Eli luetelkaa yhtyeitä jotka ovat tehneet sensuroituja kappaleita.
Biisejä ?
Löytyykö ?
6438
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lienen nimeni mukaisesti pöliä kun en tiedä, mitä tuolla tarkoitat. Tuli tuosta vain mieleen semmoiset asiat, että Sleepy Sleepersin joitain kappaleita ei Yle suostunut aikoinaan soittamaan, ties vaikka olisivat vieläkin soittokiellossa. Eppu Normaalihan ei aikoinaan 70-luvulla saanut soittaa Poliisi pamputtaa taas -kappaletta, koska se kuulemma herjasi poliiseja. Mutta tuo ei taida kuitenkaan olla sensurointia, vai?
En mää yhtyeistä tiedä, mutta vuonna 1997 Jope Ruonansuu teki laulun: kaikki menee kun sovittelee. Ei kerenny kunnolla radiosoittoon kun vedettiin pois markkinoilta ja laitettiin soittokieltoon kun sillonen valtakunnan sovittelija Reini heitti veivinsä.
Lapinlahden Lintujen Äideistä rumin oli jonkinlaisessa radiosoittoboikotissa.
Black eyed peasin lets get retarded on
jouduttu muokkaamaan lets get it started
koska se oli jonkun mielestä tosi
loukkaavaa.. Ja limp bizkitin joku
sata biisii on sensuroitu kun siinä tulee
niin usein sana fuck. Laulut on välillä yhtä sensuuripiippiä... :D
mennään vaikkapa vain jenkkeihin asti niin tietääkseni melkeimpä kaikki biisit jotka sisältävät kirosanoja tai muuten vaan "huonoja sanoja" kuten bitch, slut, ho.. ovat sensuroituja pois. välillä suuresti ärsyttää kun katsoo MTVä kun jokaisen "pahan sanan" kohdalla artistin suu vain liikkuu mutta ääntä ei kuulu.
Muistanko väärin vai tekikö miljoonasade muutama vuos takaperin kappaleen: kundilla seisoo. Tais mennä aika nopeesti ainakin radioissa soittokieltoon.