissiin ole yhtä onnekas.
Kukaan ei syytä ketään, se ettet kestä totuutta ei ole meidän ongelma. Se että sinä kuulut siihen pieneen prosenttiin miehistä jotka tuntevat vetoa vanhaan naiseen niin kivat sulle mutta suurin osa miehistä ei kuulu ja se on tutkittua faktaa.
On myös julkkispareja joissa mies ja nainen suunnilleen samanikäisiä ja pysyneet vuosia yhdessä vaikka miehellä olisi mahdollisuus saada nuorempi nainen tuosta noin vaan. Miksei julkkimies tässä tilanteessa ole ottanut nuorempaa naista?
Niin eli se on tuuripeliä ellei satu omistamaan niitä haluttuja ominaisuuksia, se että sinä olet ollut onnekas ei oikeuta sinua vittuilemaan niille joilla ei ole käynyt yhtä hyvä tuuri. Yhä enenevissä määrin jää miehiä sinkuiksi koska naisten hypergamia pahenee koko ajan ja vaatimukset miehiä kohtaan kasvavat. Se ei ole miesten vika, moni ottaisi vaikka sen omanikäisen kunhan saisi naisen mutta eivät saa edes niitä.
Totta tuokin. En minäkään ole koskaan ihastunut tai rakastunut ihmiseen, jokan ulkonäkö ei olisi viehättänyt juuri minua.
Ihmiset toki kehittyvät henkisesti eri tahtiin. On ns. vanhoja sieluja, jotka ovat kypsiä jo nuorena ja sitten koskaan aikuistumattomia keski-ikäisiä. Mutta suurin osa ihmisistä kehittyy henkisesti ikääntyessään. Vai oletko eri mieltä?
Ainakin minun tyttöystäväni olivat teininä mustasukkaisia, epävarmoja, äkkipikaisia, mustavalkoisia jne. verrattuna heiloihini ollessani lähempänä 30.
Hypergamia on toden totta ongelma. Silti moni sinkkumies saisi ikäisensä naisen, jos naisen ulkonäkö ei olisi niin määräävä valintakriteeri. Aivan kuin moni korekasti koulutettu nainen saisi miehen, jos tyytyisi huonommin koulutettuun ja pienempipalkkaiseen.
Olen minä tuollaista käytöstä havainnut ihan keski-ikäisilläkin naisilla suhteellisen paljon ja tulevat muuten usein iskemään esim. baarissa. Itse olen 29 vuotias ja tyttöystäväni on 20 ja on todella kypsä ikäisekseen eikä ole lapsellisia hänen kaverinsakaan. Kaipa se on yksilökohtaista, ei siitä voi tehdä mitään yleistystä suuntaan eikä toiseen.
Onhan niitä tapauksia joitakin jotka pysyvät yhdessä ja voi olla että mies on superuskollista tyyppiä ja on siksi pysynyt vaimonsa rinnalla. Mutta nämä tapaukset eivät ole kovin yleisiä. Yleensä on niin että jos miehellä on rahaa, statusta ja korkea yhteiskunnallinen asema niin ei he muita katselekaan kuin itseään nuorempia naisia, tämän on ikäänkuin vaihtokauppa. Nainen saa korkean tason miehen ja mies saa korkean tason naisen. Ei se markkina-arvoteoria ole huuhaata lainkaan.
Mutta kun täällä on tästäkin jankattu loputtomiin, muunlaisia viestejä ei palstalla olekaan! Moni mies ei saa EDES sitä vanhaa naista eikä ne tavallisen näköiset naiset huoli tavallisia miehiä. Joten antaa miesten edes haaveilla nuorista ja kauniista, kun ei heillä muutakaan ole. Vaikka he sellaisista haaveilevat niin monilla on kuitenkin käsitys todellisuudesta ja jos saisivat edes sen omanikäisen naisen, ottaisivat sellaisen vaikka heti.
pyörii panoringit. On kuitenkin hyvä pitää vakionaista ja koti siistinä siis.
Juu, varmasti on näillä miehillä sivusuhteita nuorten misukoiden kanssa.
Eivät ottaisi. Joko otetaan nuori ja kaunis tai ei mitään. Ja tavallisen naisen on pakko huolia tavallinen mies, koska he eivät YT-miestä saa.
No, mistä löytyisi se hyväntahtoinen, sivistynyt ja laajasti oppinut ja hyvin säilynyt yli 40 -vuotias ikineitsytnainen nykyaikana. Vastaus - ei mistään. Kaikenlaisia juoksunsa juosseita sekopäisiä kurppia löytyy joka lähtöön, jotka puolustelevat ja perustelevat omaa hyvyyttään kaikkea logiikkaa uhmaten. Luonnollisesti mies etsii edes jotain hyvin säilyneitä piirteitä naisessa, joista ikä on vain yksi ominaisuus. Täytyy todeta, että alle 25 -vuotias tyhmä itsestään suuria luuleva naisenkuvatus on rasittavimpia tapauksia maailmassa hänen kuvitellessaan olevansa keski-ikäiselle miehelle hyvä saalis, kun mies vain yrittää olla kohtelias tälle kaikin tavoin alamittaiselle tontulle. Että, voi luoja sentään.
Kaikki tuon ikäiset naiset ovat joko 1. itsensä sadoille jakaneita 2. Nirsoja joille ei kelpaa se omanikäinen mies 3. Jännämiesten panoringeissä 4. Tai patjana mamuille. Vaikea on löytää fiksua ja itsestään huoltapitävää nelikymppistä naista. Ei sellasia taida vapaana ollakaan. Mutta tuo että alennut haukkumaan nuoria naisia ja yleistät kaikki heidät samanlaisiksi kertoo enemmän sinusta kuin heistä. Niitä lapsellisia löytyy niistä vanhemmista naisista ihan yhtä paljon tai ellei jopa enemmän koska tuon ikäisillä naisilla on yleensä päällä paha keski-iän kriisi ja he leikkivät puumaa ja juoksevat nuorten miesten perässä. On se kumma että heti kun naiselle ilmaantuu ensimmäiset rypyt ihmisille tulee sellainen harhaluulo että nainen olisi henkisesti kypsä.
Valitettevasti, mä ottaisin vaikka heti omanikäisen naisen mutta mä en kelpaa heille joten joudun olemaan yksin kai koko loppuelämäni ajan. Älkää tulko lässyttämään että kyllä kaikille joku löytyy kun ei löydy!! Jotkut joutuu olemaan yksin vasten omaa tahtoaan ja mä olen yksi heistä.
40 vuotiaat miehet täällä harmittelee kun ei saa 40 vuotiasta, eikä 20 vuotiasta? Olisiko kannattanut jo 20 vuotiaana poikana hommata se tuleva puoliso? Kyllä nyt joku olisi pitänyt löytää?
Puolustelet nuorempia naisia yhtenä ryhmänä ilmeisesti siksi, että olet kiinnostunut nuoremmista vituista. Nelikymppisiä, fiksuja, itsestään huoltapitäviä ja vapaita naisia löytyy varmasti uskonnollisista piireistä ja heitä on todennäköisesti enemmän kuin vastaavia sinkkumiehiä.
Silloin piti pelata pleikkaa, sählyä ja rämpyttää skittaa uskossa, että kyllä sitä ehtii naisia jallittaa myöhemminkin. Sitten ihmetellään, kun takamatkalta ei kanssakilpailijoille pärjätä.
Mutta kun vanha kurppa ei ole houkutteleva seksuaalisesti, mene itse nussimaan niitä jos noin haluat.
Se, että kovaääninen vähemmistö huutaa suureen ääneen asiaa ei tee asiasta sallittua tai yleistä totuutta. Tästä esimerkkinä lapsen oikeudet ja lapsien suojaikärajat.
No kun ei löytänyt silloin niin ei löydä myöhemminkään, naiset ovat ihan helvetin nirsoja ja se että miehet haaveilevat nuoremmista ei tarkoita sitä etteikö heille kelpaisi myös ne omanikäiset.
Kiroaminen ei auta
Sinun pitää nyt mennä juttelemaan naisille
Joo, kun yritän jutella niin sanovat että painu vittuun tai tuhahtavat vihaisesti, että helpommin saottu kuin tehty! Naiset ovat uskomattoman nirsoja, jos mies ei ole pitkä, tumma ja komea niin saa heti pakit eikä anneta edes tilaisuutta.
Ensimmäinen...toinen...vieläkö huudetaan??...ja kolmas kerta! Pam!
;D